Klarnalla ei ainakaan yt-neuvotteluita luulisi olevan. Ostin aikoinaan television nolla korolla, mutta en noin puolessa välissä maksusuunnitelmaa maksanut ehtojen mukaista summaa idioottina, jolloin loppusummalle tuli korkoa 34,97% ja lisäksi hallinnointikuluja joka laskuun 3,95 euroa. Valehtelematta vuoden oon maksanut samaa televisiota ja lähemmäs kahteen kertaan jo koko television alkuperäishinnan. Persaukinen ei pysty paljoa yli 50 euroa kuukaudessa maksamaan ja sillä summalla maksaa korot, kulut ja lyhennät vajaalla 20 eurolla velkaa.
Älkää ikinä ostako kyseisen paskan kautta mitään. Mikään ei ole puhelimessa sovittavissa, ei neuvoteltavissa eikä asiakasta paljoa hyvällä sydämellä ajatella. Raaka on Klarnan maailma.
Älkää ikinä ostako kyseisen paskan kautta mitään. Mikään ei ole puhelimessa sovittavissa, ei neuvoteltavissa eikä asiakasta paljoa hyvällä sydämellä ajatella. Raaka on Klarnan maailma.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Klarnan 12 kuukauden osamaksu on aika edullinen. Luoton avausmaksu on 29 euroa ja tilinhoitomaksu 3,95 €/kk, eikä varsinaista korkoa peritä ollenkaan. Kuluja tulee yhteensä siis kaikkiaan 76,40 €, joka tekee kuukautta kohden 6,37 €. Kulut ovat samansuuruiset ostoksen suuruudesta riippumatta.
https://www.verkkokauppa.com/fi/klarna
Jep,+esimerkiksi+2+000+euron+ostokselle+todellinen+vuosikorko+on+12+kk+maksuajalla+vain+3,82%.+Suuremmalle+ostokselle+Klarnan+tarjous+0%+nimelliskorolla+on+siis+varsin+edullinen+luotto,+päihittää+kaikki+luottokortit+ja+monet+kivijalkapankkien+kulutusluotot.
Mutta+jos+ei+maksa+sovittuja+kuukausieriä+vaan+vähemmän,+niin+silloin+siirtyy+joustavan+erämaksun+perusehtojen+mukaiseen+luottoon,+jolloin+nimelliskorko+on+22%+ja+lisäksi+3,95+eur/kk+käsittelymaksu.
Aloitusviestissä+mainittu+34,97%+++lisäksi+3,95+eur/kk+ei+kyllä+pidä+paikkaansa,+vaan+käsittelymaksu+on+jo+sisältynyt+todelliseen+vuosikorkoon,+nimelliskorko+on+myös+vuonna+2015+ollut+22%.
Klarnan+laskusta,+jossa+on+14+päivää+maksuaikaa,+ei+näköjään+peritä+enää+laskutuslisää,+eli+saa+tilattua+Verkkokaupasta+laskulla+ilman+lisäkuluja.
Joku sanoi aiemmin tällä palstalla, ettei Klarna perisi uudesta ostoksesta uutta luotonavausmaksua, jos asiakkaalla on vanhaa maksamatonta luottoa. Itse en ole päässyt testaamaan, pitääkö paikkansa. Jos pitää, se tekee Klarnasta entistäkin edullisemman runsaasti osamaksuostoksia tekevälle.
Hei!
Haluan toki selvittää mitä tilanteessasi on tapahtunut.
Pyydänkin sinua olemaan meihin yhteydessä puhelimitse numeroon 09-42599771. Vastaamme arkisin klo 8:00-18:00.
Ystävällisin terveisin,
Tomi
Klarna Oy
Klarnalla on niin sanotusti korot kohillaan.
Kallista velka rahaa
Numero 1. ÄLÄ osta klarnalla ikinä mitään.