Olet onnistunut tehtävässäsi .
Onnittelut TYÖTTÖMYYS MINISTERILLE
aakootee
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Soinin selkeät terveiset kaikille Suomen työttömille.
https://40.media.tumblr.com/08e2a91cd6952d7a59473d0bd8ab9fc7/tumblr_nn44g3cy1U1r0kot2o1_500.jpg
Hallitus ei pysty luomaan työpaikkoja. Tietenkin työtä on vaikka kuinka paljon ja siihen ei saada mamua työhön kelasossulla vaan SAK-kommunistit vaativat mamulle palkkaa JOTEN hiljaisuus jatkuu ja TYÖ JÄÄ TEKEMÄTTÄ JA MAMU MAKAA SUOMALAISTEN LASKUUN KELASSA TUKIAISINEEN MAAILMAN TAPPIIN koska ei ole palkkatyötä
TIESTÖT HOMEET JA VANHUKSET HUUTAVAT APUA JA TYÖTÄ RIITTÄÄ MUTTA TÄTÄ EI MAKSA KUKAAN
Veroilla ei tällaista työtä voida tehdä koska veroista on tullut kirous ja epäisänmaallisuus, jos joku hullu menisi maksamaan veroja niin
- VEROILLA POLIITIKKO MAKSAA ENSIN OMAT TÖRKYETUNSA JA LISÄÄ ERIARVOISUUTTA
- MITÄ JÄÄ POLIITIKKO TUO MAAHAN MAMUA MAKAAMAAN JA LISÄÄ ERIARVOISUUTTA
- JOS TÄMÄKIN JÄLKEEN VIELÄ JOTAIN JÄÄ NIIN POLIITIKKO LÄHETTÄÄ SEN KREIKKAAN JOKA LISÄÄ ERIARVOISUUTTA
verorahat valuisivat siten pelleilyyn ja rasisminvastaisten huvitteluun
Kuka ministeri:
ei tee mitään, ei kykene mihinkään päätöksentekoon, ei ymmärrä mistään mitään, puhuu ympäripyöreitä, ei ymmärrä omaa puhettaan, ei tunne toimintaympäristöään, ei tunne ministeritehtäviensä vastuualuetta, antaa lausuntoja asioista jotka menevät yli ymmärryksen, jonka aikana työttömyys räjähtää silmille, joka ei ymmärrä lakiasioista mitään, joka on epävarma, joka ajaa suomen kohti massatyöttömyyttä
Valistunut arvaus: kyseessä on voimanostaja, laborantti Lindström.
Kuusaan kivikasvoa ei pahemmin huolestuta, vaikka työttömyys on räjähtänyt käsiin ja työllistämisrahat ovat koko maassa lopussa. Persujen mutruhuuli ei saanut työllistämisrahoja kesäkuun lisäbudjettiin eikä jatkokaan paljon paremmalta näytä.
Ei pelkkä irtisanotuksi joutuminen tee kenestäkään työllistämisen asiantuntijaa. Mukaministeri kuvittelee kaiken lisäksi hoitavansa työvoimaministeriön ohella myös oikeusministerin tehtävät, vaikka hänellä ei ole kumpaankaan sen paremmin koulutusta kuin muutakaan osaamista. Quinnesin ennätysten kirja saa tästä laiskiaisesta töppäysennätyksen haltijan.
Oliko Guzenina nuo kriteerit täyttävä?
Entä ex-liikenneministeri Kyllönen?
Entä Arhinmäki?
Lindströmillä sentään jonkinlaista kokemusta!
Työ¬ ja elinkeinotoimistoissa oli kesäkuun lopussa yhteensä
368 900 työtöntä työnhakijaa. Se on 31 700 enemmän kuin
vuotta aikaisemmin. Työttömien työnhakijoiden määrä
lisääntyi toukokuusta 39 300:lla. Tiedot ilmenevät työ¬ ja
elinkeinoministeriön Työnvälitystilastosta
Työvoimaan kuulumattomia työnhakijoita oli 105 100, joista
27 300 oli työllistymistä edistävässä palvelussa ja 44 200
koulutuksessa. (tempputyöllistetyt)
Työttömyyseläkkeen saajia oli 100, mikä on 8 600
vähemmän kuin vuosi sitten. Työttömyyseläke päättyi vuoden 2014
lopussa.
Työttömistä työnhakijoista oli
kesäkuussa kokoaikaisesti lomautettuja 22 800 eli 600 vähemmän kuin
toukokuussa. Edellisen vuoden kesäkuusta kokoaikaisesti lomautettujen
määrä nousi 1 200:lla. Lyhennettyä työviikkoa tekeviä työnhakijoita oli
lisäksi 8 400, mikä on 1 300 enemmän kuin vuotta aikaisemmin
Ja sitten seuraavaksi ratkeaa puolen miljoonan raja. Hallitus lomailee ja palaa joskus syyskuussa ja alkaa pohtimaan miten ansiosidonnaista leikataan ja ihmisten elinolosuhteita saadaan kurjistettua.
Persuministerit näyttävät olevan Wätyksiä.
Äsken puhui ajankohtaisessa kakkosessa vain kannustinloukuista, ei mitään konkreeetista esitystä, pelkää persulien liipalaapaa!
Lindström suhtautuu työministerin tehtäväänsä kuin olisi pakotettu tehtävään. Edes rutiiniasiat, kuten ministeriön määrärahojen käytön seuranta, eivät onnistu. Minkäänlaisia avauksia tai aloitteita ei Lindströmillä ole esittää.
Minkään ihmeen takia Lindströmin piti suostua tehtävään, josta hän ei ikimaailmassa pysty suoriutumaan kunnialla? Vai onko hän niin ahne, että on päättänyt leikkiä ministeriä seuraavat neljä vuotta kaikesta huolimatta?