Tietysti Lexus, aina askeleen edellä kilpailijoitaan. Jopa Saksassa !
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/lexus-valittiin-ekologisimmaksi-autoksi/YuN6i4gj
Vuoden 2014 ekologisin auto Saksassa
28
144
Vastaukset
- Lexunisti
Lexus on paljon edellä Euroopassa valmistettuja autoja. Hybriditekniikka on koeteltua ja laadukasta ilman pikkuvikoja, jotka tyypillisesti kiusaavat saksalaismerkkejä. Myös talviautoina hybridi Lexuksen ovat aivan huippua, johtunee siitä että Japanissa on myös ankaria talviolosuhteita.
- kinkki.laatua
No kai se on ekologinen kun suurimman osan ajasta on korjaamon pihalla
- patteritSaastuttaa
Onko tuo se sama joka valittiin hiljan maailman huonoimmaksi autoksi?
- Teinipoikien_juttuja
Voi voi kun vituttaa eikä muuta osaa kirjoittaa kuin katkeraa paskaa. Kysy poju Lexuksen laadusta omistajilta.
- muakin.vituttais
Ei ollut sama malli, mutta samaa paskaa ne on silti. Maailman huonointa todistetusti. Muakin vituttaisi, jos joutuisi sellaisella ajamaan. Ohikulkijat nauraa että "tuossa menee se maailman huonoin merkki!"
- ökologi
Ihan hauska juttu, mutta saksalainen ei jostain syystä ymmärrä hienon japanilaisen laadun päälle, kun Lexusta on ostettu Saksassa tammi-heinäkuun aikana vain 889 kpl.
Tohjotaakin on mennyt samalla aikavälillä kaupaksi vain noin 38 000 kpl, kun taas esim. Skodaa on ostettu Saksassa yli 107 000 kpl.- Niin_Saksassakin
on paljon köyhiä ja vasemmistolaisesti suuntautuneita. Ennen ne ajoivat Trabantilla.
- ökologi
Niin_Saksassakin kirjoitti:
on paljon köyhiä ja vasemmistolaisesti suuntautuneita. Ennen ne ajoivat Trabantilla.
Mutta mietipä, miksi niille ei kelpaa Tohjota, mutta Skoda kelpaa? Taitaa Tohjota olla vielä halvempikin Saksassa kuin Skoda.
- onkonytkinsiellä
" Tietysti Lexus, aina askeleen edellä kilpailijoitaan"
Takaisinkutsuissa - Hintatietoinen_bemaristi
Lexus on luxusta, myös laadussa. Mersu, BMW ja Audi ovat samalla tasolla. Perhana vaan kun noilla kaikilla on vähän extraa hinnassa, ei se välimatka keskikastiin kuitenkaan niin suuri ole. Itsekin vähän hölmöilen (BMW) mutta onhan laatuautojen jälleenmyyntihinta sentään hyvä. Lexus on sen verran uusi vielä markkinoilla Suomessa, ettei vaihtoarvo ole oikein vakiintunut, muuta ei sillä mitään jobbarikauppaa käydäkään.
Järkevä porho ostaa Teslan, joskus järjetönkin (esim. pääministeri Sipilä).- Teslankipinät
Järkevä? Maksaa yli sata tuhatta peltilaatikosta, jolla kuljetaan kotoa töihin ja töistä kotiin?
- Ex-Audi
Hybridit ovat ekologisia kulkineita, näissä Toyota on paljon edellä saksalaisia kilpailijoitaan.
- Ex_audi
Toyota Corporationin plug-in hybrid-mallit ovat n. 5-10 edellä vastaavia eurooppalaisia edellä varsinkin luotettavuudessa.
- Ex-Volvo
Lexus edustaa laatua ja autot ovat hyvin pikkutarkasti viimeisteltyjä. Ja ne ovat egologisia kulkineita.
- Ex-Golf
Volkswagen taasen voitti huijari sarjan, ylivoimainen ykköshuijari. Pakko oli yrittää päästä Lexuksen perässä, mutta kun se ei onnistunut, päätettiin huijata. Hyiiiiii !!!
Piti vaan tavotella suurempia myyntilukuja ja isompia bonuksia pomoille ja kuinkas kävikään. Kärähtivät ... douping ... kilpailukielto. Ahneella on paskanen loppu. - VainLexus
BMW on noussut huijarisarjan hopeasijalle. Päästöt vain 11-kertaiset luvattuun nähden.
Nyt Toyota Corporation tuotekehityssatsaukset ja hybridit ovat nousseet arvoon arvaamattomaan.
Kannattaa olla rehellinen. - VWagenisti
Lexus ekologisin ... oikeesti !
- Ex-VW
Enää ei uskalla vaihtaa Volkkariin, ne huijaa kuitenkin. Ostan ladattavan hybridin, onko Tojotalla tai Leksuksella muita kuin Prius ?
- Made-in-Japan
Toyota siirtyy kokonaan hybrideihin ja vetyautoihin 2050 mennessä. Aika pitkän askeleen se on edellä kilpailijoitaan. Samaan aikaan VW keskittyy softahommiin.
- Ex-Volvo
Hybridi Lexuksilla kaksi merkittävää etua:
1) Ei saastuta luontoa
2) eikä tarvii huiata testeissä - Ex_audi
Entäs tämän vuoden egologisin auto? Mikä merkki voittaa, VW ?
- Kutvone-
Veikkaan että Lexus tai sitten Toyotan vetyauto.
- Corolla-56
Toyota ja Lexus hybridit, varsinkin uudet, ovat kaikki ekologisia.
- Bemarikuski
Ei kai Lexus nyt joka vuosi ole ekologisin vaikka onkin paras brändi ja todellinen ikoni hybridiautoissa.
- Bemarikin
Bemarikuski kirjoitti:
Ei kai Lexus nyt joka vuosi ole ekologisin vaikka onkin paras brändi ja todellinen ikoni hybridiautoissa.
tulee ekologisemmaksi koska saa Toyotan ylivoimaista hybriditekniikkaa käyttöönsä.
- susirumaGrilliAinakin
Se, että joku auto saa maininnan olevansa ekologisin ei suinkaan tarkoita, että auto olisi hyvä.
- Tämä_trollipoju
on kaikkien tuttu trollina Toyotapalstalla ja Vw fanipojuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude15413535Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t749804Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h999172Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k218159Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk406783Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1506195Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua724308Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri243415Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy393407En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä4011300