Krimiläiset tekivät viisaasti kun liittyivät Venäjään rivät USAn ja NATOn Ukrainaan.
Venäjästä on tullut pelastus monelle ukrainalaiselle, sillä ukrainalaiset käyvät töissä Krimillä, ja vaikka USA, NATO, Ukraina yrittävät estää ukrainalaisia tekemästä töitä Krimillä, Krimille virtaa myös tuhansia kausityöläisiä laittomasti ilman työlupia.
Ukrainan talous on romahtanut kun taas Krimillä elinkeinoelämä on alkanut elpyä. Ukrainan aikainen suurtyöttömyys on vaihtunut Krimillä työvoimapulaksi. Työttömyysaste on nyt alle 1 %:n kun se Ukrainassa on 60 %.
USA, NATO, EU yrittävät estää myös amerikkalaisia ja eurooppalaisia menemästä töihin Krimille. Kohta Krimillä on USAn, NATOn, Niinistön, Stubbin, Soinin Venäjän vastaisen talousodan ja Suomessa kasvavan työttömyyden takia myös suomalaisia töissä.
Venäjän Krimi palkkaa väkeä infrarakentamiseen, matkailualalle työmiehiä, sähkömiehiä, hitsaajia, siivoojia, kokkeja, tarjoilijoita, lääkäreitä, insinöörejä.
Työtä saadakseen ei tarvitse mennä edes työvoimatoimistoon. Esimerkiksi Krimin pääkaupungin, Simferopolin katukuvassa suorastaan vilisee ilmoituksia vapaista työpaikoista.
Venäjän Krimi kukoistaa USA-NATOn Ukraina mätänee
17
<50
Vastaukset
- KriminHyvinvointia
Krimillä palkat ovat noin 40-60 % paremmat kuin Ukrainassa ja eläkkeet 60-70 % korkeammat kuin Ukrainassa. Kuolleisuus Ukrainassa on kymmenkertainen verrattuna Krimiin.
- suurijamahtava
Krimille oli lottovoitto liittyä Venäjään.Auttaisiko Venäjään liittyminen myös suomea?
- TulevaisuudenHistoriaa
Sen voi nähdä Karjalasta?
Ja miksei viiden vuoden päästä myös Krimistä. - koetetaanomillamme
Muuten ehkä, mutta meillä on eri kieli.
Paras koittaa pysyä suomalaisina. Koskee myös eu-liittovaltiota.
- KrimilleVaan
Suomen työttömät Krimille duuniin vaikka presidentti Niinistö, valtiovarainministeri Stubb, ulkoministeri Soini, puolustusministeri Niinistö yrittäisivät estää.
- vladplut
Krimillä työskentelee laittomasti ukrainalainen nainen, kertoi radiouutiset päivällä.
Muori sai 12 tunnin työpäivästä peräti 9 euroa...- vladplut
myi leluja...
- 515
Mahtaako Marja Manninen saada taas haukut Charly Pasternak-Saloniukselta.
Eihän se nyt noin voi olla,kaikki pitäisi olla ihan hullusti ja ihmiset
kärsivät.- jhuyjtuu
Charly Pasternak-Saloniuks suomen oikeiston trolli tehtaan työntekiä!
- viipurilainen
Viipurin kukoistuksen perusta luotiin sillä, että se vapautettiin fasismin ikeen alta vuonna 1944, kuten venäläinen virallinen historian kirjoitus osoittaa. Työttömyys loppui viipurilaisilta siihen paikkaan.
- påpåpipo
nosto ylös?
Tiltu siellä keitteli samovaarisaikkaa
Molo-poika soitteli balalaikkaa
Tiltu sano:"Soitas, Molo, Tonavan aallot
ko siinä saa tehdä niin viehkeät ne kaarrot!"- SuomalaisetVaurastuu
Suomalaisia työttömiä on kohta töissä Krimillä, ja kokoomusta, RKP:tä, presidenttiä, Stubbia, Soinia vituttaa.
- JänishousutTaasJäljessä
Ranskalaiset poliitikot sanoivat piu paut USAn ja Naton kielloilleja uhkauksille ja painuvat Krimille vierailulle avaamaan yhteistyötä Krimin kanssa.
Suomen olisi pitänyt olla aloitteellinen, mutta kun meillä on jänishousut Niinistö, Stubb, Soini, Kanerva vallassa. - viipurilainen
Krimiläiset pääsevät nyt nauttimaan Venäjän korkeasta elintasosta, kehittyneestä sosiaali-ja terveyshuollosta, luonnonrikkauksista, tieteellisistä innovaatioista, korkeasta venäläisestä laadusta, kulttuurisista arvoista ja ihmiskunnan huippuun kehitetystä inhimillisyydestä ja demokratiasta, mitä laajennetaa edelleen federaation presidentti V. Putinin määräyksestä.
Emme voi myöskään unohtaa kansojen itsemääräämisoikeutta, joka toteutetaan venäläisten johdolla, sillä venäläisyys on ainoa, joka on puhdas vieraan vallan agenttien vaikutuksesta. Siksi kaikki Venäjällä puhuvat vain venäjää, mutta jokainen saa ajatella millä kielellä tahansa kunhan ei ajattele venäjävastaisesti. - papulan
Viipurilainen=Tiltu-trollin jakojäännös!
- SenkinKrimi
Tässä käy niin kuin 60-luvulla Ruotsiin muuttaneiden kanssa.
Ne jotka jäivät tänne kotomaahan metsiin piilopirtteihin haukkuivat Ruotsiin muuttaneet ja siellä rikastuneet hurreiksi.
Saa nähdä miksi heinäkengät alkaa haukkua Krimillä rikastuneita suomalaisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604856Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362209Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti581949- 1981928
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1701580Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2951502Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2061280- 881199
- 2071182
- 651154