Olipa mielenkiinteinen juttu mullikassa savuhormien virkamiehestä.
0n yksityinen yrittäjä, eikä ole vara kuljettaa mukanaan turvallisia
alumiinitikkaita, vaan pitää vanhoja ihmisiä kuulustella ja vannottaa, ovatko
kunkin mökin kiipeilytelineet tälle herralle kelpaavia.
Jos minä lähden savottaan otan kirveet ja sahat ym. työhön sopivat välineet
mukaan ja hommat hoituu varmasti.
"Verotoimistossa sanotaan sentään nykyisin päivää ja katsastusasemalla
tarjotaan kahvit"!
Hirmuinen Hinkkooja
16
511
Vastaukset
- vilonikke
Milläs alueella tuo hinkkooja liikkuu? Jotain samanmoista olen kuullut minäkin täällä pohjois perukoilla.
- tikkaat
omakotitalossa kuuluu olla turvalliset määräysten mukaiset palotikkaat.hoitosillat katolla.ei sinne kukaan lähde henkesä kaupalla kiipeilemään
- taakkit
Onko määräyksissä maininta, että sillat on oltava teräsbetonista ja
puuosat kestopuuta?
Älä ala saivartelemaan, lue ensin tuo mullikan juttu ja kommentoi sitten.
Kysymys on tässäkin yrittäjän asenteesta alkuvaiheessa. Ensin ruetaan kuulustelemaan
ikävässä äänensävyssä jo heti kättelyssä.
Summa summarum, lopputuloshan oli hyvä ja tyydytti molempia osapuolia.
Onneksi ei olla kolhoosissa, että ainakin joitakin palveluntuottajia pystytään
vaihtamaan, jos yrittäjän asenne ei miellytä. - sevenup
Minäkin voisin luetella tikkaille, mitä kaikkia määräyksiä on omakoti- ,
kerrostalo ja muissa pytingeissä noudatettava. Ei rueta tietoviisaiksi vaan
todetaan, että meillä itsekullakin saattaa olla vaikeuksia ihmisten
välisissä kommunikoinnissa.
- nosturiauto
Nuohoojajilla on sen verran hyvät liksat että voisivat ajaa vaikka tikasautolla tai jollakin muulla nosturiautolla.
- tikkaat
ota itse selville määräyksistä.tiedätkö tuonkaan hienosti itseään mainostavan kirjottajan jutun todenperäisyydestä,jospa ne ukin tekemät tikkaat vaan olivat oikeasti lahonneet ja sattui olemaan uusavuton mökin perijä jolla vöpelö avio mies eikä saaneet tikkaita tehtyä ,ruvettiin nuohoojaa syyttelemään,tietysti kieltäytynyt tekemästä tikkaita omalla kustannuksella,ja laskun maksu ärsyttänyt aatellu kirjotanpa lehteen kyllä nämä vaihevuosista kärsivät akat tietää jokainen
- selvyydennimiin
Eikös sitä tehdä vähän päästä niitä palotarkastuksia omakotitaloissa ja mm. nuo palotikkaat kuuluvat tarkastuksen piiriin? Omakotitalon omistajalla on velvollisuus pitää nuo tikkaat siinä kunnossa, että nuohooja voi turvallisesti nousta katolle nuohoamaan. Ainakin itse omakotitalossa asuvana kunnioitan nuohoojan työtä, koska nuohouksen jälkeen voin aina turvallisesti polttaa tulta takassa ja myös kesämökin saunassa. Nuohoojilla ei todellakaan ole sen hirvittävämmät liksat kuin kenellä muulla työtä tekevällä tahansa.
- perinnnnn
omakotitalon, kesämökin, varustukseen kuuluu määräysten mukaiset seinätikkaat katolla lapetikkaat harjalla hoitosillat jota pitkin pääsee turvallisesti liikkumaan,jos tämä parjattu nuohooja sattus vaikka tipahtamaan niiltä ukin perintömökin lahoilta tikkailta ei taitas vakuutukset korvata.ja nuohooja ei todellakaan kuljeta mukanaan alumiini tikkaita niinku täällä eräs viisas heitti vaan ne kuuluu mökin omistajalle ne tikas hommat
- kitinäänatinaa
Ainakin yksi kitisiä nuohooja tullut rinkiin, mitäpä tuosta antaa kitistä jos ei ne kelpaa mitkä kelpasi edelliselle menköön menojaan.
- tun.puupääkansa
Nuoharilla (tai kellään ammatti ihmisellä) ei ole mitään asiaa sellaisen rakennuksen katolle jossa ei ole asianmukaiset tikkaat ja muut kattokalusteet kunnossa. Ei nimittäin vakuutus korvaa yhtään mitään jos jotain sattuu.
Ehkäpä niitä tikkaiden kuntoa on järkevämpi tivata mieluumin vaikka puhelimessa, kuin että lähdetään paikanpäälle toteamaan se ettei sinne katolle ole asiaa.
Vai pitäisikö näiden "suapi luvan kelevata nämä tikkaat jotka ylijäämävanerista nikkaroin"-porukan mielestä nuoharin asiakaspalveluun kuulua moisen järjettömän riskin ottaminen?
