Sipilä maalaisliittolaisena ei puutu maataloustukiin. Hallitus on ihan hiljaa ja leikkaa vain niiltä, keneltä uskaltaa ja ketkä eivät pysty pitämään puoliaan kuten pienituloiset vanhukset ja sairaat.
Tuen määrä hieman vaihtelee eri puolilla Suomea, mutta tässäpä esimerkki C4-alueelta, tilalta, jonka viljelyala on 29,6 ha ja eläinyksiköitä on 25,1 kpl, vuodelta 2013: (Lähde: MTT-Taloustohtori)
CAP-tuet 9.310 €
LFA-tuki 5.400 €
Ympäristötuki 3.070 €
Kansalliset tuet 39.600 €
Muut tuet 2.120 €
Investointiavustus 3.070 €
TUET YHTEENSÄ 62.600 €
Pelkästään omista verorahoistamme maksettu suora kansallinen tuki on suurudeltaan 63 % tukien kokonaismäärästä, mutta kun siihen lisätään Suomen osuus ympäristötuesta on n. 70 % (2.150 €) ja LFA -tuesta n. 72 % (3.900€), niin jo tässä vaiheessa oma, kansallinen osuutemme onkin peräti 73 %.
Toistaen: Tämän esimerkkinä olevan tukijussin suorasta tuesta on silkkaa kansallista, omista verovaroistamme, omalla päätöksellämme maksettavaa tukea peräti 45.700 €.
Muun EU:n alueella kansallisia tukia ei makseta juuri lainkaan. Suomalainen tukijussi saa tukea liki nelinkertaisen määrän verrattuna muihin EU-alueilla toimiviin viljelijöihin.
Kuitenkaan tässä ei ole vielä kaikki. Rouhean 45.700 € tukipotin lisäksi esimerkkinämme oleva tukijussi kuittaillee n. 5.000 € edestä lomailurahoja, maksattanee valtiolla tapaturmakorvauksiaan ja repii vielä ennenaikaiselle eläkkeelle jäädessään valtiolta luopumistukea vuosikausia.
Yleisesti väitetään maataloustukien olevan kuluttajatukea. Se ei pidä paikkaansa. Se on suuri valhe, minkä jokainen voi todeta ruokakaupassa käydessään. Lähes poikeuksetta on ulkomainen hyödyke hinnaltaan edullisempaa kuin megalomaanisen maataloustuen avulla tuotettu kotimainen.
Maatalouden kansallinen tuki on tarpeeton kiviriippa suomalaiselle veronmaksajalle. Se tulisi lakkauttaa mitä pikimmin.
Maataloustuet pois ja heti!
kieroapolitiikkaa
1
<50
Vastaukset
- Abrahamm
Maataloustuet ei kapitalismia, sosialismia läheltä liippaa.
Eikä tuenmaksajat asiakasomistajia, kuin Op ja S-liikkeet mainostaa ?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762173Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe371771Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi121511Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2361276Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu621260Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161088Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv621013- 60987
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103692