407 ohjauksesta

DonBons

Joissain testeissä mainittu Peugeot 407 ohjauksen epämääräisyys voi johtua ilmasta/kuplista ohjaushydrauliikassa.

Oma 2,0 HDI on aiemmin ollut hiukan epämääräinen ohjattava varsinkin sivutuulessa tai uraisilla tieosuuksilla. Viime huollossa ohjaushydrauliikka ilmattiin, jolloin myös lievä ilmakuplien aiheuttama "rutina" poistui ohjauksesta. Lisäksi ohjaustuntuma muuttui tarkaksi ja jykevän makuiseksi. Suuntavakavuus on nyt suorastaan erinomainen ja merkittävästi parempi kuin ennen ilmausta.

Ilmeisesti järjestelmässä ollut ilma on toiminut jonkinlaisena joustoelementtinä ratin ja hammastangon välillä, jolloin ohjausta on joutunut jatkuvasti paimentamaan.

Autossani on tehostinpumppu muutama vuosi sitten "käännetty" ympäri merkkihuollon toimesta. Toimenpiteellä on haluttu estää ilman joutuminen järjestelmään, mutta ilmeisesti toimenpiteen huono puoli on se että järjestelmässä oleva ilma ei ole päässyt enää vapaasti poistumaan!??

5

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keksilisää

      Jos autoosi on oikeasti tehty kyseisiä hommia, laittaisin sen ajokieltoon heti. "Tehostinpumppu käännetty " Voi prkle. Mitä uunoja.

      • vaiuunojahooh

        Kyllä se on Peugeotin virallinen korjausohje se pumpun kääntäminen!


    • uunojenuuno

      Kaikenlaisia UUNOJA sitä on ja vielä kirjoittavat tyhmyytensä julkisesti "pumppu käännetty".

      • omituist

        Kyllä luulis ilmakuplat saavan kyytiä kun pumppu pyörii?


    • 2008

      Ei tämä pumpun kääntäminen 90-astetta ole mikään erikoisuus. Mm. Audeissa oli malleja joissa vesi kerääntyi männän päälle ja sitten talvella jäätyessään rikkoi pumpun. Nämäovat niitä autotehtaiden kukkasia joilla saadaan vaoarosamenekki kasvamaan.

      Mutta tästä pösöstä. 407:aa on kautta aikojen haukuttu ohjaustehostimen hunoudesta ja siitä että se "pullauttelee" öljyä pois. Kaikki ongelmat ovat käyttäjävikoja.

      Ensinnäkin, öljyä tulee vaihtaa kerran vuodessa se säiliöllinen, tai 30 000km:n välein. Ja öljyn vaihto pitää tapahtua letkulla imemällä ja uutta säiliöön kaatamalla niin, että moottori ei ole käynnissä. Säiliö kun on alempana kuin letkujen ylin kohta ja/tai pumppu. On selvää ettei virtaus yllä sellaisiin nopeuksiin että 407:n letkuista poistuisi ilma.

      Ja pösön öljy, sekäyttäytyy päinvastoin kuin muut hydrauliikkaöljyt. Kun se vanhenee se muuttuu "siirapiksi". Siitä ei tulekkaan litkua, vaan se paksuuntuu. Syy on vielä minulle arvoitus, mutta uusi öljy on paljon notkeampaa.

      Ja se virhe minkä näkee lähes jokaisen autonomistajan tekevän on talvikäynnistys. Auto käynnistetään talvella, mutta jo 10s jälkeen sillä lähdetään ajamaan. VÄÄRIN !!
      Auton pitää antaa käydä 3-5min paikoillaan jotta paksukin moottoriöljy ehtii valua jäykkänä sylinterinkannesta kampikammioon takaisin. Vaihdelaatikossa öljyt hieman notkistuvat ja moottori ehtii pyörittää mm. ohjaustehostimen öljyä sekä saada oman käntinsa tasaantumaan ja ruiskutuksen kohdalleen.

      Ja kun autoa käyttää sen muutaman minuutin, niin silloin ei ohjaustehostin pösössäkään koskaan pullauttele öljyäpihalle. Ainakaan silloin kun se on uusittu normaalein väliajoin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4158
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3127
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      911
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe