Kun 30 -luvulla syntyi maailman laajuinen talouslama valuutat oli sidottu kultakantaan, joka toimi dominon tavoin levittäen laman koko maailmaan.
Parhaiten tuosta lamasta selvisivät ne maat, jotka nopeasti erottivat valuuttansa kultakaaansta.
Nyt Euro -alueella raha euro toimii dominona levittäen talousongelmia yhdestä maasta (Kreikka) toiseen ja koko euro alueelle kaikkiin euromaihin.
Tästä pelistä pääsee irti vain ottamalla oma valuutta markka käyttöön.
Aluksi markka voi toimia rinnakkais valuuttana, jolloin kansalaiset voivat itse päättää kumpaa valuuttaa he käyttävät, euroa vai markkaa.
Ja jos euron käyttö oleellisesti vahenee, se voidaan poistaa lopulta kokonaan käytöstä.
Aluksi markka voi toimia ikään kuin "rokotteena", joka heikentää valuutan kautta leviävää talouden virusta. Myöhemmin se toimii "palomuurina", joka torjuu muista maista euron kautta Suomeen leviävän taloutta lamauttavan koko sairauden.
Ja oman valuutan devalvaatio voi toimia "virus skannauksena", jolla ajoittain voi puhdistetaa koko Suomen tauden, kuten ennekin, kuten ennenkin kun Suomen valuuttana oli markka.
Oman valuutan käyttöön ottaminen on Suomelle tärkeää myös toisesta syystä.
Kansainvälinen valuuttarahasto IMF sai uuden pääekonomistin, joka kannattaa suurempaa taloudellista integraatiota euroalueella.
Myös vallan haluiset epädemokraattisesti valitut Euroopan unionin teknokrattiset johtajat haluavat tehdä Euroopasta liittovaltion, jolla on yhteinen johto ja talous.
Jos tämä toteutuu, suomalaisten verorahat kootaan yhteiseen budjettiin Brysseliin , jossa Brysselin kabineteissa päätetään mitä kukin jäsenmaa saa. Tai Suomen kohdalla pikemminkin mitä Suomi ja suomalaiset eivät saa, sillä
euroalueen pohjoiset valtiot toimivat jo nyt enemmän maksumiehinä, ja etelän valtion saajina.
Oma valuutta hidastaa Euroopan Unionin muuttamisen liittovaltioksi tai jopa kokonaan estää sen, sillä oma valuutta on euron myötä osoittautunut, että jokaisen maan itsenäisyyden edellytys on oma erillinen raha ja valuutta.
Ja juuri oma raha markka oli yksi tärkimpiä tekijöitä siinä, että Suomi itsenäistyi. Sen kautta suomalaisten identiteetti ja itsetietoisuus omana erillisenä kansana vahvistui Venäjän autonomisela osana. Kun taas yhteinen valuutta euro heikentää ja hämärtää sitä.
MIKSI OMA VALUUTTA ON TARPEEN JA VÄLTTÄMÄTÖN
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762260Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391801Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141581Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371303Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631296Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191111Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631052- 611012
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja108733