Hirvee syyllisyys poikakaverin kuolemasta...

Mä seurustelin yhen jätkän, Markon kanssa. Meillä meni tosi hyvin, mut sitten Marko alko ehdotteleen mulle yhä useemmin "sitä". Ei se mua varsinaisesti painostanut, mutta ei lopettanutkaan vaikka olin sanonut etten ollu ihan valmis vielä. Sitten mä jätin sen, koska ajattelin ettei se haluu multa mitään muuta ku seksiä. Se kyllä yritti saada mua takas, mut en halunnut joutua painostetuksi. Vähän aikaa meiän eron jälkeen kuulin yhtenä iltana että Marko oli vetänyt viina ja lääkkeitä sekasin ja jäänyt auton alle. Se kuoli heti.
Myöhemmin Markon huoneesta oli löytyny kirjotuksia siitä kuinka se rakasti mua ja olis halunnut mut takasin. Se sano ettei tiennyt miten se vois todistaa mulle että sen rakkaus oli ihan vilpitöntä, ilman taka-ajatuksia.
Nyt jälkeenpäin mä tunnen ihan kauheeta syyllisyyttä Markon kuolemasta. Sen koko perhe ja kaverit syyttää mua, mutta pahinta on että mä syytän itse itseäni myös. Siis miksi mun piti olla niin helvetin tyhmä etten luottanut siihen?!??
8537
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Sä teit ihan oikein. Tollasiin asioihin ei saa painostaa ja jos se todellakin sua painosti ei se voinut kuitenkaan oikeesti välittää!

Jos se olis välittäny se ei olis painostanu!!!

Ehkä se vain luuli välittävänsä tai välittäminen johtui siitä että olisi halunnut vain sitä.

Koita elää vain eteenpäin. Sun ei todellakaan tarvi tuntea syyllisyyttä!

Minkä ikäinen muuten olet ja oliko poikakaverisi esim. enemmän kokenut kuin sinä?

Äänestä
  • Siis ensinnäkin on ERITTÄIN tyhmää tämän kaverin kavereilta ja perheeltä että he syyllistävät sinua..sillä jos nainen tuntee ettei ole valmis seksiin nin sitten ei ole....ja jos kerta sinusta tuntui sitlä että poika ei halua muuta kuin seksiä niin teit oikein (tosi puheessa olisin itse tehnyt JUURI smanlaiten kuin sinä) ja se että elä nyt ainakaan syyllisyyttä tunne...uskon että noh jos hän otti teän eron niin raskaasti niin okei mutta ei se varmaan ollut ainut syy hänen viina..lääke sekoiluun....eiköhän siinä ollu aika paljon muutakin takana...Ja se vielä pitänee lisätä kun hän oli kirjoitellut sinusta juttuja ym...niin miksi ihmeessä hän ei sinulle itselle tullut kertomaan kuinka paha olo hänellä on että hän voisi vaikka todistaa rakkautes sinulle?!? uskosin että tässä nyt oli kyse ehkä vähän jostain muusta kuin sinusta...ehkä vain yksinkertaisesti pojalla oli mennyt elämänhalu...ken tietää mutta elä ihmeessä itteäs syytä..!!

    Äänestä

Ei se sun vika ollut. Kaverilla oli joitain muita suurempia ongelmia,joista et tiedä !
Olet fiksu kun et antanut "sitä" heti.

Sinusta saa vielä joku kunnon vaimon.

Pidä aina kunniastasi kiinni !

Äänestä

Kun kasvat muutaman vuoden, niin tajuat asian paremmin.. Sellasta se on

Äänestä
  • mikä pelle sä oot...

    Äänestä

Et voi etkä saa syyttää itseäsi toisen ihmisen tekemästä valinnasta. Olet vastuussa vain itsestäsi loppukädessä. Sinä et pakottanut poikaystävääsi juomaan,vetämään lääkkeitä etkä myöskään työntänyt häntä auton alle. Elämä on täynnä valintoja, ja poikaystäväsi valitsi näin. Se EI ollut sinun valintasi. Poikaystäväsi kenties halusi kostaa sinulle tekemällä itsemurhan, eikä se ole kovinkaan suurta rakkautta vaan erittäin suurta itsekkyyttä ja kovuutta sinua kohtaan.

