KAUANKO KANSA HERROJEN RYÖSTÖÄ KESTÄÄ?

suutari.Halme

Kauanko kansa tätä kestää?

suutari.halme

25.7.2015 14:32

Oppositiopuolue Sdp:n puheenjohtaja Antti Rinne veti tiedotteensa mukaan aamulla kahvit väärään kurkkuun luettuaan Helsingin Sanomien selvityksen suuryritysten johtajien ansioista.

Helsingin Sanomat uutisoi lauantaina, että Helsingin pörssin isojen yhtiöiden johtajien ansiot ovat kivunneet vuosikymmenen ennätykseen. Toimitusjohtajien palkat ja bonukset kasvoivat vuonna 2014 viisi kertaa niin paljon kuin palkansaajien ansiot keskimäärin.

HS vertaili johtajien ansioita vuosina 2005–2014. Toimitusjohtajien keskimääräiset palkat ja bonukset ylittivät nyt ensi kertaa miljoonan euron rajan. Luvussa ovat mukana rahabonukset mutta eivät yhtiön osakkeina tai optioina maksetut kannustimet.

– Lehden tekemän selvityksen perusteella näyttää siltä, ettei pääministeri Sipilän palkkamalttivetoomuksesta ole ollut mitään hyötyä. Päinvastoin. Toimitusjohtajien keskimääräiset palkat ja bonukset ylittivät ensimmäisen kerran miljoonan euron rajan, Antti Rinne kirjoittaa medialle lähettämässään tiedotteessa.

– Etuisuuksiin liittyvä ahneus heikentää oikeudenmukaisuuden tunnetta yhteiskunnassamme. Suomalaiset ovat tottuneet siihen, että hyvä työ palkitaan. Nyt suurimpien bonuksien saajien joukko koostuu sellaisista toimitusjohtajista, jotka ovat viime vuosien aikana irtisanoneet tuhansia suomalaisia. Tämä ei ole millään mittarilla mitattuna hyvää työtä.

Rinne nostaa esiin erityisesti Rautaruukin toimitusjohtajan Sakari Tammisen bonukset sekä UPM:n toimitusjohtajan Jussi Pesosen edut.

Anttila: Suurituloisille raippavero

Suurituloisten ansiotaso on kiihdyttänyt tunteita lauantaina myös hallituspuolue keskustassa. Kansanedustaja Sirkka-Liisa Anttila sanoo, että suurituloisten verotuksen kiristäminen väliaikaisella raippaverolla edistäisi merkittävästi oikeudenmukaisuuden toteutumista. Hänen mukaansa se helpottaisi hallituksen tavoitteleman yhteiskuntasopimuksen syntymistä.

Anttilan mukaan hyvätuloiset pitää sitouttaa taloustalkoisiin verotuksen keinoin, sillä vapaaehtoiset toimet sallivat vapaamatkustamisen.

3

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kustaawaasa

      Historian hämärissä jo on köyhältä otettu sen viimeinen hevonen ja"pojat, hallinnon etua ajamaan

      • ei-ikinä-sdptä

        SDP-rinnehä ITSE oli leikkaamassa eläkkeitä ja kurjistamassa köyhien asemaa.


    • lyytimummo

      Paljonko Rinteen perhe tienaa!!!??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      35
      3842
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      98
      3434
    3. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      106
      3373
    4. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      77
      3148
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      79
      3115
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2815
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2590
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      69
      2483
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      45
      2432
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      90
      2176
    Aihe