Miksi asut Varkaudessa?

fjdksla

Tämä ryhmä on täynnä jatkuvaa valitusta ja naureskelua Varkaudesta ja varkautelaisille?

Miksi?

Jos olet tyytymätön paikkakuntaan, miksi asut siellä?

Miksi et ole muuttanut pois?

55

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asuntoloukku

      Monella on varmasti syynä se, että ei saa Varkaudessa asuntoa myydyksi ja vaarana siis kahden asunnon loukku.

    • jumissa.ollaa

      Vastaus aloittajalle.

      Asunto ollut jo reilun vuoden myynnissä. Ei ainoatakaan tarjousta, vaikka hinta on kohtuullinen ja sijainti hyvä. Lapsien kavereista osa jo muuttanut muualle...

      • vanhaturjake

        Vallan mukava kaupunkihan tämä on eläkeläisen asua ulkoiselta olemukseltaan, vettä ja luontoa lähellä ympäristössä. Torilta löytyy juttuseuraa halutessaan.
        Pienelläkin eläkkeellä pärjää kun tekee ostokset sakukaupasta.
        Tuo perusterveyden hoito ja pääsy erikoissaanhoitoon hoitoon näin vanhemmalla iällä on tärkeä asia.
        Kun on lukenut tälläkin palstalla vanhempien ihmisten kokemuksia perusterveyden huollon hoitoon ohjauksesta, henkilöstön änkyröinnistä. Eläke lehden nettiosion ihmisten kokemuksia Varkauden terveydenhoidosta, kirjoituksia perusturvalautakunnasta, niin tekee mieli muuttaa, kun saisi asunnon kaupaksi. Kuopio voisi olla hyvä paikka seniorillekin, hoitoon pääsee eläkkeellä oleva työmieskin, voisi elää täyttä elämää nämä viimeiset vuotensa lyhentämättömänä hoidon puutteesta.


    • i0pi

      Miksi muuttaisin,täällä on kaikki.

      • hohohohohoo

        Hehehehe. Sarkasmi on vittuilusta parasta!!


      • ilmanenboy

        näin on sossu auttaa, vuokra, kalja, ruoka, jopa taksikulut joskus. miks muuttas pois tästä mihkään


      • Kotijysäri

        Hei Pahvi - sossu ei kyllä mitään rahaa kaljaan anna !


    • Myötävittuuntunu

      Normaali ihmiseltä ei puutu mitään.
      se on pään sisällä puuttuuko vai ei,itse saan kaiken varkaudesta jos postiin jaksaa mennä noutamaan.
      töitä on nihkeästi, mut ei niitä ole muuallakaan sen enempää.
      näitä valittajia ja kateellisia täällä kyllä riittää!

      • hyihyipillu

        näin riittää, siinäpähän meet postiin, ku sekin loppuu,. nihkeästi töitä saat kohta katella kreikasta vaikka, sinne ne eurot menee,.


      • eppuepänormaali
        hyihyipillu kirjoitti:

        näin riittää, siinäpähän meet postiin, ku sekin loppuu,. nihkeästi töitä saat kohta katella kreikasta vaikka, sinne ne eurot menee,.

        No "normaali ihminen" on Varkauden mittapuulla alkoholisoitunut pitkäaikaistyötön tai kahvitarjoukseen perään aamulla sittariin rollaattorilla köröttelevä eläkeläinen.


      • perästäkuuluu
        eppuepänormaali kirjoitti:

        No "normaali ihminen" on Varkauden mittapuulla alkoholisoitunut pitkäaikaistyötön tai kahvitarjoukseen perään aamulla sittariin rollaattorilla köröttelevä eläkeläinen.

        Kohilleen sanottu, kuitenkin on niitä tavallisiakin ihmisiä ja eläkeläisiä pääosa.


