Kaksi kertaa miettiä

kkoo

Joo. Miettikää rakkaat ihmiset ainakin kaksi kertaa ennenkuin teette narsisti diagnoosia, sillä se on melko harvinainen sairaus onneksi. Väestöstä n. 4% sairastaa narsismi onneksi. Narsistiset piirteet ovat sensijaan hyvinkin yleisiä ja tosiasiassa kaikilla on niitä piirteitä jonkin verran. Toisilla enemmän ja toisilla vähemmän. Terve narsismi ei perusta omaa olemassa oloaan koston ja vihan pohjalle, mistä todellinen narsisti elää. Terve narsismi kilpailee omasta hyvinvoinnistaan ei ota itselleen hyvinvointia toisten kustannuksella. Monesti raja on veteen piirretty viiva, koska itsellä meni vuosia selvitä. Meni kauan, että halusin edes uskoa, että kyseessä saattaa olla luonnevikainen ihminen. Enkä koskaan tule ennalleen vaan se jätti pysyviä jälkiä minuun. Voi olla, että koskaan ei saada edes diagnoosia, koska he ovat teeskentelyn ja valehtelun mestareita ja tekee hirveää tuhoa lähipiirissä. Kantavat vihaa koko elämänsä uhrille ja hautoja kostoa uhrille koko elämänsä.

31

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja_varsinkin_

      Ja varsinkin vanhusten kohdalla koko diagnoosin voi jättää kokonaan pois. Vanhusten aivoissa saattaa olla jo niin paljon tapahtumia, että ei mitään diagnosointia maallikoilta. Sukupolvien väliset erotkin ovat jo niin suuria, erilaisessa maailmassa eletty kokonaan. Vanhukset ovat niin turvattomia ja nuorempien armoilla usein, että hirvittääkin puheet, jossa vanhuksia tuomitaan...
      Jos on kerran selvitty niin pitkään narsistisen omaisen kanssa, selviää vielä varmaan vielä sen vanhan yhä avuttomammaksi käyneen kanssa vielä muutaman vuoden.
      Vanhukset ja lapset pitää olla erityisasemassa, eikä heitä saa arvostella samoin kriteerein kun voimissaan olevia aikuisia.
      Vanhuksen elämä alkaa olla usein automaattisesti sellaista, että hän jää lopullisesti jo niin yksin, että se itsekeskeisyys on aivan ymmärrettävää. Kaikenlaiset pelotkin ovat alituiseen läsnä. Vanhus hakee myös luonnostaan huomiota, kuten pieni lapsikin. Tietenkin useat vanhukset ovat nuorempien harmiksi joskus hyvin terävä-älyisiä... Huumoria vain peliin heidän kanssaan myös.

      • Justoniin

        Vanhus ei ole aina ollut vanhus. Hän on ollut lapsi, nuori, aikuinen jne. Hän on saattanut olla narsisti ja on sitä edelleenkin. Vanhuksen lasten on vaikea ymmärtää sellaista ihmistä joka on terrorisoinut aina heidän elämäänsä. Siinä ei huumorikaan auta, kun narsistit nai, siinä aitaa kaatuu ja tanner tömisee.


      • Joskus_vanhuksen

        Joskus vanhuksen oireet muista syistä saattavat olla vuosia ja taas vuosia niin rajuja, että peittyy unohdukseen se, ettei hän ole aina ollut sellainen, alkaa vain ajatella, että onko itse ollut sokea.
        Mutta mikäs sille sitten teet, jos on aina ollut narsisti niin sitten varmaan on edelleenkin.


      • loppuunpalanut

        Jos kyse on läheisestä hankalasta vanhuksesta, niin ei kenenkään ole pakko asiaa sietää. Eläkää omaa elämäänne, antakaa ihmisen olla. Vastustan maallikkodiagnosointia, mutta meillä ainakin yksi "sukulaistäti" (ei ole edes verisukua oikeasti) on jätetty tästä syystä. Huutelee varmaan turuilla ja toreilla potaskaa meistä muista, mutta on tehnyt jo riittävästi tuhojaan. Eli tuhoisa ihminen, kuluttava ihmissuhde, entinen ihmissuhde.

        Asia erikseen on, jos vanhuksella on alkava muistisairaus. Muistisairas voi olla HYVIN hankala. Häntä ei silti voi jättää heitteille. Ei hänen hoitonsa takia tarvitse itseään ja omaa elämäänsä uhrata, mutta jollain tapaa hänen hoitonsa on järjestettävä. Toivottavasti te maallikkoina hallitsette tämän puolen.

        Olen itse aikoinani tehnyt hoitotyötä. Suurin osa potilaista oli nk. helppoja. Siltikin osastollaan oli kerrallaan yleensä yksi kohtuullisen tai kertakaikkisen sietämätön tapaus. Kuolemattomia hekään eivät olleet, tosin uusiutuva luonnonvara. Hoidettava heidät oli, ja heidän erityistarpeidensa tyydytys meni pois muiden saamasta hoivasta ja huomiosta. Yhtä lailla hoitajissa oli yleensä joku, joka oli kohtuullisen sietämätön, siis enemmän kuin haastava. Toisia jyräämällä valitettavasti pärjää.

        Jos haluatte välttää hankalat, haastavat ja sietämättömät ihmiset, niin älkää hyvät ihmiset valitko hoitoalaa, kirkollista alaa tai opetusalaa. Aloilla, joilla vaaditaan hyviä ihmissuhdetaitoja on yleensä aina myös ihmisiä, jotka käyttävät toisia pelinappuloinaan. Hyväksi olen kokenut sellaisen suorittavan teollisuustyön, jossa ei pärjää puhumalla, vaan itse työnlaatu puhuu tekijänsä puolesta. Siinä äärimmäisen häiriintynyt tai ihmissuhteilla pelaava ihminen ei vaan pärjää. Koneita ei voi manipuloida.


      • xasxasxa

        "Vanhus hakee myös luonnostaan huomiota, kuten pieni lapsikin."

        joo joo, niinhän se luonnostaan hakee myös narsistikin, oli nuori taikka vanhus.


    • sugges

      Ei narsisti mitään sairasta,narsistin ympäristö sairastaa.

      • Justoniin

        "Ei narsisti mitään sairasta,narsistin ympäristö sairastaa."
        Olet muuten oikeassa mutta on se narsistikin sairas. Narsismi = alkoholismi. Narsistin koko perhe sairastaa narsismia. Sama kuin alkoholistin perhe, jokainen heistä on alkoholismin kanssa tekemisissä ja alkoholismi aiheuttaa heille kaikille ongelmia. Narsistin perheen lapset/aviopuoliso kärsivät myös narsimista kaikkien heidän tulisi käydä hoidettavana.


      • puoliksi_mies
        Justoniin kirjoitti:

        "Ei narsisti mitään sairasta,narsistin ympäristö sairastaa."
        Olet muuten oikeassa mutta on se narsistikin sairas. Narsismi = alkoholismi. Narsistin koko perhe sairastaa narsismia. Sama kuin alkoholistin perhe, jokainen heistä on alkoholismin kanssa tekemisissä ja alkoholismi aiheuttaa heille kaikille ongelmia. Narsistin perheen lapset/aviopuoliso kärsivät myös narsimista kaikkien heidän tulisi käydä hoidettavana.

        Eli olen alkoholisti, vaikka olen ollut ikäni raitis, mikäli perhepiiriini on kuulunut alkoholisti. Ihan taitaa pikkuisen logiikkasi heittää. Samalla logiikalla syöpäpotilaan perhe on syöpäperhe, ja jos perheessä on yksi autismista, kehitysvammasta tai skitsofreniasta kärsivä, on koko perhe autistinen, kehitysvammainen tai skitsofreeninen. Ei muuten taida olla. Samanhan pitäisi päteä myös silloin, jos suomalaisnainen nai sudanlaismiehen. Nainen on yhä edelleen suomalainen nainen, ei sudanilainen. Ja vaikka hän väittäisi olevansa sudanilainen, niin huutoäänestyksellä sudanilaiset voisivat aika nopeasti päättää, että ei muuten ole. Asia ei vaan ole niin simppeli (mutta hänen miehensä on suomalainen, mikäli he asuvat Suomessa, ja miehellä on Suomen kansalaisuus). Ja tietysti jos perheessä on sekä nais- että miessukupuolen edustajia, niin silloinhan kaikki ovat puoleksi miehiä ja puoleksi naisia, eikö niin?


    • Ihmetystäkerrakseen

      Löysin täältä internetistä nämä sivustot.
      Yhtäkkiä huomasin asian jonka kanssa olin kärsinyt erittäin kauan.
      Puolisoni täytti NPH tunnusmerkistön täydellisesti.

      Rakastan häntä kuitenkin eikä mikään ero tule kysymykseen
      Ajattelen häntä ennemminkin kärsivänä sairaana.
      Jokin asia hänen elämässään on mennyt vikaan hyvin varhaisessa vaiheessa.
      Hän käyttäytyy tyylipuhtaana NPH henkilönä.

      Myös sisaruksissa näkyy erittäin vahvoja oireita NPH:sta.
      Olen sivusta nähnyt melkein psykoosia muistuttavia "kohtauksia".
      Henkilö syyttää ja solvaa entistä parasta kaveriaan omista virheistään ja väärinteoista.
      Sisaruksilla on siis myös tällainen ongelma.

      Onko jollakin sota-ajan jälkeisellä ajalla tällaiset seuraukset?

    • dsdaewdqwdw

      Kyllä minusta vanhan sekä nuoren tai lapsen narsismiin pitää kiinnittää huomiota.

    • ElsaTheQueen

      Sen verran kuin persoonallisuushäiriöistä olen lukenut, ne eivät ala sormia napsauttamalla, eikä niistä "parannuta". Suurin osa niistä alkaa muutoinkin joko varhaisessa lapsuudessa tai nuoruus-/varhaisaikuisuus-ajalla (13-30v.). Narsistinen persoonallisuushäiriö on yksi näistä. Siksi on aika ontuvaa sanoa, että esimerkiksi vanhus on narsisti, ellei hän ole kenenkään mielestä ollut sitä ennen. Myös hyvin egosentrisen lapsen tuomitseminen narskuksi ihan kylmiltään on aika outoa, sillä lapset ovat muutoinkin tolkuttoman itsekkäitä. Ja jos lapsi nyt narsismin piirteitä kovin vahvasti vuodesta toiseen osoittaa, on lienee syytä kääntyä katsomaan niitä vanhempia, koska lapsuudessa kehittyneistä persoonallisuuden muutoksista iso osa johtuu juuri vanhemmista. Nuoruudessa kehittyneissä on sitten taustalla jo muutakin, voi olla ettei vanhemmilla ole siinä vaiheessa edes osuutta koko asiaan enää, vaan esim. koulu on isommassa roolissa.

      Lisäksi, JOKAINEN inhottava ihminen EI ole narsisti. Jokaisella vastaantulijalla ei muutoinkaan ole mitään diagnoosia, eikä edes diagnoosiin oikeuttavia tekijöitä. Kyllä edelleen suurin osa ihmisistä on "ihan tavallisia" omine luonteenpiirteineen. Itsediagnostiikka vain on sekoittanut yhden jos toisenkin pään, sitä diagnosoidaan itselle ne kaikkein hienoimmalta kuulostavat jutut ja tutuille sitten toiseksi hienoimmat ja vihamiehille ne kaikkien vihaamat sairaudet, joita ei haluttaisi olevan kenelläkään.

      Ihminen voi olla inhottava, alakuloinen, hermoheikko tai yli-innostunut ihan ilman narsismia, masennusta, fobioita, neurooseja tai maniaakin. Näin se vain on.

      • Joskus_vanh

        "Siksi on aika ontuvaa sanoa, että esimerkiksi vanhus on narsisti, ellei hän ole kenenkään mielestä ollut sitä ennen. "
        Joskus vanhuuskin sujuu jouhevasti ja ilman suurempia sairauksia, mutta yleensä tulee joitain vaivoja, usein hyvinkin vakavia.
        On täysin älytöntä arvostella vanhusta yleensä ollenkaan. Aikanaan voi sitten kokeilla itse minkälaista on roikkua elämänsä viimeisissä vuosissa salakavalien sisäisten ilmiöiden kynsissä, pahimmillaan vielä niin, että nuoremmat odottavat vanhukselta suorituksia.
        Jättäkää vanhukset rauhaan, ja etsikää itsestänne sitä jotakin mitä voitte kehittää, että kestäisitte vanhuksianne edes silloin tällöin, ettekä hylkäisi heitä.
        Vanhus ei ole narsisti edes enää, vaikka sitä joskus olisi ollutkin.


      • "Vanhus ei ole narsisti edes enää, vaikka sitä joskus olisi ollutkin."

        Itse kyllä olen sitä mieltä, että narsisti on narsisti vanhanakin ja se kyllä näkyy ja kuuluu kun viimeisetkin ns. pidäkkeet muodollisesta sivistyksestä ovat kadonneet...

        Hiljattain täällä oli tuohon liittyen oiva esimerkkikin "perseen näyttämisestä"


      • Et_tainnut_

        Et tainnut ihan tavoittaa pointtiani.


      • luetunymmärtäminen
        yhteenlaskutoimitus kirjoitti:

        "Vanhus ei ole narsisti edes enää, vaikka sitä joskus olisi ollutkin."

        Itse kyllä olen sitä mieltä, että narsisti on narsisti vanhanakin ja se kyllä näkyy ja kuuluu kun viimeisetkin ns. pidäkkeet muodollisesta sivistyksestä ovat kadonneet...

        Hiljattain täällä oli tuohon liittyen oiva esimerkkikin "perseen näyttämisestä"

        Niin siis eihän se narsistinen persoonallisuushäiriö ihmisestä mihinkään katoa, jos sen kerran on itseensä saanut, mutta kun Elsan viestin ideahan oli siinä, että VANHUS tuskin enää yhtäkkiä muuttuu narsistiksi siinä vanhoilla päivillään. Koska narsismi, kuten muutkin persoonallisuushäiriöt, kehittyvät ihmiseen aikavälillä varhaislapsuus-varhaisaikuisuus.

        Se, että vanhukset ovat kiukkuisia ja "itsekkäitä" johtuu ihan muista syistä, kuin narsismista. Esimerkiksi turhautuminen, kun ei pysty enää tekemään asioita, joita ennen pystyi tekemään, oman kuoleman lähestyminen saattaa pelottaa, voi suututtaa kun kukaan ei "ehdi" käydä kylässä -> tulee vähän tarpeeton olo.... Ja kun elämä on suunnilleen neljän seinän sisällä kykkimistä ja omien kolotuksien tuntemista, niin ei ole varmaan mikään ihme, että siinä vähän "valittaa koko ajan kun minä sitä minä tätä eikä huomaa kysyä muilta, miten muilla menee".

        Mutta jos nyt joskus on sattunut sairastumaan narsistiseen persoonallisuushäiriöön, niin kyllä se vanhakin ihminen edelleen on se narsisti. Siitähän ei päästä yli eikä ympäri. Sitä paitsi yleensä mitkä tahansa luonteenpiirteet kärjistyvät, mitä vanhemmaksi ihminen tulee.


    • Ikä_ja_narsismi

      Valitettavasti olen joutunut näkemään kuinka narsismi pahenee iän myötä.
      Vaimoni teot pahenivat hänen lähestyessä 35 ikävuotta, loppu jäi näkemättä kun hänen maallinen vaellus päättyi.
      Hänen siskon maallinen vaellus jatkuu ja aivan kuin hän olisi jatkanut siitä mihin siskonsa jäi.
      Myös heidän äitinsä tulee vuosi vuodelta hullummaksi.
      En tiedä jarruttaako nuorempana ympäristö vai mikä on kun narsismi tuntuu vain pahenevan iän myötä.
      Tosin vaimoni sisko on psyykkisesti hoidettavana, kuten äitinsäkkin on ollut.
      Kaatuuko narsistilla maailma päälle kun iän myötä julkisivu pettää ja lakeijat kaikkoavat?

