Fitline sivuoireet

Yht1111

Hei, söin Fitline tuotteita pari vuotta. Myyjät mainosti niitä myös lapsilleni ja kehuivat miten suolisto toimii ja aineet parantaa kaiken. Aineenvaihdunta toimi mutta kun luin tuoteselosteen tajusin että se johtuu kofeiinista, lisäksi lapseni saivat päänsärkyä yms. no se ei ole ihme kun lapsille juotetaan kofeiinia, activiseta mainostetaan ihmetuotteena mutta kyllä kun kahviakin juo tarpeeksi niin alat punoittamaan ja varmasti aineenvaihdunta toimii. Samaa kofeiinia on energiajuomissa ja niitä ei lapsille suositella mutta tämä kofeiini muka on terveellistä? Tämä on järkyttävää ihmisten terveydellä leikkimistä!

5

332

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fitline-10v

      Hei, lukaises kirjoitukseni Fitlinesta kokonaisuudessaan. Löydät sen tämän kyseisen keskusteluryhmän alta hakusanalla Fitline " hyödyt, haitat ja vaarallisuus " .

      Siellä on lueteltu hieman tarkemmin omia kokemuksiani 10-vuoden ajalta.

      EN MISSÄÄN NIMESSÄ SUOSITTELE NÄITÄ VALMISTEITA KENELLEKKÄÄN!

    • fitsuilija

      En tiedä miksi kaikesta ollaan aina niin epäileviä ja tuotteet muka vaarallisia... Jos olisivat vaarallisia niin niille ei oltaisi myönnetty patentteja. Lapsille on olemassa ihan oma tuote jossa ei ole kofeiinia joten ehkä myyjä on ollut vain tietämätön tai jotain muuta tiedonpuutetta.

    • Kuluttaja

      Hei, käytän myös itse näitä tuotteita ja pidän niitä toimivina, mutta lapsille ei mielestäni niitä suositella kuin niin, että määrä suhteutetaan lapsen ikään: 12 vuotias voi ottaa jo aikuisen annoksen ja 6-vuotias siitä puolet jne. Lapsille on tarjolla myös oma tuote.
      Kofeiini ei ole samaa kuin kahvissa, vaan guaranan sisältämää luontaista kofeiinia ja sitäkin vain 1/4 osa kahvikupillesesta päivän suositusannoksessa.
      Punotus tulee niasiininsta eli B3 -vitamiinista, joka voi aiheuttaa ihon punoitusta suuremmilla annoksilla, mutta on vaaratonta. Se on merkki siitä, että hiussuonet eivät ole aikaisemmin saaneet luultavasti tarpeeksi tätä vitamiinia.

    • läheltäseurannut

      Uskomatonta sontaa, eikö joku lääkäriliitto voisi jo puuttua tähän ?. Pyramidimarkkina järjestö rekrytoi porukkaa lähiöistä ja parin kurssin jälkeen aletaan leikkimään ihmisten terveydellä.

    • Huijausta

      Kävin tilaisuudessa jossa näitä tuotteita esiteltiin ja maistatettiin. Sain ihan hirveän urtikariakohtauksen. Esittelijä väitti ettei ole urtikariaa vaan ihan normaali-ilmiö kun en ole saanut riittävästi b-vitamiinia aikaisemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      116
      8325
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      415
      7548
    3. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      9
      5165
    4. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      81
      4816
    5. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4599
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      204
      2939
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      120
      2812
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      34
      2742
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      23
      2354
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      2
      2227
    Aihe