Sivutoiminen yrittäjä, YEL

Lindströmin_mannekiini

Kuluvan viikon aikana lehdessä oli juttua siitä että 300 e/kk suuruisen YEL:n maksamisesta saatava hyöty on käytännössä nolla, koska saman tasoisen (minimi)eläkkeen saa maksamatta eläkemaksuja lainkaan. Lehden esimerkissä kysymys oli päätoimisesta yrittämisestä.

Miten on laita YEL-maksun kannattavuuden laita sivutoimisen yrittäjän kanssa kun 95 % elannosta tulee palkkatyöstä ja yrityksen tulot käytän eläkemaksuihin, n 100 e/kk. Kasvattaako tämä satasen YEL-maksu eläkettä, vai meneekö hukkaan kuten päätoimisella yrittäjällä?

4

225

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eimenehukkaan

      Kyllä se kasvattaa eli tuosta satasesta tienaamasi eläke maksetaan palkkatyöstä tienaamasi eläkkeen päälle. Eli ei mene hukkaan.

      Tuo 300€:n 'hyödyttömyys' työeläkkeen yhden osan eli vanhuuseläkkeen kannalta voi noin kuten kirjoitit ajatellen olla hyödytön, jos se on ainoa työpanoksesi työeläkevakuutukseen.
      Minimieläkehän, reipas 700€, myönnetään kuitenkin sosiaaliturvana. Ainahan voi tosiaan jättäytyä sosiaaliturvan varaan.

      Tätä minimieläkettä ei kuitenkaan saa jostain muusta, kuten esim palkkatyösuhteista ansaitun työeläkkeen päälle. Toisin sanoen, jos sinulla on ansaittuna työeläkettä palkkatyöstä, niin minimieläkettä et tule saamaan.

      • takuueläke

        Saapas, jos työeläke on pieni niin sitte saa kansaneläkettä päälle niin että takuueläke täyttyy, siis tuo noin 740€.


      • eläkettäsieltätäältä

        Työeläkkeen päälle saa kansaneäkettä suurin piirtein 1300 euroon (työeläke) asti. Eli takuueläke ei ole mikään raja milloin ei kannattais maksaa YEL maksuja. Tietysti jos tietää ettei työeläkettä tule kuin joku hassu satanen silloin ei ehkä kannata. Työeläkkeen ja kansaneläkkeen määrät voi arvioida esim tästä taulukosta.
        http://www.kela.fi/maara_elaketulo-ja-verotaulukko


      • Eimenehukkaan
        takuueläke kirjoitti:

        Saapas, jos työeläke on pieni niin sitte saa kansaneläkettä päälle niin että takuueläke täyttyy, siis tuo noin 740€.

        Hyvä tarkennus hieman epätarkkaan tekstiini.
        Jos työeläke tosiaan jää alle minimieläkkeen, niin silloin saa minimieläkkeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2533
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2367
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1059
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      819
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe