Turvapaikanhakijat pakenivat henkensä edestä

vastaanottokeskuksesta

Ryhmä kristittyjä turvapaikanhakijoita joutui pakenemaan Ruotsin Maahanmuuttoviraston Kalmarin läänissä pyörittämästä vastaanottokeskuksesta. Lähdön syyksi ilmoitetaan islamistien tulijoille jakamat uhkaukset.

Kristittyjen ryhmä pelkäsi turvallisuutensa puolesta. Heitä vaadittiin lopettamaan kristinuskosta kertovien symbolien kuten ristien käyttäminen. Toisinaan heiltä oli myös kielletty keskuksen yhteistilojen käyttö.

”He päättivät lähteä omin neuvoin etsimään toista asuntolaa. He eivät uskaltaneet jäädä sinne. Tunnelma muuttui liian uhkaavaksi”, nimetön tietolähde kertoo.

Maahanmuuttoviraston Kalmarin läänin toimintojen varajohtaja Mikael Lönngren vahvistaa, että ryhmä kristittyjä turvapaikanhakijoita oli tuntenut pakottavaa tarvetta vaihtaa maisemaa jouduttuaan konfliktiin vastaanottokeskuksen muslimiasiakkaiden kanssa.

”Tietenkään ei voi missään nimessä hyväksyä, että tällaista sattuu. Pidämme tapausta hyvin vakavana”, hän sanoo.

”Uhkailujen selvittely on poliisiasia, mutta tietenkin meilläkin on vastuu. Tulemme nyt tiedottamaan keskuksille, että siellä yritettäisiin varmistaa, ettei vastaavaa enää sattuisi”, Lönngren sanoo.

Hän painottaa kristittyjen päättäneen lähteä itse ja että he ovat nyt järjestäneet majoituksensa itse.

Lönngren myös toteaa, että viraston resurssit eivät riitä siihen, että tulijoita alettaisiin jakamaan uskonnollisen vakaumuksen mukaan.
http://rahmispossu.net/2015/07/18/turvapaikanhakijat-pakenivat-henkensa-edesta-vastaanottokeskuksesta/

21

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kristityt-pakenee

      Ei oo hyysäriä aihe kiinnostanut....

      Nyt vois antaa kommentti mitä tälle voisi tehdä.

      • sfgjgsf

        Ei niin.


      • fsjsfui

        Pakeniko.


      • tuukke

        Jep.


      • sdfjf

        jup.


      • skjfhsf

        Joopa.


      • sdkjfk

        Jep.


    • kamuttaja

      Ruotsissa taitaa määräysvalta olevan osittain muilla kuin viranomaisilla.
      Eivät poliisit uskalla puuttua vaikeisiin ja vaarallisiin tapahtumiin.

    • eieieieieie

      Jälleen nähdään että muslimit eivät sovi länteen.

      • Lännessä-on-itä

        Täh? Länteen? Mistä kohti länsi alkaa?


      • musut.joo
        Lännessä-on-itä kirjoitti:

        Täh? Länteen? Mistä kohti länsi alkaa?

        Eivät sovi länsimaihin.


      • dajog
        musut.joo kirjoitti:

        Eivät sovi länsimaihin.

        Ei sovi minnekään.


      • e.manner
        dajog kirjoitti:

        Ei sovi minnekään.

        Etelämantereelle sopii.


      • skjfh

        Tai pohjoisnapa.


    • skshjkhksh

      joop

      • sdjfhjf

        Mitä joop?


      • akfhkhf
        sdjfhjf kirjoitti:

        Mitä joop?

        Sitä juup.


      • sdkfhjskf

        Niinpä.


    • hyyssät

      Tapahtumat viime aikoina osoittavat, että hyysärit johdattelee meidät ja tukiryhmämme kohti meihin kohdistuvaa tietotarvetta.

    • kuka.lie.huusi

      Tuasennii rysähtääää.... hengenlähtö lahellääää...

      • kätkälä

        Kätkäläinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2240
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      39
      1792
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1563
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      1295
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      63
      1287
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1106
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      1041
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      61
      1006
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      722
    Aihe