Mielestäni olet erittäin viisas kun suojelet itseäsi ja olet kaukonäköinen suhteissasi. Et voi toimia vastoin sisintäsi ja seurustella, vaikka koet epäluottamusta toista kohtaan. Luulempa että kuitenkin vaistosit jotakin hänessä, koska halusit lopettaa seurustelun. Eihän tämmöinen itsemurha ole terveen ihmisen teko, käsitäthän sen.

Älä anna kavereitten tai Markon vanhempien syyttelyn musertaa sinua. On väärin laittaa joku ihminen vastuuseen toisen ihmisen kuolemasta. Keskity nyt omaan surutyöhösi, älä kuuntele syytteleviä ihmisiä. Etsi joku sellainen ihminen, joka kuuntelee sinua syyttelemättä. Jos sinulla ei ole tällaisia ystäviä, etsi ammattiapua.

Toivon sinulle voimia, uskon että pääset tämän yli.

Äänestä

älä missään nimessä syytä itseäsi, koska et ollut valmis niin et ollut valmis, en halua myöskään syyttää markoa mutta jos se menee sekaisin rakkaudesta ja alkaa vetää viinaa ja pillereitä niin oli varmaan parempi ettet tehnytkään lähempää tuttavuutta tähän kaveriin, kertoo minusta heikosta psyykkisestä puolesta ja minun mielestä tämä kaveri olisi sortunut tämmöiseen tekoon ennemmin tai myöhemmin. Sukulaiset ja tuttavat yleensä haluavat löytää syyllisen jostakin ja tällä kertaa se satut olemaan sinä mutta et kuitenkaan tehnyt mitään väärää joten on kaikkein tärkeintä että sinä sisimmissäsi tunnet tehneesi oikein.

Äänestä

siis sehän olis voinu kuolla vaikka olisitte ollukkin viel yhes,se olis voinu lähtee bailaa ja vetää aineita sekasin ja kuolla vaik olisitte ollu yhessä,se ei saanu sulta ni se lähti purkaa tunteitaa kaupungille,jos se olis saanu sulta ni se olis voinu silti lähtee kaupungille kehuskelee kaikille ja kuolla silti...
jos te olisitte ollu yhes,säkin olisit varmaa lähteny sen mukaa kaupungille ja olisitte molemmat kuollu...asia vaan oli tarkotettu näin tällä kertaa ja se ei tekemättömäks muutu...ja älä sure sitä,sano muut mitä tahansa ni tuskin se oli sun vikas...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


laura kirjoitti:

Mä seurustelin yhen jätkän, Markon kanssa. Meillä meni tosi hyvin, mut sitten Marko alko ehdotteleen mulle yhä useemmin "sitä". Ei se mua varsinaisesti painostanut, mutta ei lopettanutkaan vaikka olin sanonut etten ollu ihan valmis vielä. Sitten mä jätin sen, koska ajattelin ettei se haluu multa mitään muuta ku seksiä. Se kyllä yritti saada mua takas, mut en halunnut joutua painostetuksi. Vähän aikaa meiän eron jälkeen kuulin yhtenä iltana että Marko oli vetänyt viina ja lääkkeitä sekasin ja jäänyt auton alle. Se kuoli heti.
Myöhemmin Markon huoneesta oli löytyny kirjotuksia siitä kuinka se rakasti mua ja olis halunnut mut takasin. Se sano ettei tiennyt miten se vois todistaa mulle että sen rakkaus oli ihan vilpitöntä, ilman taka-ajatuksia.
Nyt jälkeenpäin mä tunnen ihan kauheeta syyllisyyttä Markon kuolemasta. Sen koko perhe ja kaverit syyttää mua, mutta pahinta on että mä syytän itse itseäni myös. Siis miksi mun piti olla niin helvetin tyhmä etten luottanut siihen?!??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu