Yöperhoset

Perhostenvihaaja

Siis pelkään aivan hirveesti yöperhosia.
Haluaisin päästä täst pelost pois mut en tiiä miten.
Kukaa ei ymmärrä tätä mun pelkoo ja se on tosi ärsyttävää.

3

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kassuliini

      Auttaisiko se, että selittäisit itsellesi että yöperhoset ovat vain luontoon kuuluvia hyönteisiä, että ne eivät voi tehdä sinulle mitään pahaa?
      Koko juttu johtuu vain siitä, että sinulla on jokin alitajuinen pelko, trauma, jonka olet siiirtänyt noihin hyönteisiin. Liittyykö yöperhosiin jokin pelkoa herättävä muisto, ehkä lapsuudesta? Tällä tavoin tuo tapahtuma linkittyy yöperhosiin.
      Oloasi helpottaa jos järkeistämällä erotat nämä jutut toisistaan. Yöperhonen on vain yöperhonen, ja sinun pelkosi on taas ihan eri juttu!

    • Makeksi

      Heh, ne on vaan perhosia, ei ne tapa sua eikä ne raukat varmaan edes tajua että sää sattuisit oleen ihan niitten vieressä. Suosittelisin että tutustuisit niihin perhosiin, annat vaikka laskeutua käsiin yhden ja sitten näät ettei se pysty vahingoittamaan sua. Kyllä ne muakin vähän välillä ärsyttää kun pimeessä yrittää tehä esimerkiks ipadilla jotain, niin ne perhoset innostuu lentelemään mun ipadin näytön päällä.

    • fobiat.ovat.enne

      Ap;n psyyke kaipaisi tuuletusta ihan terapiamielessä. On myös omaterapioita ja harrastuksia, joilla saadaan "happea" lieviin traumakohtiin.
      Löytyy netistäkin. Neuvothan eivät mihinkään johda, mutta ihan tavallinen kotitreenaus ilman mitää kalliita penkkejä voisi johtaa innostukseen ja i s o o n harppaukseen.
      Itselläni oli aivan hirveä pelkojen skaala. Poikana oli isot ongelmat tyttöjen kanssa, vaikka minulla oli kaksi sisarta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      214
      7374
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4732
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      43
      4684
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3398
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1995
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      29
      1812
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1799
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1657
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      36
      1547
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1307
    Aihe