Aso-asuntojen vuokra-erot puhuttaa, eikä laki auta

Ara_Huuhan_pöllöämmä

Asuinkustannukset vertailussa: asumisoikeus­asuntojen vastikkeissa isot erot

Edullisinta on asua Helsingin kaupungin omistaman Hason asumisoikeusasunnoissa. >>> Kallein vastike on Asokotien talossa Arabianrannassa.
----------------------.
Ps.(Aran "suojatyökeskus" tulisi valvoa alin noudattamista monissa aso-asioissa mutta ovat täysin kädttömiä, jos aivottomia nysvääjiä!)
Kuten tämä' onneton ämmä Huuhan töppö ( kuten se tj. tumputtaja siellä) jonka lausunto tässä, he suosittaa ja voivottelee ja nuolee ja pyörittää ties miksi, laki ei koske siis edes lain valvontaa siis Arassa ( rahoittaja ja valvoja asuntorakentamisessa valtion tukemana):

_"Asumisoikeusyhtiöitä valvoo ympäristöministeriön alainen Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskus Ara. Aran apulaisjohtajan Heli Huuhkan mukaan yhtiöiden toiminnassa on ollut harvoin suuria epäkohtia.

"Ara on havainnut joitakin puutteita esimerkiksi asukkaille annettavissa tiedoissa, hallintokulujen muodostumisessa ja palvelujen kilpailuttamisessa. Puutteet on kuitenkin yleensä korjattu Aran ohjauksessa."
Eri asoyhtiöiden vastikkeiden eroihin Huuhka ei halua ottaa kantaa.

Kuluttajariitalautakunta on ainakin kerran puuttunut asoyhtiön vastikkeisiin. Syyskuussa 2013 lautakunta suositteli, että Asokodit palauttaisivat espoolaiselle asukkaalle yli 5 000 euroa, koska lautakunta piti asukkaalta perittyjä vastikkeita kohtuuttoman suurina. Asokotien mielestä ratkaisu pohjautui virheellisiin tietoihin."
Eri asoyhtiöiden vastikkeiden eroihin Huuhka ei halua ottaa kantaa!"! ? Miksi?
....................................................................................................................................................-
http://www.hs.fi/koti/a1437103928936
Koti 19.7.2015 2:00 Päivitetty: 22.7.2015 14:49
Janne Salomaa
"Saunoja on yhteensä neljä", kehuu Sami Nikander. Hän on asunut Hermannissa Helsingin kaupungin omistamassa asumisoikeusasunnossa kuusi vuotta.

Nikander on kaikin puolin tyytyväinen. Asunto on moderni, talossa on hyvä yhteishenki, ja rauhallisella yhteispihalla liplattaa suihkulähde. Parasta on hinta: Nikander maksaa 75 neliön kolmiostaan noin 762 euroa kuussa. Se sisältää käyttövastikkeen ja kahden hengen vesimaksun. Nikanderin viisivuotias tytär asuu puoliksi hänen luonaan.

Kaikki asumisoikeusasujat eivät ole yhtä onnekkaita kuin Nikander. HS vertasi Helsingin asoasuntojen käyttömaksuja. Asuntoja omistavilta yhtiöiltä kysyttiin niiden halvinta ja kalleinta kohdetta.

Edullisinta on asua Helsingin kaupungin omistaman Hason asunnoissa. Hason kohteiden keskimääräinen kuukausivastike on 9–11,62 euroa neliöltä. Muiden asoyhtiöiden vastike on 11,03–16,11 euroa neliöltä.

Kalleinta asuminen on Asokotien omistamassa Toini Muonan katu 6:ssa Arabianrannassa. Eva-Liisa Aunio on asunut talossa kymmenen vuotta, sen valmistumisesta lähtien.

"Joka vuosi vastike vain suurenee, eikä meillä asukkailla ole siihen juuri valtaa", sanoo talotoimikunnan puheenjohtaja Aunio.

Vuonna 2005 Aunio maksoi 41 neliön kaksiostaan noin 463 euroa kuussa. Nyt vastike on noin 691 euroa. Kymmenessä vuodessa asuinkustannukset ovat suurentuneet 49 prosenttia. Vesimaksu sisältyy vastikkeeseen. HS:n tietojen mukaan myös monien muiden Asokotien kohteiden vastikkeet ovat kallistuneet selvästi.
Asokotien toimitusjohtaja Marko Pyykkönen ei halua kommentoida Hason ja Asokotien välisiä hintaeroja tutustumatta ensin kaikkien Hason kohteiden talousarvioihin.

Pyykkönen kuitenkin sanoo, että Asokotien vastikkeet noudattavat asumisoikeuslakia. Mistä asumisen nopea kallistuminen Toini Muonan katu 6:ssa sitten johtuu?

Esimerkiksi korjaus- ja ylläpitokustannusten lisääntymisestä, Pyykkönen sanoo.
Setlementtiasuntojen toimitusjohtaja Kimmo Rönkä perustelee yhtiön vastikkeita "yhteisöllisyyskonseptilla".

Yhtiön asunnot on tarkoitettu yli 55-vuotialle, ja talojen asukkaita auttaa oma yhteisökoordinaattori.

Setlementtiasuntojen taloissa on myös paljon yhteistiloja.

"Useissa kohteissa on esimerkiksi kuntosali."

Avain-asunnot ja TA-asunnot eivät lomakauden takia halunneet kommentoida hintojaan. Maaliskuussa HS kertoi, että Avain-asunnot on ostanut suuren osan kiinteistöpalveluistaan samaan Avain-konserniin kuuluvilta yhtiöiltä. Osa palveluista oli ostettu ilman lain vaatimaa kilpailutusta.

Asumisoikeusasuntojen vastikkeiden täytyy pohjautua tiettyihin laissa määriteltyihin kustannuksiin, esimerkiksi kiinteistönhoitokuluihin ja asoyhtiöiden rahoituskustannuksiin.

Myös asuntojen käyttöarvo vaikuttaa vastikkeisiin. Siksi asohintoihin pätee sama sääntö kuin vuokramarkkinoillakin: pieni asunto kantakaupungissa on yleensä suhteellisesti kalliimpi kuin perheasunto lähiössä.

Lain mukaan asoasuntojen vastikkeiden pitää kuitenkin olla markkinavuokria edullisempia.
"Ara on havainnut joitakin puutteita esimerkiksi asukkaille annettavissa tiedoissa, hallintokulujen muodostumisessa ja palvelujen kilpailuttamisessa. Puutteet on kuitenkin yleensä korjattu Aran ohjauksessa."

9

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yhteystiedot_ara

      Kyllä tuo Aran apujohtaja Huuhkaja sekä toinen suojatyöpaikan haltija johtaja Rossilahti (ilm. mm. tumputtajana työajan väärin käyttäjä!) ovat aivan väärässä paikassa johtamassa ja tulisi vapauttaa tehtävistään pikimmiten ennen kuin suurempia vahinkoja saavat aikaan - ja siis lain puitteissa ja sen valvonnassa rakentamiseen valtion hallinnon alaisuudessa!
      http://www.ara.fi/fi-fi/ARAn_esittely/Yhteystiedot/Henkilosto

      HUOM.
      Johtokunnalle siis viestiä ja selitystä ongelmistanne jos heillä ei ole oikeaa ja ajantasaista tietoa Aran käytännöistä, vaan illallisista tai kokouskahveista on!?

      http://www.ara.fi/fi-FI/ARAn_esittely/Organisaatio/ARAn_johtokunta(27836)

    • junamenijotuntisitten

      Siis mitä helevekuttia 16€/m2!!!!???? Tämän täytyy olla jo iso vitsi. Ja vielä julkisesti myöntävät sen? Voi ziisys....vai että vuokra-asumista halvempaa...

    • lautakasanjanne

      aso:t on täysin idiooteille. näissä kusetuksissa se nähdään.

    • Lylynsakki

      Kirjoittajat ovat oikeassa. 16e/m2 kämpästä, johon asukas sijoittanut itse 15% pääoman. Homman pitäisi toimia omakustannusperitaatteella, mutta näinhän se ei ole. Vedätys, jota SAK johtaa.

      SAK, työläisen turva ja ikuinen puolustaja!

    • bjgghgjgj

      Kotkassa avain asukkaille, jotka suosittelevat asumisoikeusasunnon ostamista tarjotaan jotain hyvitystä. Meneekö avaimella huonosti, kun joutuu pyytämään apua markkinointiin nykyisiltä asukkailta. Voi helvetti! Kaikkihan sen tietää miten kallista on asua kyseisen firman asunnoissa. Alentakaa vuokraa niin ei asukkaita tarvitse lahjoa.

    • Mietinpävaab

      Miten tätä asiaa pääsisi parhaiten vaikuttamaan ja ajamaan eteenpäin? Oisko joku adressi tai vastaava asiasta (aso-asuntojen hinnat alas) ... niin allekirjoittaisin heti...eikö se ole laitontakin pitää eri hintoja aso : ssa...en tiedä kun en oo lukenut lakia...

    • äläasuasossa
      • hasoosahhasoosah

        Asumisoikeus kyllä kiinnostaa kunhan yhtiön nimi on HASO eikä Avain tai joku muu, tämä siis Helsingissä muiden alueiden kiinnostavuudesta ei ole tietoa.


    • firmat_vaihtuu

      HASO tulee vielä porskuttamaan laadulla ja ASO tulee vajoamaan

      niin makaa kuin petaa

      tsemppiä HASO:lle, pitäkää tekemisen laadusta kiinni

      Tässäkin kaupungissa on nousemassa eräs vielä nimeltä mainitsematon huoltoyhtiö. Firma on iso, kasvava ja silti toimii. Sinne on palkattu ammattilaiset tekemään ja tilaamaan työt, sen kyllä huomaa. Paljon positiivista palautetta. Se on pomoista kiinni, leijaileeko ne avaruudessa vai onko niillä jalat maassa.

      Luokatonta sohimista ja ryöstämistä voi harjoittaa jonkin aikaa, mutta vahinkojen määrä tulee vastaan. Ihmisten terveydellä ei pitäis leikkiä, rakennuskanta tuhoutuu hoitamattomuuteen. Vastaavasti ahneus ja ammattitaidottomuus on syönyt samasta kylästä ennen niin laadukkaan firman mutaluokkaan. Jos on liikaa ammattitaidottomia ja kalliita pomoja, ei voi tulla hyvää jälkeä.

      Suomen lainsäädäntö laahaa realiteetin jäljessä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2284
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      39
      1809
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1596
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      1308
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      63
      1305
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1113
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      1058
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      62
      1018
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      743
    Aihe