Hornetit lentelee miten sattuu

Saako ne lennellä puiden latvoja hipoen ja hanat auki lähiöiden yli? Jokainen mummo näköpiirissäni meinasi saada taas sydärin hornetin yllätyshyökkäyksestä, minä mukaanlukien vaikka en mummo olekaan.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tänään luulin tosissani että tulee päälle!

Äänestä

Niitä ei saa huitaista harjalla, vaikka kuinka kiukuttaisi. Ne on omia, eikä ammu kuin vihollisia. Ja niitäkin vain tarvittaessa.

Äänestä

Naapurikunnassa ajoittain ihan samaa. Vähemmän nykyään. Virallinen vastaus on aina ettei hävittäjillä lennetä matalalla asutusalueiden yllä kuin näytöksissä ja kunnialennoilla.

Myös S24 keskusteluissa tyypillisesti teilataan matalalentohavainnot ja "osataan" antaa oikeaksi lentokokreudeksi useita kilometrejä.

Olen nähnyt ja kuullut hävittäjiä lentonäytöksissä ja edes niissä ei lennetä niin matalalla kuin ajoittain olen nähnyt lennettävän kirjaimellisesti puiden latvoja heilutellen.

Ei siinä mitään, minun mielestäni matalalentoa pitäisikin harjoitella myös asutusalueiden yllä. Mutta se pitäisi tehdä avoimesti, suunnitellusti ja valvotusti.

Äänestä
  • Tämän päivän tapauksella lentokorkeutta alle 50 metriä, enkä puhu paskaa. Aiheesta on kokemusta inttiajoilta ja osaan arvioida lentokorkeuksia. Jokainen maallikkokin luuli varmasti että nyt tulee kone tonttiin. Se oli oikeasti matalalla, vaarallisen matalalla!

    Äänestä

  • eikai ne ilman käskyjä mitään tee että valvoovalvoo

    Äänestä

Eihän tuo mitään ole että lentävät alhaalla mutta tupakin tumpit mitä heittelevät perkema ku lippalakeista lipat menny piloille niitten tumppien takia.

Äänestä

Äiti oli huolissaan kun läksin armeijaan ja varoitteli, että muista sitten poika lentää hitaasti ja matalalla.

Äänestä
  • Eiköhän niitä koske samat korkeus säännöt kun siviililiikennettä,ei ne alle 300m.
    lennä.Vaikka se voi siltä näyttää.Se on iso kone joka voi jostain tuntua että se
    hipoo puunlatvoja niiin ei se ihan niin mene,ja vaikka näyttää että ne lentää
    toisissaan kiinni niin turvaväli on 150m.Sekin on 900km/h pieni väli??

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jotain.rajaa kirjoitti:

Saako ne lennellä puiden latvoja hipoen ja hanat auki lähiöiden yli? Jokainen mummo näköpiirissäni meinasi saada taas sydärin hornetin yllätyshyökkäyksestä, minä mukaanlukien vaikka en mummo olekaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu