Seppo Jokinen : Kuolevaksi julistettu

mäkimaunulanpekka

Uuttera komisario Koskinen on päätynyt jo kahteenkymmeneen kirjaan. Tampereella tietennii, mitä nyt välillä pikku mutka Australiaan tehtiin edellisessä. Jokista lukeneille tyyli on tuttua. Sitä arkipäiväisen poliisityön pikkutarkkaa ja ajoittain uuvuttavaa seuraamista. Jos aiemmin lukemassani Nesbön viimeisimmässä rumihia tuli liukuhihnalta niin tässä ollaan genren toisessa ääripäässä. Varttitonni sivuja takana, eikä vieläkään tapahdu mitään. Vaatii lukijalta pitkää mieltä ja luottamusta kertojaan.
Toki koko ajan on vireillä ainakin kolme juttua, joita Koskinen seuraa, mitä ny lapsenlapsen hoidolta ehtii. Tampereen kapakoissa operoi naisten pikkuhousuja tyrmäystippojen avulla vohkiva sutki puoliherra. Yllättävän ajankohtaista, jos uskomme iltapäivälehtiä. Pikkuisen reppana varhaiskeski-ikäinen lähihoitaja pakenee ahdistajaa torjuen hyökkäyksen ensin perunoita, sitten muikkuja heitellen. Sama mies joutuu kohta auton kolhimaksi, mutta ei myönnä poliisille mitään vaaraa kohdanneensa. Tutki siinä sitten, kun uhri ei halua. Kolmas pitkäkestoinen juttu on kollega Lundelinin kohta vuoden kadoksissa ollut aikuinen tytär.
Miten nämä erilliset tapaukset lopulta nivoutuvat yhteen vaatii hieman liikaa sattumaa uskottavuuden kustannuksella. Vaikka juuri uskottavuus on parasta Jokisen kirjoissa. Hieman ristiriitaista, mutta näin asia on. Tampereen kaupunkikuvan monet vivahteet Jokinen kuvaa hyvin ja niitä nurkkia kierrellyt tietää välillä metrin tarkkuudella missä mennään. Ihmiskuvaajana Jokinen on kaksijakoinen. Jotkut sivuhenkilöt kypsytellään huolella ja taidolla kokonaisiksi kun taas moni poliisi jää pelkäksi vilahtelevaksi sukunimeksi. Kyllähän näitä kyttiä on käsitelty aiemmissa kirjoissa, mutta harva lukija rupeaa selaamaan jonkun luonteenpiirteitä tai taustoja vanhasta kamasta.
Jaa teemoja? Niitähän teinit esseen edessä kaipaavat. No muutama ihan ilmaiseksi: Eutanasian oikeutus pitkässä juoksussa. Poliisihallinnon organisaatiomuutosten kritisointi on yksi ikuisuusaihe nykyrikoskirjallisuudessa, tässäkin. Ihmissuhdetaidot ja niiden käytännön sovellutus työelämän karikoissa. Koskisen ihmissuhteet on yksi pysyväisteema Jokisella. On elävä aktiivinen exä, kuollut exä, suhteen ystävyydeksi muuttanut vilppulalainen ja sitten vielä kollega Ulla Lundeliin. Pää menee pyörälle komisariollakin. Vallankin kun on Koskismainen, aina pikkusen vihainen, töksäyttelevä ja sulkeutunut. Vaikka tarkoittaa vain aina kaikille hyvää.

Alun uuvuttavuudesta huolimatta rohkenen suositella

4

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mäkimaunulanpekka

      M
      einasin unohtaa herkullisen yksityiskohdan. En ole varma kettuileeko Jokinen ruokaohjejännäreitä tehtaileville kollegoille vai tykkääkö muuten vaan ohrahiivaleivästä. Joka tapauksessa hän antaumuksella kuvailee, miten komisario ja puhutettava pistävät yhteisvoimin poskeensa kuultavan tarjoaman rievän, varttikilon voita ja kilon hevoslenkkiä. Kriminaalikulinarismia aidoimmillaan.

      • Rutiineista_jännitettä

        Jos kysymys olisi vinoilusta Leena Lehtolaiselle, komisario olisi itse valmistanut sen leivän ja makkaran kera tarkkojen reseptien. Mitä tulee pelkän näläntunteen, syömisen ja aterian kuvaamiseen, sitä Jokinenkin on joskus harrastanut. Muistaakseni hän ja Mankell ovat arkirutiineista kuvailleet muutamaan otteeseen myös kusemista, mutta siinä dekkaristeilla on yleisesti vielä kehittämisen varaa.


    • kunnon-tyyppejä

      Lässy tyyppi se komisario Koskinen, sääliksi käy. Jos Suomen poliisivoimat olisivat tuommoisten varassa, niin huonosti olisivat asiat (ehkä ovatkin).

      Kotimaisissa dekkareissa ei tarida olla muita hyviä tyyppejä kuin Sutinen Sipilän dekkareissa. Muutoin Sipilä on kuivaa luettavaa.

    • Dekkaristi

      Minusta nuo Koskis-kirjat ovat parhaita dekkareita nykyään kun Harjunpää diggarina aikoinaan etsin kirjailijan kuoltua yhtä hyvää dekkarisarjaa ja löysin tämän Jokisen luoman komisario Koskisen ja olin aivan myyty, oli pakko lukea kaikki, todella hyvää tarinankerrontaa ja tarkkuutta yksityiskohdissa. Tykkään myös Sipilän kirjoista ja on ne Lehtolatkin luettu, mutta Kossu on paras, tosin se kuopiolainen polliisi Marko Kilpi on myös tehnyt hyviä kirjoja ja toivottavasti tekee lisää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      184
      3673
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1162
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      148
      1109
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1020
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe