Näyttävät tekevän juomisensa lisäksi kaikkensa jotta pysyisivät karhunkaadon lisäksi otsikoissa:
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/luonnonsuojelurikos-poliisi-etsii-lahes-2000-euron-arvoisen-linnun-ampujaa/5237372
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/luonnonsuojelurikos-poliisi-etsii-lahes-2000-euron-arvoisen-linnun-ampujaa/5237372
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kaakkurin poikanen on tähän aikaan vuodesta rastaan kokoinen. Millä määrityksellä kyseinen lintu on kaakkurin poikanen ja toisaalta onko kyseinen tarkastaja varma että lintua on ammuttu kiväärillä päähän. Nykyään kaikki petoeläimet ja linnut syövät marjoja eikä reviirikamppailuja käydä. Jos luonnosta löytyy kuollut eläin kyseessä täytyy olla ihmisen tekosia. Linnut ja eläimet eivät muuten voi luonnossa kuolla. Tämäkin tapaus vaatii todellakin rikostutkinnan ja kansalaisten kuullustelun ja kymmeniätuhansia euroja veronmaksajien varoja, kyllä näin vakava rikos täytyy tutkia perinpohjin, löytyykö rajavartiostolta helikopterit ilmaan jotta jänkää voidaan haravoida laajemmin.
Kyllä nyt täytyy saada KRP:n huippututkijat paikalle ja kuuluisa Pasilan mies myös.
Onhan tämä aivan hurjaa, että tämmöisiä murhia tehhään nykyaikana.
Ettei vaan ollut se kiukutteleva lylyn ja kalhunvahti asialla.
Joko tekijä on "rauroissa" kun talvea pukkaa ja ei ole näkynyt käräjäoikeuden päätöstä lehdissä.
Kyllä näin suuret rikokset pitää saada selville, että linturaukat uskaltavat taas ensikeväänä tulla maisemiin.
Onko Kaakkureita näkynyt? Ylittääkö tämä siivekäs vielä valtakunnan päämedioiden uutiskynnyksen? Onko mittavampia uutisia Euroopassa tai Suomessa?
Onko moisala jo selevittäny rikoksen?
Onpa polliisi osannu arvioija euron tarkkuuvella kaakkurinpoijan hinnan! Ruvetaan kasvattamaan kaakkureita, jos Kolehmaisen porukka ne ostaa noilla hinnoilla. Dead or alive. Saiskohan kasvatukseen vielä tukiaisia?
Tollasilta tyypeiltä aseet pois ja autot valtiolle.Raukkamaista toimintaa sankareilta.Tosimies ei tuollaiseen alennu.Nämä on jäänyt tissiä vaille..
Asseet vielä käsitän, mutta että autotkin! Ite taijat vieläkin imiä...
Nin joko ne mustatlinnut lauttailee Tyräjoella ja Romppaisen sulan perällä, pääsöö vaekka suksenvahti kokkeilemmaan päähänampumista, nin jos uskaltaa kun FBI vahtovaa tänä kevännä kaaakkurie ja muitahii arvokkaeta siipiveikkoja.
Ei kai se Hunompi Väisänen ollu mukana? Kurtti Herkko? Vääräniemen kontraati? Ketä ne lemmot oli?
Jos jossakin korpikylässä joku paikallinen pitkäaikastyötön syksyllä kaataa hengenpitimikseen hirven tai karhun ja siitä joku kateellinen sen käräyttää,niin siitä kyllä tehdään heti suuri rikollinen ja salametsästys kenraali.Mutta sitten kun jonkun metsästys seuran tai jonkun muun herrakerhon suuret sankarit lähtee ökymaasturikolonnalla ja kymmenien kilpailujen voittaneitten rotukoirien kanssa suorittamaan hirvien ja karhujen joukkoteurastus rituaaleja,niin nehän pääsevät oikein lehtien aukeamille rehvastelemaan tehdyillä kaadoilla.Metsästys oikeudet ainoastaan paikallisille asukkaille !
Joko kaakkurit on kuoriutuneet? Haulikkoa putsailen...
Ee pesi vielä koakkurit.pttää outellessa muuttovariksie säekötellä.
Jokku voan tulloo vihirreeks siitähi.