      • voipyhäsylvisentään

        Eli sinä, terve ihminen, valitsit kumppanisi narsismisuvusta. Ja kun onneksesi vihdoinkin pääsit narsistipuolisosta kuoleman kautta eroon, jatkat akateemisen mielenkiinnon vuoksi kyseisen perheen elämän seuraamista? Eikö ihan oikeasti kannattaisi hankkia jotain muuta mielenpiristystä, vaihtaa vaikka paikkakuntaa? Itse vastaavassa tilanteessa olisin lähtenyt jo hyvin kauas.


      • Ihan_samaa

        Ihan samaa ajattelin.


      • Ikä_ja_narsismi
        voipyhäsylvisentään kirjoitti:

        Eli sinä, terve ihminen, valitsit kumppanisi narsismisuvusta. Ja kun onneksesi vihdoinkin pääsit narsistipuolisosta kuoleman kautta eroon, jatkat akateemisen mielenkiinnon vuoksi kyseisen perheen elämän seuraamista? Eikö ihan oikeasti kannattaisi hankkia jotain muuta mielenpiristystä, vaihtaa vaikka paikkakuntaa? Itse vastaavassa tilanteessa olisin lähtenyt jo hyvin kauas.

        Tuo narsismi on kuin aids, sitä ei huomaa ajoissa ennenkuin on myöhäistä.
        Narsistit osaavat rakentaa myös kulissit siten että kukaan ulkopuolinen ei voi havaita narsismia ennenkuin on itse syvällä narsisitin vaikutusalueella.
        Myös tuo että "hulluus" lisääntyy ajan myötä tekee sen havaitsemisen vaikeaksi.
        Itse asiassa tajusin vaimoni narsismin vasta pari vuotta hänen kuoleman jälkeen.
        Se miksi seuraan tuon perheen elämää johtuu se siitä että A. tuo hulluuden vaivaama entinen anoppini on osallisena hallintatestamentilla edesmenneen appeni kuolin pesässä jossa lapseni ovat osakkaina. B. vaimoni sisko oli naimisissa hyvän ystäväni kanssa joten kuulen hänen toilailuistaan jatkuvasti.
        Mitä tulee paikkakunnan vaihtoon ei se oikein onnistu kuin pistämällä oma yritys lihoiksi ja potkimalla 4 työntekijää pihalle ja muuttamalla toiselle paikkakunnalle kortistoon, sillä yli 50 nivelvaivaista ei huolita palkkatöihin, joten olen kiinni tässä paikkakunnassa.
        Mutta onnea vain teille kommentoijat, varokaa narsisteja ettette vain joudu heidän vaikutuksen alaisuuteen.


      • Kiva_kun_

        Kiva kun selvensit. Riittää selitykseksi, miksi vielä olet kartalla tapahtumista. Kannattaa kuitenkin ottaa myös henkistä etäisyyttä heti kun se on mahdollista. Uskon toisaalta, että tietyn aikaa jokin asioiden seuraaminen on antoisaa niin, että oppii mitä narsismi on. Siten syvenee oma ihmiskuva käsittämään erilaisuutta ja auttaa ehkä jatkossa pysymään kaukana voittamattomista vaikeuksista.


    • Gggyhugfguyy

      Se pahenee vuosi vuodelta kun näkyvissä oleva ero totuuden ja valheminän välillä kasvaa. Varsinkin vanhuus on heille elävää helvettiä ja todella monen psyyke menee lopullisesti sekaisin.

      • puliveivariArska

        Narsismi kun saattaa olla ympäristölle täysin näkymätön ja sen ainoastaan voi havaita jos, tarkkaillee ja todella tarkasti vielä, narsistisen lähimpiä ihmisiä. Itse narsistista et löydä mitään vikaa. Jos narsistin perheen ihmiset oireilevat, on se varma merkki jonkin kuin pahan voiman vaikutuksesta perheen sisällä. Narsisti on juuri se paha voima joka vaikuttaa, mutta se ei näy mitenkään ulkopuolisille. Jos lapsi on kärsinyt vanhempansa narsismista lapsena, nuorena ja vielä aikuisena ja vanhemmasta tulee vanhus, on hän edelleen se sama narsisti, Narsisti ei yleensä itse sitä tajua tai jos tajuaa, hän pitää omia tekojaan oikeutettuna oli hän vanhus tai nuori. Iällä ei ole merkitystä lainkaan. Mikään ei muutu. Paitsi se, että narsistista vanhuksena on tullut ehkä enempi riippuvainen lapsistaan tai jostakin lapsesta erityisesti. Sellaisen vanhuksen joka on koko ikänsä esittänyt häiriöitään lapsilleen, hoitajaksi ei ole oikein kilpailua. Jollekin lapsista se osa sitten 'lankeaa'.

