Stop Motion

Miten ihmeessä pystyy kuvata stop motion videon??? Tehdäänkö se sillein, että liikutetaan eka sitä esinettä vähän ja sit pistetään se paussille tai mikä lie nyt onkaan ja sit tehään se uudestaan ja niin edelleen. Olenko väärässä vai kuvataanko se just niinku mä sanoin???
2173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Stop motionissa otetaan yksittäisiä kuvia ja niiden välillä esinettä liikutellaan hieman. Periaate on sama kuin piirretyssä animaatiossa, mutta esineillä.

Äänestä

Toimii samoin, kuin time lapse.
Kamera on jalustalla ja ottaa kuvia liikkuvasta kohteesta määrä välein.

Tuollaisen videon voi tehdä helposti. Kamera jalustalle. Sopiva kohde, jota siirretään hieman ja joka siirron jälkeen otetaan yksi ruutu.
Sitten kuvat yhdistetään ohjelmallisesti videoksi.
Jos käytetään videokameraa pitää siinä oll yksittäisruutu mahdollisuus. Paussaaminen tekee videosta nykivän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Elissabat kirjoitti:

Miten ihmeessä pystyy kuvata stop motion videon??? Tehdäänkö se sillein, että liikutetaan eka sitä esinettä vähän ja sit pistetään se paussille tai mikä lie nyt onkaan ja sit tehään se uudestaan ja niin edelleen. Olenko väärässä vai kuvataanko se just niinku mä sanoin???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu