minulla oli pöytäkone mallia Acer Aspire Idea 510 joka oli ihan toiminnassa nelisen vuotta sitten kun laitoin sen verkkokoppikomero uuden tieltä. Eilen otin sen ja laitoin käyntiin. Toimi päivän ihan hyvin. Sain asennettua päivän aikana paljon päivityksiä...nyt sitten aamulla käynnisty ja sit meni jumiin. Ei hiiri liikkunut. Sammutin virtanäppäimäestä ja ei avaudu kunnolla ja tyrkyttää tekstiä "A disk read error occurred Press Ctrl Alt Del to restart" ja toistaa tietysti itseään.
..
Onko kokemusta millainen korjaus olisi tarpeessa...niin että saisi toimimaan?
Eilen siis netti toimi mainiosti ja kone näytti olevan ihan herännyt uuteen eloon...
Vista käynnistyi eilen normaalisti mutta
8
151
Vastaukset
- ukkolumessa
Kovo kupsahtanut.
Mitä näkyy biosissa kovon kohdalla? - En_ole_nettimies
Saako osan kotona vaihdettua? Miten näkee mitä lukee biossissa?
- ukkolumessa
https://paulroberts69.files.wordpress.com/2010/02/160220100635b35d.jpg
Kovalevy vasemmalla ylhäällä (ongelma voi kyllä olla muuallakin).
Onko asennuslevy olemassa?
http://www.manualslib.com/manual/268165/Acer-Aspire-Idea-510.html?page=47#manual
Manuaali pdf:nä - niinhuonoettä
Vista vaihtoon..
Kiintolevy pois, uusi kiintolevy tilalle ja aloitetaan käyttöjärjestelmän asennus. Jos haluaa sen saman Vistan niin asennat sitten niiltä samoilta asennusmedioilta mistä se aiempikin asennettiin. Vaihtoehtoisesti hankit uuden käyttöjärjestelmän.
Uusi käyttöjärjestelmä on suositeltavaa kun Windows Vista menee jo 1,5v kuluttua vanhaksi, että ei oikein ole järkeä puolentoista vuoden takia käydä säätämään.- ukkolumessa
Kovo näyttäisi IDE-levyltä.
Muutenkin kone voi olla aika eksoottinen joten en tuon uuteen käyttikseen killinkiäkään sijoittaisi ennenkuin varmistuu saako sen toimimaan.
Peruslevyn patteri kannattaa tarkistaa ensimmäisenä. ( Sitten kun jollekin tulee mieleen asiasta säksättää niin on ollut tapaus ettei mikään oikein toiminut koska patteri oli sökö). ukkolumessa kirjoitti:
Kovo näyttäisi IDE-levyltä.
Muutenkin kone voi olla aika eksoottinen joten en tuon uuteen käyttikseen killinkiäkään sijoittaisi ennenkuin varmistuu saako sen toimimaan.
Peruslevyn patteri kannattaa tarkistaa ensimmäisenä. ( Sitten kun jollekin tulee mieleen asiasta säksättää niin on ollut tapaus ettei mikään oikein toiminut koska patteri oli sökö).Totta, patteri voi olla tyhjä kiintolevyn parametrit hukassa.
- ei_käynnisty
Windowsit eivät käynnisty normaalisti koska ne kaikki käynnistyvät Windowsille ominaiseen tapaan.
Unixit ja linuxdistrot käynnistyvät normaalin tietokoneen tapaan.
Käyttöjärjestelmän arkkitehtuuri vaikuttaa käynnistymiseen.
Normaalia käynnistymistä ei seuraa tavanomainen bluescreen (BSOD).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-195975Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite855592Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin983608- 1253604
- 1221350
- 571297
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1301222- 381019
- 451013
- 26979