En ole nuori mutta odotan jo innolla kurki festareita,tosi mukavaa että tulee taas vähän vaihtelua ja kivaa musiikkia.Sanon jo etukäteen kiitos järjestäjälle ja teille jotka ette pidä vaihtelusta , pariksi illaksi pumpulit korviin.
kurki festarit
21
<50
Vastaukset
- Ilmankorvatulppiatietty
Paljonko sinne maksaa sisäänpääsy?. Ei ole varaa lippuun eikä viinaan,kun olen köyhä ja työtön ressukka. Pitää kai taas mennä johonkin puskaan piiloon ja kuunnella siellä kun musa soi ja rikkaat karkeloi.
- jokainenvuosipaikalla
päiväliput 16/18 2pv. 26/30
- EIVÄLTTÄMÄTTÄÄ
talkoolaisista on pulaa et töihin vaan. palkkaa ei tuu mut hyvä mieli
- Pitkäaikaisjuoppo
Saako talkoolaiset vapaalipun ja muutaman kaljan jos tekee talkoissa muutakin kun pyörii toisten jaloissa.
- jokainenvuosipaikalla
En tiedä miten nyt mutta olin kahdessa ensimmäisessä mukana talkoolaisena ja ainakin silloin sain ihan kivan korvauksen. Kannattaa varmaan kysyä vaikka facebookin kautta tilannetta.
- ollujo
paskat sieltä mitään saa pahan mielen ja huutamisen. ei ikinä.
- jokainenvuosipaikalla
näyttää olevan joka vuosi sama porukka eli ei kai ihan paskaa voi olla. Itse ainakin olin tyytyväinen!
- Aikaakylläolisitalkoilla
Mutta yleensä talkoissa talkoiden jälkeen saa ryypätä isännänpiikkiin. Nykyään jos on työtön ,niin voi menettää työttömyyskorvaukset jos jää kiinni,että on ollut talkoissa.Entäs vakuutukset. Mikä ja minkälainen vakuutus isännällä pitää olla jos talkoolainen teloo itsensä talkoissa,ettei joudu suuriin korvausvastuisiin,jos rikkoi lakia ja jättää talkoovakuutuksen ottamatta.
- näinaiemmin
Eikös talkoo sana tarkoita ruokapalkalla tehtävää aputyötä,palkallinen työ on sitten toinen juttu.
- Lipoisnytpersettä
Kaikki ne talkoisiin jotka äänesti sosdemPasia.
- eitalkoisiin
toivotaan menestystä hienoa kun joku jörjestää jötäin vesilahdessakin.
- Mölyapinatsaapuu
Niin järjestää juopoille toimintaa kunnan omistamalla alueella.
- missässepeilionkaan
Onko Vesilahdessa ainoatakaan yrittäjää joka ei herättäisi voimakkaita kielteisiä
reaktioita,aina kun jotain uutta tapahtuu niin alkaa hirveä valituskuoro laulaa.Vaihtakaapa joskus jonkun moittimanne yrittäjän kanssa paikkaa vaikkapa vain päiväksi niin ehkä silmänne aukeavat nyky todellisuuteen. - Laillistakinvielä
Ei viinanmyynti ole yrittämistä,vaan kansanterveyden tuhoamista.
- sannas68
No taas nähtiin, että kannattais ensin hahmottaa budjettia edes niin, että on varastossa asiakkaille tarjolla tarpeeksi sellaisia juomia mitä he haluavat ja sitten vasta lähteen rakentaaa festivaalia. Talkoolaiset mukavia ihmisiä ja ystävällisiä toisin kuin yrittäjäpariskunnan parempi puolisko ns. hapannaaama.
Eikö kannattais edes teeskennellä... kun kuitenkin elannosta kiinni?- pettynytaas
Jos ei oo rahaa niin ei oo . oon samaa mieltä siitä paremman puoliskon asiakaspalvelusta. Ei vois olla yhtään kiinnostuneempi .... Tais olla vii.enemkerta kun herrasväki järjestää festifaaleja.
- yrjönä
- Vaijäävesi
Loppuko kossu vai vissy?.
- Anettaaniinaatanasti
Saako festareilta helposti pillua.
- eisaa
Ei saa ei saa saa
- oikealtalaidalta
En viitsi tähän aiheeseen puuttua sen enempää, kun ei ole minun persnahastani pois, mutta luulisi, ellei sattuisi paremmin tietämään, että sos.dem. puolueen jäsen ja kansanedustajaehdokas noudattaisi sännöksiä ja ohjeita (etenkin mitä anniskelua ja työntekoa koskeviin lakeihin tulee) hieman tarkemmin.
Toisaalta, en muutenkaan saata ymmärtää, miten vasenlaitainen politiikka ja yrittäjyys sopivat samaan lauseeseen.
Ehkäpä tämä on lopputulos?
Kun vasen laita sattuu olemaan kuitenkin se, joka nämä pikkiriikkiset pykäläviidakot ja lait tähän maahamme on varta vasten tahtonut.
Kaikkea hyvää tälle yrittäjälle valitsemallaan tiellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1772321Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe401817Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141632Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu661334Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2391321Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191121Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv641068- 621027
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja110757Asiat oikeisiin mittoihin
Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn45703