Onko muualla ollut tänä kesänä sellaista ilmiötä kuusessa että uudet kasvustot, siis kerkät ovat menneet ruosteenruskeiksi ja kun niihin koskee, pölähtää ruskea jauhomainen pöly? Onko seuraus kylmyydestä ja kosteudesta vai mikä?
Kuusen kerkkien ruskistuminen
12
508
Vastaukset
- Eedenistä_itään
Kuusen kerkot paleltuvat helposti. Onko siellä ollut yöpakkasia alkukesästä?
Ei muistaakseni yöpakkasia mutta koko kesähän on ollut harvinaisen kylmä ja sateinen. Viereisessä männyssä samaa ilmiötä en ole havainnut.
- Eedenistä_itään
siilimuori kirjoitti:
Ei muistaakseni yöpakkasia mutta koko kesähän on ollut harvinaisen kylmä ja sateinen. Viereisessä männyssä samaa ilmiötä en ole havainnut.
Kuuset tykkäävät viileästä ja sateisesta kesästä, mutta uudet kasvut eivät kestä pakkasta. Muuta syytä en nyt keksi kerkkojen ruskistumiseen.
Joo, saattaa olla et näin on päässyt käymään. Aikaisempina vuosina en tuollaista ilmiötä kuitenkaan ole havainnut.
- hastalavitsa
Sienitauti. Olikohan kuusen tuomiruoste tjsp.
- onhansese
Kuusen tuomiruoste . Tuomi toimii väli-isäntänä.
No siinä on kyllä tuomi vieressä, mutta kun tällä alueella on muissakin kuusissa samaa ilmiötä kuusissa, siis vaikka tuomea ei mailla ei halmeilla.
- oooo-
http://www.kaleva.fi/uutiset/pohjois-suomi/marka-kesa-sairastutti-kuusikot/602494/
Olisikohan tämä ilmiö ja sairaus kyseessä?- Selevishän.se.nytten
Luultavasti on. Tein Oulusta Kainuunkierroksen autolla ja havaitsin saman. Melkein kaikissa kuusissa sama vika. Piti kysymäni täältä, mutta siilimuori ehti ensin.
Selevishän.se.nytten kirjoitti:
Luultavasti on. Tein Oulusta Kainuunkierroksen autolla ja havaitsin saman. Melkein kaikissa kuusissa sama vika. Piti kysymäni täältä, mutta siilimuori ehti ensin.
Tuolta se kyllä näyttää ja jännä että vain kuusissa, ei esimerkiksi männyissä.
- Harmi
Taitaa olla kuusiruostetta taas. Tulee tietyin ajoin varmaan 4-5 v välein.meillä kaikki isot kuuset ruskeana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462362Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648
