Millaista on Havukoski/Koivukylä Vantaalla

ffuksi

Millaisia kokemuksia ihmisillä Havukoskesta/Koivukylästä? Onko kukaan asunut näissä HOASin Rasinkadun taloissa ja haluaa jakaa omat kokemuksensa? Mitään selviytymisvinkkejä? :P

Muutan kaukaa pohjoisesta Helsinkiin opiskelemaan, ja ainoa asuntotarjous jonka sain oli HOASilta Rasinkadulta. Luin ja kuulin(hirvittäviä) kertomuksia siitä kuinka alue on ihan kamala, koko ajan saa pelätä, asunnoissa on luteita, ja nyt MINUA pelottaa kuinka melkein parikymppisenä naisihmisenä siellä uskaltaa asua... Opiskelut alkavat kuitenkin jo elokuussa ja vuokrat on maksettu, joten kaipa sinne nyt oikeasti on sitten pakko muuttaa. Luulisi, että opintojen aloitus jännittäisi enemmän kuin muutto, mutta eipäs niin olekaan.

Valistakaa/rauhoitelkaa poloisen fuksin mieltä, kiitos :)

6

810

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 420asukas

      partavaahtoa sängyn ympärille niin ei pääse luteet puremaan sekä pidä kaikki tavarasi minigrip pusseissa niin ei tarvitse hävittää kun muutat pois.

    • 12ja19

      Selviytymisvinkkejä??? Ei kai muuta voi laittaa, kuin Jumalan siunausta!

    • pyy

      Aseman seutu hieman levoton, niinkuin kaikkialla. Hyvä sijainti, palvelut lähellä ja Kuusijärvikin lähellä. Opiskelija kämpät aina tietysti vähän levottomia.

    • nainenHavikselta

      Ei mitään hätää, varsinkin jos satut pitämään somaleista ym. maahanmuuttajista. Niitä tulet näkemään ja kuulemaan varsinkin ostarin kulmilla alituiseen.
      Muuten tämä on ehkä jopa mainettaan turvallisempi paikka. Normaalivarovaisuudella, esim. yöllisiä kulkemisia välttäen olen pärjäillyt täällä 30v. Yhden ainoan kerran kimppuuni käytiin ostarin pankkiautomaatilla ryöstön tarkoituksessa. Karistelin kuitenkin huumehöyryisen oloisen pariskunnan kimpustani ja pelastin rahani. Siitäkin on n. 25 vuotta aikaa.

      Tervetuloa vain tänne! Hienoja ulkoilureittejä on paljon, jos sellainen kiinnostaa, ja muutaman sadan metrin säteellä Rasinkadulta löytyy LIDL, Citymarket, S-Market, apteekki ja Alko ym.

      Luteet kai myrkytetään, jos havaitaan. Oli nimittäin omassa asuin talossanikin, kaikki asunnot tarkastettiin. Minun asunnostani niitä ei onneksi löytynyt, mutta naapuriasunto puhdistettiin niistä. Paljon ovat nykyään lisääntyneet matkailun ja maahanmuuton myötä.

      Kyllä täällä uskaltaa asua, ja kaikkeen sopeutuu.

    • LovingDogs

      Onneksi olkoon kämpästä! Eipähän tarvitse enää pelätä asunnottomuutta ja vuokrakin on edullinen. Täällä pk-seudulla on hirveä pula kohtuuhintaisista vuokra-asunnoista. Itsekin hain Vantaalle HOASille, mutta en saanut asuntotarjousta. Minulla on koira niin se rajoittaa tosi paljon, mihin voi päästä. Opiskelen Helsingissä, mutta HOAS tarjoaa asuntoja lemmikin omistajille valitettavasti vain Vantaalta nykyisin. Pääsitkö pikku kaksioon vai soluun? Onko sinulla lemmikkejä?

    • setä

      Tuskin tuolla mitään sattuu kunhan ei liiku ulkona öisin tai juovuksissa. Kerrostalossa voi olla luteita jos käy huono tuuri.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7563
    2. 106
      5615
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5057
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4456
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3160
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      50
      2855
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2769
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2387
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2374
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      1976
    Aihe