Miksi yle palvelee vain ruotsinkielisiä ihmisiä verorahoilla? Tällä hetkellä ylen ykkönen ja kakkonen ja femma tarjoaa vain ruotsin/norjan/tanskan kielellä ohjelmaa! Ei vissiin tarvitse yle katsojia kanavilleen..
YLE1, YLE2 = YLEFEM
adsads
18<50
0Äänestä
Vastaukset 18
Vanhimmat
Yleisradiomme on valjastettu Ruotsi-propagandan tekoon, kuten aiemmin Repo-radio vasemmistopropagandan tekoon.
Postia Ylen Lauri Kiviselle ja muille johtohenkilöille koko ajan ja poliitikkojakaan ei saa unohtaa sillä poliitikot päättävät Ylen budjetin suuruudesta.
Onhan sitä ihmeteltävä,että moneen kuukauteen ei tule mitään suomenkielistä uutta ohjelmaa,kaikki kymmeneen kertaa uusittuja
tai sitten jotain ruotsinkielistä tai tanskalaista.
Onko tämä yle Suomen yleisradio,jolla on käytettävissä 500 milj.
Toimittajia kyllä tuntuu olevan ympäri maailmaa vähintään kaksin kappalein.
Kunhan ei tartte mennä oikeisiin töihin. Bettiinaltahan voi vaikka kynnet metsurina katketa.
.
Oliskin hauska nähdä nuo liimatukat oikeisssa ruumiillisissa metsätöissä ilman lisähappea ja fondirahaa
Saanila saattaisi jaksaa jotakin nostella.
Ohoh, enpä ole tuollaista pannut merkille. Sama se muuten, millä kielellä ohjelmia tulee, kunhan ovat korkealaatusia ja tekstitys toimii. Englanninkielistä taitaa näppituntuman mukaan tulevan eniten suomen jälkeen. Ajankohtaisohjelmathan ovat kaikki suomenkielisiä. Siihen vasta verorahoja menisi, jos kaikki mahdollinen maan ja taivaan välillä pitäisi tuottaa suomeksi.
"Siihen vasta verorahoja menisi, jos kaikki mahdollinen maan ja taivaan välillä pitäisi tuottaa suomeksi."
YLE käyttääkin verot ruotsittamiseen ja ruotsalaisiin ohjelmiin.
Yle näyttää pari ajankohtaisohjelmaa (huom. keskusteluohjelmaa) suomeksi, mutta loppu on ruotsittamista.
Minkä ihmeen takia aamu-tv:ssä pitää olla erikseen ruotsinkieliset uutiset, vaikka femma on valjastettu kokonaan ruotsinkielisille!!..eikö näille suruille riitä mikään?
Omituinen on itsenäisen maan tilanne jos aammulla tulee kahdelta sen kanavalta samaan aikaa 5% kielivähemmistön kielellä ( ruotsiksi ) uutiset.
Niissäkin toimittajana ruotsinkielinen,rkp:n edustaja niinkuin ei heille
riittäisi yksi kanava.
Onko Asplund mitanut kallonmuodon varmasti oikein.
Eikö Närpiössä katsota uutiset Ruotsin televisiosta.
Onhan se ihmeellistä, että Ylen pääasiallisille rahoittajille ei ole omakielistä tarjontaa mutta sitäkin enemmän tarjontaa pienelle vähemmistöryhmälle. Aamu-tv:n ruotsinkieliset uutiset suomenkielisen ohjelman lomassa on niin räikeätä maan enemmistön halveksintaa, että se pitäisi nostaa poliittiselle tasolle mitä pikimmin.
YLE on miehitetty ruotsinkielis myönteisellä henkilökunnalla. Tämä on tehty määrätietoisesti ja isolla rahalla. Käytössä on Svenska Nu verkosto, Hanasaaren Kulttuurikeskus ja muut ruotsinkielisten hallitsemat säätiöt.
Asiamiehinä ovat hääränneet entinen pääministeri Paavo Lipponen ja EX- kansanedustaja Kimmo Sasi ja tietysti Jukka Gustafsson takin kääntäjä.
