minulla oli pöytäkone mallia Acer Aspire Idea 510 joka oli ihan toiminnassa nelisen vuotta sitten kun laitoin sen verkkokoppikomero uuden tieltä. Eilen otin sen ja laitoin käyntiin. Toimi päivän ihan hyvin. Sain asennettua päivän aikana paljon päivityksiä...nyt sitten aamulla käynnisty ja sit meni jumiin. Ei hiiri liikkunut. Sammutin virtanäppäimäestä ja ei avaudu kunnolla ja tyrkyttää tekstiä "A disk read error occurred Press Ctrl Alt Del to restart" ja toistaa tietysti itseään.
..
Onko kokemusta millainen korjaus olisi tarpeessa...niin että saisi toimimaan?
Eilen siis netti toimi mainiosti ja kone näytti olevan ihan herännyt uuteen eloon...
Vista käynnistyi eilen normaalisti mutta
8
70
Vastaukset
- ukkolumessa
Kovo kupsahtanut.
Mitä näkyy biosissa kovon kohdalla? - En_ole_nettimies
Saako osan kotona vaihdettua? Miten näkee mitä lukee biossissa?
- ukkolumessa
https://paulroberts69.files.wordpress.com/2010/02/160220100635b35d.jpg
Kovalevy vasemmalla ylhäällä (ongelma voi kyllä olla muuallakin).
Onko asennuslevy olemassa?
http://www.manualslib.com/manual/268165/Acer-Aspire-Idea-510.html?page=47#manual
Manuaali pdf:nä - niinhuonoettä
Vista vaihtoon..
Kiintolevy pois, uusi kiintolevy tilalle ja aloitetaan käyttöjärjestelmän asennus. Jos haluaa sen saman Vistan niin asennat sitten niiltä samoilta asennusmedioilta mistä se aiempikin asennettiin. Vaihtoehtoisesti hankit uuden käyttöjärjestelmän.
Uusi käyttöjärjestelmä on suositeltavaa kun Windows Vista menee jo 1,5v kuluttua vanhaksi, että ei oikein ole järkeä puolentoista vuoden takia käydä säätämään.- ukkolumessa
Kovo näyttäisi IDE-levyltä.
Muutenkin kone voi olla aika eksoottinen joten en tuon uuteen käyttikseen killinkiäkään sijoittaisi ennenkuin varmistuu saako sen toimimaan.
Peruslevyn patteri kannattaa tarkistaa ensimmäisenä. ( Sitten kun jollekin tulee mieleen asiasta säksättää niin on ollut tapaus ettei mikään oikein toiminut koska patteri oli sökö). ukkolumessa kirjoitti:
Kovo näyttäisi IDE-levyltä.
Muutenkin kone voi olla aika eksoottinen joten en tuon uuteen käyttikseen killinkiäkään sijoittaisi ennenkuin varmistuu saako sen toimimaan.
Peruslevyn patteri kannattaa tarkistaa ensimmäisenä. ( Sitten kun jollekin tulee mieleen asiasta säksättää niin on ollut tapaus ettei mikään oikein toiminut koska patteri oli sökö).Totta, patteri voi olla tyhjä kiintolevyn parametrit hukassa.
- ei_käynnisty
Windowsit eivät käynnisty normaalisti koska ne kaikki käynnistyvät Windowsille ominaiseen tapaan.
Unixit ja linuxdistrot käynnistyvät normaalin tietokoneen tapaan.
Käyttöjärjestelmän arkkitehtuuri vaikuttaa käynnistymiseen.
Normaalia käynnistymistä ei seuraa tavanomainen bluescreen (BSOD).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa843072Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei3162730Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi1911506Voi kulta rakas
Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �621202Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.2401141Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano281011- 117960
- 70948
- 77945
- 72914