      • puuhastelua.pajassa
        perästäkuuluu kirjoitti:

        Kohilleen sanottu, kuitenkin on niitä tavallisiakin ihmisiä ja eläkeläisiä pääosa.

        Varkaudessa kasvava ihmisryhmä eläkeläisten lisäksi on nämä puuhapajoissa "työskentelevät" nuoret...


      • kaapo121
        puuhastelua.pajassa kirjoitti:

        Varkaudessa kasvava ihmisryhmä eläkeläisten lisäksi on nämä puuhapajoissa "työskentelevät" nuoret...

        Vai niin,Varkaudessa on myös menestyneitä palkittuja NUORIA yrittäjiä,jotka työllistävät muita paikkakunnan nuoria.


    • myötävittuuntunu

      ei postin nouto tai lähetys mihinkään lopu varkaudesta.paketit liikkuu samalla tavalla kun aiemminkin.

      • kehitystä.tämäkin

        Juu, ärrällä jonot kasvaa kun myyjät peukalo keskellä kämmentä hämmentää paketteja edes takaisin.

        Voisivat samalla sairaalapalvelut siirtää ärrälle tai siwaan...


      • Centinvenyttäjä

        Kukahan antaa koulutuksen näille R työntekijöille ?

        Halle Lujaa sanon minä kun pitää ruveta jonottamaan jos koulutus ei ole omaksuttu !


    • Faktaa

      Kun myy Helsingistä kaksion tai kolmion, niin pääsee eroon melusta ja ruuhkista. Kun muuttaa sieltä Varkauteen, niin elämä alkaa näyttää elämisen arvoiselta. Samalla rahalla saa hienon OK- talon vesistön rannalta, purjeveneen ja huolettoman, sekä velattoman loppuelämän.

    • ristoräppäävä

      Varkauden "halvoista" hinnoista puhuminen ja toiveet eteläläisten ostavan asunnon varkaudesta, on yhtä lapsenuskoa kuin venekaupan perustaminen Saharaan...

    • Poikkevakatu

      Varkaudessa on lyhyet matkat kaikkialle !

      Monella muulla paikkakunnalla ei kaikki palvelut ole samojen / muutaman kadun alueella !

      Relanderinkatu on hyvä esim. siitä miten kaikki saa samalta kadulta !

      • Kurjalankalut

        Joo, vain ne palvelut enää puuttuvat. Prismaa ja kirpputoreja ei oikein kehtaa suositella "hyvinä palveluina" ainakaan ulkopaikkakuntalaisille


      • Poikkevakatu

        Mistähän palveluista puhut ?

        Kai ulkopaikkakuntalasilla on omat palvelunsa ?


      • savontienhanu
        Kurjalankalut kirjoitti:

        Joo, vain ne palvelut enää puuttuvat. Prismaa ja kirpputoreja ei oikein kehtaa suositella "hyvinä palveluina" ainakaan ulkopaikkakuntalaisille

        Totta puhut. Kävin tänään iltapäivällä Prismassa ja sain kokea Prisman kuulua änkyrä palvelua, josta luulin jo liikkeen päässeen eroon.
        Kilpailu on parantanut kassapalveluja mutta vielä on vanhaa porukkaa jäljellä jolle luutatyöskentely olisi asiakaspalvelua sopivampaa työtä.

        Ostin vähän elintarvikkeita ja vaatetavaraa. Kassalla oli vanhempi naishenkilö , ei huomioinut minua asiakasta, millään tapaa, alkoi vain mättää hintoja koneeseen. Keskusteli ohikulkevan muun henkilökunnan kanssa. Eli hyvät päivät oli päässyt loppumaan juuri ja kiitoksia oli niin vähän että niitä annettiin vain paremmille asiakkaille tiskin alta. Raha kyllä kelpasi.
        On S-kaupalla hyvääkin palvelua. Savontiellä on mukavaa asioida. Kassalla tervehditään, hymyillen ilman änkyräilmeitä ja elekieltä. Arkisesta kauppareissusta jää mukava kuva.
        Oikeastaan kassalla liike ja asiakas kohtaavat. Kyllä minä ruokatarvikkeet ostan Lidllistä edelleenkin, siellä on mukavaa asioida.