RKP kaikella poliittisella voimalla. SDP on täynnä maasutettuja kansanedustajia.
Kaikki pakkoruotsin puolesta äänestäneet kansanedustajat ovat jotenkin vieneet kätensä säätiöiden hallitsemiin piparipurkkeihin.
Toimittajille on tarjolla apurahoja, stipendejä, opintomatkoja ja kestitystä.
Säätiöt ja ruotsinkielinen verkosto muodostavat Suomeen yhteiskunnallisesti vaikuttavamman voiman, kuin valtio, armeija ja kirkko. Pahanvaltakunta.
Armeijasta ja sivarista voi välttyä kuten Carl Haglund. Yhteiskuntavelvoitteet romukoppaan, kun on ruotsinkielisen yhteisön tuki.
Reservistä voi erota, jopa netissä.
Kirkosta myös helppo nettiin vain ja klik.
Koululaiset ja virkamiehet eivät pääse eroon ruotsista muuten kuin kuolemalla.
Virkamies voi helposti tehdä täyden uran eläkkeelle saakka, ilman sanaakaan ruotsia. Hän on kuitenkin joutunut uhraamaan 1/2 vuotta keskimäärin elämästä, jotta on päässyt virkaruotsi kokeesta läpi.
Koululainen joutuu kuluttamaan koulun penkkiä ruotsin tunnilla, vaikka vihaisi kieltä. Saattaa olla, että hänellä on intressit johonkin sivistävämpään kieleen ja kultturiin. Hän joutuu uhraamaan siihen ylimääräistä aikaa ja vaivaa.
Nuoriso erityisesti pojat ovat ruotsin täysin hylänneet.
Moni pojista lopettaa opiskelun, kun saa ruotsista ehdot ja jää luokalle.
Pakkoruotsi syö jokaisen kansalaisen kukkarosta satoja jopa tuhansia euroja.
Suomen kehityksen jarru on RKP, jopa oppositiossa se vaikuttaa eduskunnassa ja hallituksessa. RKP:n Troijan hevosia on mm Alex Stubb, Anne Berner, Grahn-Laasonen, Ville Niinistö, Li Andersson ja iso liuta muita moraalittomia politiikkoja.
Tahtikeppiä heiluttaa Nalle Wahlroos Tukholmassa ja Nizzassa apupoikanaan Mikael Lilius.
Suomi nousee vasta kun Persuilla on yli 51% eduskuntapaikoista.
Niin RKP ei yksin kykene pakkoruotsia pitämään yllä vaan siihen tarvitaan Lipposen, Sasin, Kataisen, Gustafssonin ja muitten samankaltaisten ajatusmaailman ja heikon itsetunnon omaavia suomenkielisiä poliitikkoja. Siis sellaisia jotka halveksivat omaa suomalaista taustaansa.
Ahtisaarikin kirjoitti alle Folktingetin kyhäämän paperin sen kummemmin siihen syventymättä ja Nobelin palkinto tuli heti seuraavana vuonna suomenruotsalaisuuden armottoman lobbauksen ansiosta. Aikaisemmin Ahtisaari oli kuitenkin mm. HS:ssa kertonut, että kaksikielisyys Suomessa oli jo kuollut ja virallinenkin kaksikielisyys oli vain juhlafraaseissa ei muualla.
Vuosisataisen rakennelman purkaminen ei onnistu yhdellä vaalikaudella mutta aloitus on nyt tehty joten RKP:n pitäminen hallituksen ulkopuolella onkin ensiarvoisen tärkeää. Monesta muusta asiasta voidaan tinkiä mutta pakkoruotsin purkamisesta ei. Tämän pitäisi sellaistenkin ymmärtää jotka kritisoivat nykyistä hallitusta.
Sortajaa vastaan saa aina taistella. Suomen Nelson Mandela on Timo Soini.
Yksinäinen soturi pakottajia vastaan.
.
Ylen naistoimittaja itki ottakaa ärkkopee hallitukseen kyllä sai taas hävetä ylen puolesta kun ne ei itse ymmärrä edes hävetä