Avioerotilanne

madis74

Hei

Aviopuolisoni sanoi haluavansa erota, koska paniikkihäiriö rajoittaa niin paljon meidän yhteistä elämää. Olo on nyt vaikea. Miten tästä eteenpäin?

6

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nyt_meni_yli

      Mitä sä nyt itseasiassa tällä haet?

      Mitä paniikkihäiriöisten pitäis osata kertoa sulle? Sekö miten erotaan? Sekö miten sun elämä jatkuu? Sekä miten aviopuoison elämä jatkuu?

      Erikoinen kysymys tälle palstalle. Suhteille ja eroamiselle on omat palstat.

      • gtyhujiok

        Olet vain idi**tti.


    • Gfhjhgjkhkkhklj

      Varmasti rajoittaa. Ymmärrettävää ettei kukaan panikoimaton halua että toisen sairaus rajoittaa omaa elämää. Vapaata elämää ja iloa tulevalle entisellesi. Ymmärrän itse täysin, koska jätin kaikesta panikoivan ihmisen taakseni myöskin mä. En kadu.

    • Neitipaniikki

      Tuntuu todella kurjalle ,että ihmiset luovuttavat noin helposti varsinkin kun kyseessä on hoidettava sairaus. Olette naimisissa ja toinen haluaa eron tuosta vaan. Ehkäpä puolison olisi hyvä aika vaikkapa lähteä sinun kanssasi juttelemaan asiasta lääkärille jos oikeasti pelkkä paniikkihäiriö on syy eroon, mutta epäilen että tätä käytetään tässä kohtaa tekosyynä ja oikea syy on jossain muualla. Muista että jokainen ihminen on arvokas ja erosta pääsee aina yli vaikka se tuntuukin hankalalle. Voihan se olla että sinun paniikki johtuukin vaikka huonosta suhteesta? Itselläni oli pitkään paniikkia joka helpottui kun erosin ex miehestäni ( muista syistä) mutta nyt vuosien päästä taaas on alkanut paniikkihäiriö puskemaan pintaan, tiedä mikä on laukaissut.

    • kamalaasiahuomata

      in sickness and in health. kyse ei ole nyt vain tästä sairaudesta ja sen rajoitteista. hyvässä suhteessa toinen toistansa tukee. toivottavasti löydät sen, joka sinua tukee.

      • rea.listi

        Valitettavasti parisuhteet eivät ole hoito- vaan hyötysuhteita. Ei toinen toista tue, ellei tällä ole jotain ainutlaatuista annettavaa.

        Tässä aloittajan tapauksessa on kuitenkin päästy avioliittoon saakka eli paniikkiko ei ole silloin vaivannut? Yleensä kun on pientäkin psyykkistä vaivaa tai vähän perinteisestä poikkeavampi persoona, niin nainen ei kelpaa kellekään miehelle.

        Onni, että on kuitenkin tässä tapauksessa avioliitto eikä avoliitto, josta voi kävellä ulos tai laittaa toisen ulos tuosta vaan. Avioliiton päättäminen on kuitenkin oma kuvionsa ja kestää vähän aikaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      3695
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      134
      2489
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      51
      2022
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      12
      1603
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      76
      1586
    6. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      57
      1363
    7. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      79
      1271
    8. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      67
      1270
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      68
      1204
    10. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      70
      1192
    Aihe