Haminan suunnalta Kotkan saarelle , kärkikolmion takaa tuleva (ei joudu vaihtamaan kaistaa), vai Kyminlinnan entiseltä pääportiltapäin tuleva, joka joutuu vaihtamaan kaistaa, kun pitäisi päästä Motonettiin tai Starkille.
Kuka väistää Kyminlinnassa.
Kolmiontakaa
31104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Taisit vasta jo, kuka se tulee kolmion takaa.
"knoks"
Kokeile tyrkyttää autosi keulaa kolmiontakaa tulevien kaistalle. Tulee tööttiä, keskisormea ja peltiromua.
Harvoin omalla kaistalla oleva väistää, vaikka tulisi kolmion takaakin. Oikeuksista (kaistanvaihtaja on aina väärässä) pidetään kiinni.
Kolmio merkitys tuossa paikassa on nolla.
Rekkapenan kolmion merkityksen ymmärtäminen huomattu kyllä muuallakin! missähän tieliikennelaissa on paikat joissa kolmio on vaan huvikseen laitettu. Siellä kuitenkin on maininta kolmion takaa tulevan väistämisvelvollisuudesta, tosin olisihan tilanne paljon selkeämpi jos kolmiota ei olisi.
Pekkarena olet oikeilla jäljillä, selkeyttä tulisi kun tuo korelan meluaidan luona oleva kärkikolmio poistettaisiin.
Vastaavia paikkoja on satoja Suomessa,melkein selvempää olis kun koko kolmioo ei edes olisi noissa paikoissa kun sillä ei mitään merkitystä ole.
Tämä paikka oli ongelmana jo 70-luvulla, kun armeijan autolla piti lähteä Kyminlinnasta kohti Haminaa. Kaistanvaihto oli helvatin hankalaa, eikä se aina edes onnistunut.
Ai ei merkitystä noissa paikoissa! missäs luettelo paikoista joissa kolmion takaa tuleva ei ole väistämisvelvollinen. Kyllä kolmion takaa tuleva on väistämisvelvollinen ko.paikassakin. Eiköhän näitä merkkejä laittelevat tiedä mitä tekevät,
vai olisikohan varastoon jäänyt ylimääräisiä merkkejä ja laittelisivat huvikseen.
Tässä kohtaa kärkikolmion vaikutus loppuu seuraavaa risteykseen. Kyminlinnasta tuleva tie on päätie ja siltä poistuminen oikealle Haminan suuntaan on etuajo-oikeutettu johtuen Haminasta tuleva kärkikolmioon.Suoraan ajettaessa ei kolmiolla ole merkitystä koska silloi kaistanvaihtaja on vastuussa.
Tulet silti kolmion takaa ja olet väistämisvelvollinen.
Oletko oikeassa paikassa. Tulet Karhulasta "kurvaat" saarellepäin kärkikolmion takaa. Sinä pysyt omalla kaistalla, mutta Korkeakoskelta tuleva esim Starkkiin menevä joutuu "koukkaamaan" eteesi eli vaihtamaan kaistaa. Kaksi kertaa tälläviikolla olen ajanut ja voin vakuuttaa, että KOLMION TAKAA TULEVISTA yksikään ei ole päästänyt minua heidän kaistalleen.
Mutta sinä vaihdat kaistaa, minä pysyn omalla kaistallani. Sinä maksat.
Kaistanvaihtaja maksaa. Ja piste.
Menkää autokouluun! Sitä kolmiota ei olisi jos sillä ei olisi mitään merkitystä piste. Kolmion takaa tuleva väistää kyseisessä paikassa kaistanvaihtajaa. Tilannehan oli aivan sama ennenkin mutta hieman aikaisemmin, motarilta tulevat väistivät prisman suunnasta tulevia, koska tukivat kolmion takaa, ei niitä kolmioita laiteta jos ei ole mitään merkitystä.
Mene käytännössä testaamaan. " Kärkikolmiolaiset" tulevat 80-90H/h ja ajavat omalla kaistallaan, yritä kiilata väliin jos uskallat.
Testatkaa ja kertokaa, jos yksikin väistää. Ajan joka päivä 2-5 krt kyseisessä paikassa.
Vahvoilla on se joka pysyy omalla kaistallaan, eli tässä tapauksessa kärkikolmion takaa tuleva.
Se maksaa joka vaihtaa.
Tuossa paikassa/tilanteessa ei kukaan tiedä miten pitkään kolmion takaa tulevan väistämisvelvollisuus on voimassa, kummallako on suurempi velvollisuus väistämiseen; kaistaa vaihtavalla (motonettiin menevällä) vai kolmion takaa tulevalla jne. Autokoulunopettajat kertokaa miten toimin tulevaisuudessa, laitanko vilkun vilkuttamaan 5 kertaa oikealla ja tyrkkään sekaan.
Uskokaa, on töitä johon tarvitsemme maahanmuuttajia.
https://www.youtube.com/watch?v=1H4byTP1q9s
Kolmion vaikutuksesta: Kokeilkaa, edes kerran, vaikka huviksenne, miten helposti pääsette oikealle kaistalle, romuttamatta autoanne.
Kaakkois-Suomen turhin kolmio.
Mitä te väännätte? Kolmio on siksi, että sillä helpotetaan pääväylältä oikealle erkanevaa, sillä etäisyys näissä liittymissä on lyhyt ja päätien nopeusrajoitus on suurempi. Vaikutusalue loppuu kolmiosta seuraavaan ramppiin.
Taitaa loppua vähän aikaisemmin, loppuisikohan kohtaan jossa nopeusrajoitus muuttuu 70km/h.
Kokeiles , miten helppoa on se erkaneminen. Hae vauhtia, vaikka K.linnan pääportilta ja ole menevinäsi vaikka Starkille. Kerro sen jälkeen minne peltipajalle autosi veit.
Mikäs kolmion kohdalla onkaan nopeusrajoitus! kolmiohan koskee aluetta jossa sijaitsee, eli kohtaa jossa kaistat yhtyvät. Eiköhän se kaistanvaihtaja väistä sadan metrin päässä. Eikä liikennesuunnittelu ota huomioon jos joku ajaa ylinopeutta.
Huh huh ... johan selviää miksei liikenne sujuvasti kulje
Pelle !
Kokeile käytännössä.
Kyllä on kotkalaisille vaikeaa liikennesääntöjen opettelu ollut, -70 luvulla jo ainakin minulle opetettiin liikkennemerkit.
Motarilta tulevat väistävät kolmion kohdalla kyminlinnasta tulevia niitä joilla vilkku oikealle. Myöhemmin kaistaa vaihtavat normaaleja jakeluautonkuljettajia jotka taas väistävät oikeaa kaistaa ajavia. Kolmio koskee kohtaa jossa sijaitsee.
Mutta kun ne ei väistä. Tänään viimeksi yritin ja laitoin ajoissa vilkun oikealle, tilaa ei tullut, kukaan ei päästänyt väliin. Tulivat kuin hullut...................ja kovaa.
Uudet ympyrätkin aiheuttavat monelle Kotkalaiselle ongelmia, ei tiedetä milloin kuuluu näyttää suuntavilkkua tai mihin suuntaan??? näin tossa viikolla kun joku punainen golf lähti ajamaan vasten liikennettä väärään suuntaan ympyrää, onneksi ei tullut ketään vastaan.
Katos kotkalaiset kun on pyörinny ikänsä niissä vanhoissa ympyröissä, niin uudet ympyrät ja kuviot tuottaa suuria ongelmia kotkalaisten pikku-aivoihin.