Tuppaa ihmisiltä unohtumaan, että ammattihenkilöitä koskee vähän tiukemmat säännöt ja lait verrattuna torpan asukkaisiin. Asukas saa ihan omaa pöljyytään kiivetä mörskänsä katolle vaikka syöksytorvea pitkin jos siltä tuntuu. Mutta pitää olla kertaluokkaa idiootimpi tapaus jos olettaa että ammattilainen ottaa tarpeettoman riskin työssään. Voihan asia joillekin yllätyksenä tulla, mutta naurettavaa jos siitä pitää alkaa vänisemään.- käytöstavatkunniaan
Nuoharilla (tai kellään ammatti-ihmisellä) ei ole mitään asiaa omistamalleni
kiinteistölle suorittamaan tehtäviään, ellei hän osaa alkeellisempiakaan käytös-
tapoja. Alkuvaiheessa keskustellaan "urakasta" asialliseen sävyyn puolin ja
toisin ja korjataan epäkohdat, jos on aihetta.
Em. asioissa näyttä menneen asiat pieleen.
Pikkuaatut käyvät tontillani kaksi kertaa, ensimmäisen ja viimeisen! - savujaisia
Olihan ne ennenvanhaan muuraritkin aika niipukkaita. Ruukintekijät sai pelätä,
onko satsi näille herroille käypästä, usein ei ollut.
Piippua muuratessa muuan rappari Rane laittoi johonkin väliin lasilevyn.
Sitten kun työ oli valmis, ihmeteltiin kun savut tuli sisälle eikä ulos.
Isäntä oli unohtanut ostaa savujaispullon, sitten kun se ilmestyi pöytään,
löi Rane nuohoonjan kuulalla lasin rikki, jopa alako vetämään!
- Nosturiautollako
Typerää naukumista se Iisalmen Sanomien kirjoitus. Kaikesta sitä tuommoinen valitus kehitellään. On itsestään selvää, että talon omistajan kuuluu laittaa asialliset ja turvalliset tikkaat. Sama naukuja nyt sitten tällä palstalla riehuu ja provosoi? Kunhan ei talonomistaja ollutkin se, joka alun perin tässä nuohoojaa provosoi.. ? Meillä käynyt nuohooja on ollut aivan asiallinen ja mukava ja hänen kanssaan pystyy tavallisesti asioista keskustelemaan ja asiat sujuu hienosti, työ on hyvä ja siisti. Eikä hinta ole päätähuimaava kun huomioi, että tänne kymmenien kilometrien päähän asti tulee nuohoomaan ja vesisateesta ja pakkasista välittämättä. Teeppä ite sama. - ... Että oikein tikasautolla ja nosturiautolla.... huikee idis.... mutta ei järenhäiventä!
- Anonyymi
Kulkusillat on kiinnitettävä katon rakenteisiin pellin tai huovan läpi. Mikään ei takaa tiiveyttä ajan mittaan, kun lumikin saattaa repiä noita rakenteita alas. Paljonkohan lienee tullut vesivahinkoja rakennuksiin lain vaatimusten vuoksi.
Tikkaat harjan päätyyn ja kulkusilta harjaa pitkin niin päästään vähemmällä riskillä.
Alakauttakin voidaan huohota ja luulenpa, että pitää nuohota asiakkaan pyynnöstä. Ainakin Etelä-Savon pelastuslaitos oli sitä mieltä.
Nuohota voinee talvellakin. Eihän lumenpudottajallekaan vaadita kulkusiltoja. Lakien rustaajlle pitää tehdä laki pakottamaan käytännössä kokeilemaan miltä homma lain mukaan tuntuu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kulkusillat on kiinnitettävä katon rakenteisiin pellin tai huovan läpi. Mikään ei takaa tiiveyttä ajan mittaan, kun lumikin saattaa repiä noita rakenteita alas. Paljonkohan lienee tullut vesivahinkoja rakennuksiin lain vaatimusten vuoksi.
Tikkaat harjan päätyyn ja kulkusilta harjaa pitkin niin päästään vähemmällä riskillä.
Alakauttakin voidaan huohota ja luulenpa, että pitää nuohota asiakkaan pyynnöstä. Ainakin Etelä-Savon pelastuslaitos oli sitä mieltä.
Nuohota voinee talvellakin. Eihän lumenpudottajallekaan vaadita kulkusiltoja. Lakien rustaajlle pitää tehdä laki pakottamaan käytännössä kokeilemaan miltä homma lain mukaan tuntuu.Voihan ne peltikatot ruostuakin puhki ajan myötä. Ei ne katotkaan ikuisia ole.
Taloa pitää huoltaa, jos on huoltotasot kiinnitetty pellin läpi niin joka vuosi tarkistettava kiinnitys.
- Anonyymi
Ei niitä pakko ole tikkaita katolle olla mutta eipä nuohoojan tarvitse sellaisille katoille mennäkään. Tietäähän tuo itsekin millaista on katolla olla jos katto on peltiä ja se on märkä tai irtolunta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit355253Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3984526Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483819KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1433005Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112500Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182038Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511982- 1231910
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241459