Maataloustuet pois ja heti!

kieroapolitiikkaa

Sipilä maalaisliittolaisena ei puutu maataloustukiin. Hallitus on ihan hiljaa ja leikkaa vain niiltä, keneltä uskaltaa ja ketkä eivät pysty pitämään puoliaan kuten pienituloiset vanhukset ja sairaat.

Tuen määrä hieman vaihtelee eri puolilla Suomea, mutta tässäpä esimerkki C4-alueelta, tilalta, jonka viljelyala on 29,6 ha ja eläinyksiköitä on 25,1 kpl, vuodelta 2013: (Lähde: MTT-Taloustohtori)

CAP-tuet 9.310 €

LFA-tuki 5.400 €

Ympäristötuki 3.070 €

Kansalliset tuet 39.600 €

Muut tuet 2.120 €

Investointiavustus 3.070 €

TUET YHTEENSÄ 62.600 €

Pelkästään omista verorahoistamme maksettu suora kansallinen tuki on suurudeltaan 63 % tukien kokonaismäärästä, mutta kun siihen lisätään Suomen osuus ympäristötuesta on n. 70 % (2.150 €) ja LFA -tuesta n. 72 % (3.900€), niin jo tässä vaiheessa oma, kansallinen osuutemme onkin peräti 73 %.

Toistaen: Tämän esimerkkinä olevan tukijussin suorasta tuesta on silkkaa kansallista, omista verovaroistamme, omalla päätöksellämme maksettavaa tukea peräti 45.700 €.

Muun EU:n alueella kansallisia tukia ei makseta juuri lainkaan. Suomalainen tukijussi saa tukea liki nelinkertaisen määrän verrattuna muihin EU-alueilla toimiviin viljelijöihin.

Kuitenkaan tässä ei ole vielä kaikki. Rouhean 45.700 € tukipotin lisäksi esimerkkinämme oleva tukijussi kuittaillee n. 5.000 € edestä lomailurahoja, maksattanee valtiolla tapaturmakorvauksiaan ja repii vielä ennenaikaiselle eläkkeelle jäädessään valtiolta luopumistukea vuosikausia.

Yleisesti väitetään maataloustukien olevan kuluttajatukea. Se ei pidä paikkaansa. Se on suuri valhe, minkä jokainen voi todeta ruokakaupassa käydessään. Lähes poikeuksetta on ulkomainen hyödyke hinnaltaan edullisempaa kuin megalomaanisen maataloustuen avulla tuotettu kotimainen.

Maatalouden kansallinen tuki on tarpeeton kiviriippa suomalaiselle veronmaksajalle. Se tulisi lakkauttaa mitä pikimmin.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Abrahamm

      Maataloustuet ei kapitalismia, sosialismia läheltä liippaa.
      Eikä tuenmaksajat asiakasomistajia, kuin Op ja S-liikkeet mainostaa ?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      72
      4374
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      100
      3810
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3489
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3090
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      40
      2588
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2499
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2282
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      1946
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      15
      1712
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      33
      1672
    Aihe