        Kun vähemmän narsistisille ei ole omaa sanaa on hänkin narsisti. Vai pitäisikö heitä sanoa luonnevikaisiksi, luonnehäiriöisiksi. Jonkinasteisen häiriön omaavaa sanotaan narsistiksi. Onhan ihmisellä kuume vaikka lämpö olisi 37,9 tai jos lämpö on 41. Siten narsistikin on varmaan narsisti oli narsistisuusaste lievästi koholla tai korkealla.


      • Armahtakaa_vanhat

        Armahtakaa vanhat, olivat he mitä tahansa.


      • Tuomiolle
        Armahtakaa_vanhat kirjoitti:

        Armahtakaa vanhat, olivat he mitä tahansa.

        Miten armahtaa?? Antaa hänen tehdä tuhojaan edelleen? Vanhanakin osaavat kaikki narsismin kolttoset. Kuka narsistivanhuksen haluaa armahtaa jos narsisti tuhoaa aina armahtajansa?


      • Miten_

        Miten?


      • Tuomiolle kirjoitti:

        Miten armahtaa?? Antaa hänen tehdä tuhojaan edelleen? Vanhanakin osaavat kaikki narsismin kolttoset. Kuka narsistivanhuksen haluaa armahtaa jos narsisti tuhoaa aina armahtajansa?

        "Vanhanakin osaavat kaikki narsismin kolttoset"

        Niin eihän se narsismin ominaisuudet iän myötä mihinkään katoa, hän uskoo vielä vanhanakin olevansa kaikkea sitä mitä nuorempanakin, muut ihmiset vanhenevat, sairastuvat, ei narsisti, hänessä ei edelleenkään ole mitään vikaa, kaikki on vain kateellisten panettelua, hui hai, narsistiko vanha tai sairas, muiden mielestä ehkä kyllä, mutta ei narsistin omasta mielestä. Ei ainakaan niin kauan kun tämä ei-vanhus vielä jotenkin omillaan tulee toimeen.


      • Hän_ei_

        Hän ei muutu enää. Turha kuluttaa leukoja narsistin haukkumiseen. Näyttää ja kuulostaa vain itse rumalta kun haukkuu vanhaa imistä. Kannattaa uskoa.


      • youtubelinkkiaiheesta

      • youtubilinkkiaiheesta

        Ei ole kyse siitä, että narsistia vanhusta haluttaisiin haukkua, vaan vanhusta mahdollisesti täytyy osata varoa, koska hän voi olla tavallaan vaarallinen...


    • ähvätti

      Käsittääkseni Suomessa diagnoosin saa tehdä ainoastaan lääkäri. niin ja tietysti TE-keskus, sekä työnantaja/orjakauppias.

    • tiedossaon

      Rakas kkoo. Me täällä suomi24:ssä kirjoittelimme nimenomaan narsistisesti käyttäytyvien ihmisten muille aiheuttamasta kärsimyksestä. Emme tarvitse lupaa keskusteluihin virallisten narsistidiagnoosien tekijöiltä tai muiltakaan tahoilta. Myös sinulla on oikeus kirjoitella tänne näkemyksiäsi niin "terveistä" kuin vähemmän terveistä pershäröistä. Vaihtelevasta tasostaan huolimatta palsta tarjoaa todellisille uhreille käytännössä kertynyttä tietoa narsisteista sekä tietysti vertaistukea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      179
      2359
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      41
      1828
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      1662
    4. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      66
      1357
    5. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      1336
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1128
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      1088
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      62
      1039
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      777
    10. Asiat oikeisiin mittoihin

      Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn
      Kauhava
      46
      715
    Aihe