    • työolisihyvästä

      Hyvä kaupunki, vaan töitä pitäisi olla enemmän.
      Valittamisella ei saa mitään vaan sillä tekemällä.

    • BeatLessMe

      Varkaus on hyvä paikka jos ei ota " valittajia " huomioon !

      Kun katsoo peiliin niin silloin yleensä löytyy syy siihen ettei mene kovinhyvin saatikka opi mitään uutta yms yms

      Missä tahansa voi olla tylsää jos ei ole itse aktiivinen ja koetan nähdä astioita hieman täydempinä kuin mitä tyhjä jääkaappi !

    • Fruu

      Täällä kaikki tarvittavat palvelut löytyy ja useimpien kauppojen eteen saa autonkin jopa parkkiin. Toisin kun jossain parkkihalli kaupungeissa joissa kauppan pitää kävellä pitkä matka. Täällä on suht turvallista. Luonto on lähellä. Harrastus mahdollisuuksia löytyy. Välimatkat asunto alueiden ja palvelujen välillä on suht lyhyet. Siinä muutamia seikkoja miksi olen jäänyt / palannut varkauteen asumaan. Ainut miinus on, että työt on toisella paikkakunnalla.

      • huonotarjonta

        Ei ole paljon palveluita eikä varsinkaan valinnan varaa.


      • Sopulilauma

        huonotarjonta

        Riippuu mihin vertaa ?

        Jos vertaa SUUREMPAAN paikkakuntaa niin silloin huonompi mutta jos taas PIENEMPÄÄN niin silloin on loistavat apajat !

        Itse aiemmin asunut 6.000 taajamassa ja siellä ei ollut näinkäänpaljon !


    • Alakapee

      Varkaudessa ( 22.000 ) on ihmiselle kaikki mitä tarvitsee !

      Jos jollekkin tulee mielee jotakin mitä mukamas puuttuu niin laittakaa lista

      Kiitos etukäteen

      • Kaikkiloppuuaikanaan

        Varkaudessa on tosin enää 21 700 asukasta ja niistäkin 1600 Kangaslampilaisia eli Varkautelaisia vain papereissa.


    • Vahvatsenkunporskuttaa

      Heikot ei pärjää varkaudessa.

    • Kummallisneuvoja

      Varkauden asukasluku on painunut joa lle 22.000 luki WL lehdessä ensi kertaa !

      Mitähän se tekee niille nuorille jotka jäävät ja aikovat perustaa perheen ja ostaa asunnon ?

      Halpeneeko asunnot ja kuinkapaljon %

      • Laskuri

        Ihmisiä asuu paljon pienemmilläkin pitäjillä. Mikäs se on sellainen autuaaksitekevä asukasmäärä?


      • Varkkila1
        Laskuri kirjoitti:

        Ihmisiä asuu paljon pienemmilläkin pitäjillä. Mikäs se on sellainen autuaaksitekevä asukasmäärä?

        Kyse ei ole mielestäni siitä "autuaaksitekevästä asukasmäärästä" vaan siitä, että läpyskä kertoo vasta nyt, että asukasluku on alle 22 000, vaikka se oli sitä jo vuosi sitten. Lisäksi asukasluvun muutos on jatkuvasti ainakin vuositasolla negatiivinen.
        Yritä ymmärtää, että täällä pidetään kynsin hampain kiinni tuosta vanhasta valheesta, jossa täällä asui 24 000 ihmistä, verotulot täyttivät kassan ja kaikki oli hyvin. Sitä toitotetaan vieläkin vaikka mistä suunnalta, mutta yltiöpositiivien veisu on jo aika vaimea tilitystä tällä hetkellä.
        Katso vaikka asuntovälittäjien sivuja. Siellä valmistaudutaan tulevaan syksyyn ja talveen ottamalla myytävistä kohteista varastossa olevat valokuvat päivitykseen. Siellä on edellissyksyn ja talven ruska- ja lumikuvat valmiina...Kauppa ei käy ja hinnat menee alas.


      • myötävittuuntunu
        Varkkila1 kirjoitti:

        Kyse ei ole mielestäni siitä "autuaaksitekevästä asukasmäärästä" vaan siitä, että läpyskä kertoo vasta nyt, että asukasluku on alle 22 000, vaikka se oli sitä jo vuosi sitten. Lisäksi asukasluvun muutos on jatkuvasti ainakin vuositasolla negatiivinen.
        Yritä ymmärtää, että täällä pidetään kynsin hampain kiinni tuosta vanhasta valheesta, jossa täällä asui 24 000 ihmistä, verotulot täyttivät kassan ja kaikki oli hyvin. Sitä toitotetaan vieläkin vaikka mistä suunnalta, mutta yltiöpositiivien veisu on jo aika vaimea tilitystä tällä hetkellä.
        Katso vaikka asuntovälittäjien sivuja. Siellä valmistaudutaan tulevaan syksyyn ja talveen ottamalla myytävistä kohteista varastossa olevat valokuvat päivitykseen. Siellä on edellissyksyn ja talven ruska- ja lumikuvat valmiina...Kauppa ei käy ja hinnat menee alas.

        Onko autuaaksi tekevä asukasluku?


    • WarKis

      ei oo somaleita ja muita vastaavia joten on ilo oleilla Warkaudessa....

      • semmonen.se.Timo

        Elä huoli kyllä ne demarit niitä tännekin haluaa. Johan Suhonenkin äänesti aikoinaan "varautumisesta monikulttuuriseen maahanmuuttoon varkaudessa" puolesta


      • uuttaverta
        semmonen.se.Timo kirjoitti:

        Elä huoli kyllä ne demarit niitä tännekin haluaa. Johan Suhonenkin äänesti aikoinaan "varautumisesta monikulttuuriseen maahanmuuttoon varkaudessa" puolesta

        Sehän on hyvä jos saadaan hiukan enemmän monikulttuurisuutta tänne. Sisäsiittoisuus näyttää olevan varkaudessa aikamoinen ongelma. Jos katukuvaa on uskominen.


      • mosari

        Älkää ainakaan Könönpellosta(luetaaan pirunpellosta) ostako neliötäkään.
        Kaveri muutti pois sieltä ja sanoo olevansa ikionnellinen!


    • Myötävittuuntunu

      Varkaus on täydellinen kaupunki jos poistettaisiin:narkit,ainaiset valittajat,sekopäät,naistenhakkaajat,pedofiilit,ihteensä täynnä olevat yritysjohtajat,kulttuurisidonnaiset rikolliset ja somessa esiintyvät katkerat ihmiset.

      Töitä ikävä kyllä ei kaikille riitä eikä niitä tule pelkillä lupauksilla.

      • semmottista

        Eihän tänne jäis silloin enää ketään, jos nuo poistettaisiin.

        No mutta taitavat poistua pikkuhiljaa muutenkin, kun asukasluku tippuu.


      • Hinnat.alas

        Millä kohtaa tuolla listalla sinulle tulisi lähtö???


      • backpussy
        semmottista kirjoitti:

        Eihän tänne jäis silloin enää ketään, jos nuo poistettaisiin.

        No mutta taitavat poistua pikkuhiljaa muutenkin, kun asukasluku tippuu.

        Joo, nuoret lähtee heti kun pystyvät töiden ja koulutuksen perään. Seniorit kuolevat aikaisemmin erikoissairaanhoidon alentuneisiin määrärahoihin.
        Pelaastaako akkutehdas maailman? Nouseeko allaskalan kysyntä uusiin sfääreihin? Onkohan täällä muuta kasvavaa kuin kunnan hallinto?
        Kehittyykö Kunnan virkamiesten bisnes ja talous silmä paremmaksi vai istuvatko he edelleenkin sen päällä.
        Jos löytyisi tienoolle taloudellista toimintaa ja ihmisille toitä olisivat ihmiset tyytyväisempiä. Valitus ja irvistely ei kuitenkaan loppuisi. Se kuuluu ihmisluontoon.


      • myötävittuuntunu

        Unohdin lisätä että myös rasistit tulisi poistaa kaupungista.


      • paperiarullalle
        myötävittuuntunu kirjoitti:

        Unohdin lisätä että myös rasistit tulisi poistaa kaupungista.

        Kala- ja hevosmiehiäkin voisi harkita.


    • Palannutjatyytyväinen

      Varkaus on kaunis kaupunki ja kaikki tarvittavat palvelut löytyy. Töitä vaan yhdessä niin tulevaisuus on hyvä. Olin välillä pois 15 vuotta maailmalla , mutta aina oli vähän ikävä takaisin. Nyt oon taas täällä ollut muutaman vuoden ja olen onnellinen. Arvostakaa Varkautta!

      • Rumakaupunki

        Ruma ja asukkaista tyhjenevä kaupunki, entinen tehdas keskellä kaupunkia eikä piippuja pääse pakoon. Prisma sentään löytyy, mutta muuten heikot palvelut. Tyhjää liiketilaa pilvin pimein, pääkadulla lähinna kirpputoreja, parturikampaamoja ja optikkoliikkeitä sekä Itä-Euroopan pahimmat betonihirvitykset mieleen tuovia "aukioita".

        Vesistöt pilattu tehtaiden myrkyillä. http://www.iltalehti.fi/uutiset/200811058544420_uu.shtml


    • Ulkomaille

      EI Varkaus ole sen ihmeellisempi paikka kuin muutkaan tämän maan sisällä. Täällä voi kuitenkin saavuttaa huomattavasti laadukkaamman elämän pienemmillä kustannuksilla kuin mitä esimerkiksi pääkaupunkiseudulla tai muissa kasvukeskuksissa.

      Jos haluaa oikeasti parempaa elämää, on muutettava suomesta pois. Tässä myös syy miksi en ole itse muuttanut, koska ulkomaille muutto on aika iso juttu. Mutta noin yleisellä tasolla, vika on suomessa, ei varkaudessa.

      Jos haluaa parempaa elämää on lähdettävä pois EU alueelta, esimerkiksi Norjaan. Pohjimmiltaanhan vika ei ole edes suomessa, vaan EU:ssa.

      • tuppukylä

        Varkaudessa ei voi saavuttaa laadukasta elämää, koska se on ankea tuppukylä Itä-Suomessa. Laadukas elämä on paljon muutakin kuin mahdollisimman halpa omakotitalo.


    • eitarttepelätä

      Täällä ei ainakaan vielä ole onneksi pakolaisia,ja toivottavasti ei tulekkaan.

      • toivottavastionkuivaapu

        Varmasti tulee. Mökelä rupesi jo myllyttömään asiaa. Sais Matti ottaa omiin nurkkiinsa mokomat asumaan, vaikka sinne työväen talolle...


    • viimeinenoljenkorsi

      Varkauden kaltaisiin kuoleviin Itä- ja Pohjois-Suomen kuntiin pakolaisia on juuri sijoitettava. Muuten kylät kuihtuvat kokonaan pois väestökadon takia.

    • Hinnat.alas

      HS kirjoittaa: Kakkoskaupungeille kylmää kyytiä...Hinnat alas. Palvelut alas ja verot ylös. Mitäs sanoo Faktaa-tyyppi tuohon uutiseen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4138
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      27
      3019
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe