Sirkka Makkonen, torikahvioyrittäjä.

Topakka täti ja niin se olla pittääki!

https://www.youtube.com/watch?v=8Eb8EoFpIGw
81667
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei siellä laiskat kauaa pärjää.

Äänestä
  • Sitä kun monet nykyimmeiset on tottunu siihe ettei mittää tarvihe tehä ja kaikki annetaa ilimaseks sos.huollon ja Kelan kautta, nii sehä se sitte pillityttää kun töihi joutuu. Tuskin kukkaa Sirkan lähheine hänen puhetyyliää pahana pittää vaan ottaa sen hänen luonteesee kuuluvana eikä pahalla tarkotetuks. Jonkun nettihurun kirjottelluu kysseessä olevan rouvan "haukkumisista" ei kannata paljo mielenkiintoosa tuhlata, sillä seki voip olla ihan muista syistä ja omia tarkotuksiaa varte tehty kun oikeeta asiaa. Niitä kun on kaikenlaisii tälleki palstalle pessiintyny.

    Äänestä

Kylähän Sirkassa paljon hyvääkin on vaikka onkin despootti.
Fiksu yrittäjä tai esimies ei kuitenkaan hauku alaisiaan asiakkaiden tai toisten alaisten kuullen.

Äänestä

Vaikka Sirkka Makkonenon yrittäjänä ahkera ja aikaansaava mutta kesätyöntekijöitään hän kohtelee epäasianmukaisesti mm. ei suostu tekemään kirjallista työsopimusta, haukkuu ääneen muiden kuullen jne. Suullisesti tehty sopimus ei enää pädekkään jos työntekijä ei suostu Sirkan vaatimuksiin ja niinpä arvon rouva antaa kenkää kesken kaiken...ennen pidin Makkosta asiallisena ja reiluna työnantajana mutta kun kuulin muiltakin samankaltaisia kokemuksia kuin itselläni on niin eipä voi kuin ihmetellä. Onneksi sentään palkka tuli luvatusti niin ei tarvinnut viedä asiaa työsuojeluviranomaisille asti.

Äänestä
  • Hyvä olisi kuulla myös Sirkka Makkosen mielipide, sillä se ei todista yhtään mitään jos joku "on kuullut toisiltakin" jotain. Sitä kun kuullaan pitkin kyliä milloin mitäkin puhujan tarkoituksista riippuen.
    Samoin on myös internetissä löytyvät kirjoitukset, eli hyväpä se on nimettömänä kirjoitella ihan mitä tahansa sen mukaan mikä on tavoitteena sillä melko todennäköisesti kohteet ei ole tietoisia käytävistä "kekusteluista" eikö suurin osa edes kehtaisi käydä niihin vastaamaan.
    Ovat elämänsä aikana oppineet sen ettei hullujen kanssa kannata väitellä!

    Äänestä

  • Onneks on torilla kaks muutakkii kahviloo nii ee tarvvii tämän naesen haakkumisia kuunnella!

    Äänestä

  • Onneks on kaupungissa monta muutaki kahvinjuojaa, nii ei tarvii yhen ukkelin varassa ellää!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Video kirjoitti:

Topakka täti ja niin se olla pittääki!

https://www.youtube.com/watch?v=8Eb8EoFpIGw

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu