Varsinkin uusimman sukupolven Kia:n autoissa tyylikkäämmät sisätilat kuin Hyundaissa, joten miksi te pölvästit ostatte Hyundain? Kysynpä vaan..
Hyundai vs Kia
jyri222
335063
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Mietippä sinä pölvästi ihan itsekses. Hynyllä parempi/edullisempi merkkihuolto ainakin täällä Itäsuomessa.
Eikös Kia (kuten myös skoda) kasata kakkoslaadun / jämä osista!?
Hyundai osti talousvaikeuksiin joutuneen Kia reppanan 90 luvun lopulla. Lisäksi Hyundai on maailman suurin laivanrakentaja. Valmistaa kaivinkoneita,tietokoneita,linja-autoja. Lisäksi eri ryhmissä on muutakin toimintaa, kuten pankki- ja muita finanssitoimintoja, tavarataloketju ja baseball- ja jalkapallojoukkue.
https://www.tokmanni.fi/tuotteet/tuoteryhma/1533/hyundai
Laivat, kaivinkoneet ja linja-autot? Ilmankos i30:ssä on valtamerilaivan kulutus, kaivinkoneen ajomukavuus ja bussin ketteryys! Varusteita kieltämättä on kuin tavaratalossa, mutta toiminta hidasta kuin pankkikonttorissa lounasaikaan. Tekisi mieli nuijia mokoma kosla baseball-mailalla paaliin!
Sulla ei mitään Hyundaita ole. Provo on kirjoitukseksi.
Muutama vuosi Hyundailla provosoi kenet tahansa kiukuttelemaan! Tuossahan tuo ritsa pihassa seisoo, ajovalopoltin TAAAAAAAS kärähtäneenä.
MItä vttua valitat painu sinne volkkarikauppaan niinkuin lupailit tuolla toisessa keskustelussa. Saat ruveta tutustumaan öljykauppiaisiin ja ylimääräisiin korjauksiin normi huoltojen välissä.
Wau... mulla on ikioma fani!
VITTU HYNYNE OLI SEMMONE SONATA SAIN HALVALLA AUTO BOLLSTRÖMMISTÄ! OLIHAN SILLÄ AJETTU JOTAKI 280 KILO KM MUT SILTI SE HAJOS. HUONO. EI NISSANI HAJONNU VAIKKA OLI LASIS 440 KILO KM!
Nyt puhutaan makuasioista eli turha kinata kumpi on paremman näköinen, toinen tykkää äitistä ja toinen tyttärestä:)
Kun Hyundai ja Kia on autolehtien ja muiden koeajajien testissä, niin aina lopussa muistetaan mainita. Auto, on tavanomainen ja ei herätä mitään tunteita ulkonäöllään ja jolla voi hyvi liikkua paikasta a paikkaan b.
Aivan oikei. Suomen myydyimpiä autoja ovat, volkswagen nissan, toyota ja skoda. Eivätpä nämäkään merkit / mallit herätä suuria tunteita ja erotu massasta ulkoisesti. Paikasta a paikkaan b näilläkin menneen.
Jenkeissä näkee vähän hulppeimpia malleja kuten Hyundai Equus, Genesis,Azera ym.
https://www.google.com/search?hl=fi&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1280&bih=647&q=hyundai azera 2015&oq=hyundai azera&gs_l=img.1.1.0i19l10.1702.9789.0.11686.15.8.1.6.7.0.75.490.8.8.0....0...1ac.1.64.img..1.14.481.eVv2e0MF6EI#imgrc=QChZ3lWYIZNs_M:
Minusta Hyundai ja Kia ovat melko samanlaisia. Makuasia, kumman ostaa. Jonkin verran on merkkikohjtaisia eroja, sen verran, että niiden erojenkin vuoksi valkkaa merkkiä. Ii-kolmekymppisen ja Ceedin kohdalla esim. kulloisetkin varustelupaketit ja tarjoukset merkkaavat varmaan enemmän kuin merkkikohtaiset muut erot.
Kelpo ostos, kumpikin merkki.
HYUNDAITA MYYDÄÄN PALJON ENEMMÄN MAAILMALLA KUIN KIAA.
Toyota 8091,277 autoa
WW 6.746.204
Ford 5,329,290
Honda 4,966.037
Nissan 4,750,863
Hyundai 4.076.913 autoa
Vertailun kohteeksi Kia 2,638.782 autoa
Minulla Kia Sportage 2016 karvahattumalli, hyvin toiminut sen aikaa mitä mulla ollut, Hyundaista ei kokemuksia, mutta olettamukseni on, että ei paljoa eroa. En ole merkkiuskollinen, mutta hinta ja laatu ratkaisee. Automerkki on monelle kuin oma lapsi, mulle liikkumista varten, en nuku Kian kanssa, vaan Tiinan.
Ihan sama mikä auto niinkauan kuin sisätilat on sitä vitun mustaa ja harmaata, eikö ihmiset tosiaan halua mitään muuta vai miksi ei ole enempää vaihtoehtoja?
Itse kaipaan 60-luvun värikkyyttä sisätiloihin näihin nykyisiin"halpis autoihin".
Kyllähän nykyäänkin saa valita sisustan värit mitä haluaa kunhan lykkää tarpeeksi rahaa valmistajalle..
Jaa, no vaalea sisustus? Kivasti tummuu persauksen kohdalta farkuista väriä jne, ja jopa sadevesipisarat kuivuessaan jättää laikkuja. Ei ikinä enää vaaleaa verhoilua. Myös täysnahkapenkit nou nou, helvetin kylmät pakkasella ja ei kuski pysy niin hyvin penkissä mutka-ajossa kuin kangas-tai alcantarapenkissä.
Ei vaaleaa, mut esim. punaista tai jotain muuta pirteää. Toki penkit voi olla mustatkin, jos muu verhoilu olis jotain pirteämpää. Pelkkä musta on vaan niin synkkää :(
Juu ja ei nahkaa tosiaan...
Mielestäni Kiat on muotoilultaan niin rumia että selkeä valinta olisi Hyundai jos ostaisin kyseisen konsernin auton.
Uusi Hyundai i20 21 on hieno, ostin sen enkä Kiaa, jota mietin aiemmin.
Honda Civic sedan 182hv saa 25t€, kattavalla elegance varustelulla. Kialla ei ole mitään tarjolla samaan rahaan, eikä Hynyllä. Kian ostajat mainosten uhreja, laatukin japanilaisia huonompi. Jos haluaa saman suorituskyvyn kuin Hondassa, niin saa maksaa 40t€!
No mutta se onkin Honda.
Maksaahan Merukin enemmän kuin Volkkari.
Mersussa yleensä saa rahalle vastinetta. Korealaisissa ei saa. Mutta jos haluaa ajaa tehottomalla tientukolla, niin korealaiset on hyvä vaihtoehto siihen...
Viimeisimmässä katsastustilastossa Kiat ja Hynyt kaukana Hondan lukemista. Honda yksi vähävikaisimmista.
Tehoa löytyy Hyundai Sonata 3,3 koneella.
Tuollaisten myynti on Suomessa tehty mahdottomaksi verotuksen vuoksi, kun kuluttaa niin paljon. Muinaisjäänteitä enää tarjolla.
Isossa maailmassa myydään Hyundai Eguusta, Hyundai Genesistä, Hyundai Palisadea ym. Niitä Suomi poika ei ole koskaan nähnytkään.
https://www.hyundaicanada.com/en
Yksi Equus olis nettiautossa myynnissä, tosin aika vanha (2012) eli joku suomipoika on nähnyt ;)
Tuossa testiajoa:
https://www.youtube.com/watch?v=76Yah-lnenc
Equus on kai poistunut tuotannosta jo muutama vuosi sitten??
Miten paljon mesrussa pitää olla tehoa, että sillä pärjää SSuomen maanteillä 80:n ja 100:n rajoituksilla?
Ajelin jokin aika sitten Hyundain i20:lla ja otin vahingossa motarilla ylinopeussakot. Tehoa siinä oli reilusti alle 100hv.
Vahinko se tosiaan täytyy olla, jos tuollaisella moottoritielle eksyy.
Voimansiirron tehohäviöt saattaa vaikuttaa, että siihen, ettei mersulla pärjää Suomen maanteillä.
Kylläpä on vanhanaikainen asenne jos noin Hyundaita haukkuu. Hyundai on erittäin yleinen automerkki maailmalla. Hyundai on Kian emoyhtiö. Hyundai osti konkurssin partaalla olevan Kian joskus 90 luvun lopulla.On aikamoinen mallivalikoima jo pelkästään Hyundailla ja siihen Kian mallit päälle.