Joensuussa on liikaa turisteja? Sakkolappuja

maksaviasimputetaan

Ihmettelin itsekin Farmarin aikaan kun on varaa antaa vierailijoille pysäköintivirhemaksuja, lisäksi mikä järki on vuoropysäköinnissä... ja taitavatpa yliopistonkin parkkipaikat olla pääosin tyhjillään koska eihän niihin kesälläkään saa pysäköidä kuin erityisluvalla
http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/80440-ilosaarirock-kavija-lahetti-suorasanaisen-kirjeen-kaupunginjohtajalle-jarjettomyyden-huippu

Minä kerron miksi... Syynä on se juttu että kaupunki on rakentanut paljon näitä pysäköintitaloja ja perustanut maksullisia pysäköintipaikkoja. Bisnekset kärsii jos niihin ei tulisi maksajia. Lisäksi onhan jo pitkään ollut tavoitteena että keskustasta (ruutukaava) saadaan autoton keskusta. Autoilijat pois ja tilalle maksavia asiakkaita.

Seuraavana laitetaankin Ilosaaren silta autoilta kiinni ja joukkoliikennekaduksi. Autoilla päässee toki tietysti mutta vain Maakuntaliittoon koska siellähän on tärkeitä päättäjiä.

Eikö Suvantosillankin olisi voinut purkaa kuten oli 10v sitten suunnitelmat?
Purkamisen johdosta tulisi vähemmän liikennettä keskustaan ja kaupunki säästäisi remonttikuluissa. Nyt on aivan liikaa siltoja.

14

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varmaan_niin

      Täydellisellä varmuudella kaikki esittämäsi on totta , sillä missään muualla väärin pysäköinnistä ei sakoteta kuin Joensuussa! On se yhtä perkelettä että kansalaisia voidaan nöyryyttää tuollaisellakin tavalla!
      Lukijat voivat kiittää kaltaisiasi älyköitä jotka paljastavat viranomaisten taka-ajatukset, sillä muutenhan heitä voitaisiin johtaa harhaan mitä erilaisimmissa asioissa. Kirjoituksesi sisällöstä päätellen epäilen sinun olevan monien muidenkin vähintäin yhtä terveiden, älyllisten ja salattua totuutta sisältävien viestiketjujen avaaja, eikä informaatiosi rajoitu ainoastaan tälle palstalle. Ilmeisestikään et asu kantakaupungissa, vaan kaikella todennäköisyydellä osoittesi löytynee Paiholan suunnalta päin rauhoittavasta ympäristöstä jossa asustat valkoisessa tiilitalossa.

      • Kiitosvaan

        ...nauruista heti aamusta :D


    • HyväKunMuistutit

      Olen tulossa kilpailemaan Joensuun Kuninkuusraveihin.
      Koska tuloni perheasioiden vuoksi jää aivan viimehetkiin kilpailua ajatellen, raviradan pysäköintipaikka lienee siinä vaiheessa jo sen verran täynnä etten sinne mahdu . Niinpä tarkoitukseni oli pysäköidä vetoauto hevoskuljetusvaunuineen kävelykadulle ravien ajaksi, mutta sakotetaanko siitäkin?

      • Ei_sakoteta

        Kävelykatu on merkitty yleiseksi pysäköintipaikaksi, joten se on käytettävissä aivan vapaasti ympäri vuorokauden. Niin pikkutarkkoja ei pysäköinninvalvojat kuitenkaan ole että siitä sakottaisivat. On kuitenkin muistettava antaa hevoselle vettä ja heiniä ettei se syö Iso Myyn seiniä. Lantakasoista kyllä huolehtii innokkaat puutarhan omistajat, joten niistä ei tarvitse huolehtia. Myös Ylisoutajan silta on suosittu ja suositeltava paikka pitempiaikaiselle hevosvaunu-maasturin varastoinnille ja siitäpä ei ole pitkä matka karauttaa Hasanniemeen/ Koivuniemeen laitumelle samalla kun käy itse nauttimassa ruokaa ja juomaa Jokiasemalla.


    • Järjettömyyden_huippu

      Tervetuloa lasikuplaan!

    • vieraissavuoroin

      Vuoropysäköinti on hyvä keksintö, jotta autonraadot eivät unohtuisi kadunvarsiin. Tosin nythän autosta kuin autosta saa 1500 euroa, joten loppuvuoden ajan vuoropysäköinnille ei ole niinkään tarvetta.

    • Hyväätyötä

      Kun saa pysäköintivirhemaksun, joka on oikein annettu ei sovi moittia. Kun työntekijä tekee hyvin työnsä pitää sitä kannustaa. Saan virhemaksun n. kerran vuodessa. Viimeksi lokakuussa oli valvoja todella nopea työssään kun jätin vain hetkeksi maksamatta.

    • haloohei

      Miksi jättää auto sellaiselle paikalle jossa sakko on varma kun kerta on liikennemerkki missä kerrotaan saako pysäköidä vai ei?
      Siis missä te olette autokoulun käyneet kun ihmettelette miksi minulle on sakko annettu kun tähän kiellettyyn paikkaan pysäköin.....
      Sitten ihmetellään kun Joensuussa sakotetaan, TOTTAKAI kun olet tehnyt väärin!

    • Iraisedyouup

      Rokin ajaksi pysäköinti tulee kieltää kokonaan. Pysäköintisakon määrä voidaan tarkistaa ylöspäin kuten kaikki muutkin hinnat räyhärokin aikana. Kaikkia hintoja pitää nostaa rajusti rokin ajaksi. Ilosaari ei irtoa Joensuusta millään ja 50.000 tolloa tulee ryypiskelemään kaupunkiin joka tapauksessa, maksoi mitä maksoi.

      Me varttuneempi väki häiriinnymme omassa rauhassamme kun yritämme vetää kalsarikännejä pankin terassilla. Esko Rahkosen ääni e kanna jumputuksen yli.

    • Iraisedyouup

      Tehkää rikosilmoitus turhista pysäköintifirmasta.

      Tokmannillakin, kiiinisaatu parkkipirkko ei edes osannut
      selittää miksi oli lappunsa antanut. Eikä tietenkään ollut
      esittää mitään asiakirjaa, että oli oikea sakkoliisa!

      Tarkistakaa edes kun sakon saatte - KENELLE SEN MAKSATTE!

      Täysin empätiijjä-tyypit ne sakkoja kaljaansa kirjoitteleekin!

      Onko totta esim. apv tokmanni?

    • toriinparkkiin

      Jos ei olisi sokoksen parkkipaikkaa nii eipä tulisi keskustassa asioitua. Kaupunki tarttis toriparkin. Mutta ei. Nehän laittaa vaikka 100 tonnia penttilän ulkoilmataiteeseen ja alkanevatKIN kohta kaivaa VENEILY-kanavaa pielisjoelta vehkalahdelle..

      Suunnitelmissa on myös ihan oikeasti vielä rantakylä - karsikko siltakin?

      • ihmetteleehän

        Mikä kumman hinku teillä on tuonne keskustaan ajella autolla kun sinne pääsee paremmin polkupyörällä, linja-autolla tai kävellen.
        Ja sen auton voi jättää kauemmaksikin ja kävellä keskustaan.
        Oletteko niin pirun laiskoja että se auto on saatava siihen kaupan eteen jos asioille menee?
        Hyötyliikuntaa tuokin.
        Autottomana olen päässyt asioille hyvin ja ei ole ollut pysäköimisongelmia!


      • autolevalaitakaupukil
        ihmetteleehän kirjoitti:

        Mikä kumman hinku teillä on tuonne keskustaan ajella autolla kun sinne pääsee paremmin polkupyörällä, linja-autolla tai kävellen.
        Ja sen auton voi jättää kauemmaksikin ja kävellä keskustaan.
        Oletteko niin pirun laiskoja että se auto on saatava siihen kaupan eteen jos asioille menee?
        Hyötyliikuntaa tuokin.
        Autottomana olen päässyt asioille hyvin ja ei ole ollut pysäköimisongelmia!

        Minä aina jätän auton Risman parkkiin ja kävelen keskustaan. Risman parkki on ilmanen eikä maksa mittään.


    • Katsosvaan

      Siltakirjoittelija ryöminyt taas kolostaan paasaamaan :D

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2132
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      58
      1048
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe