mikä olisi hyvä plotteri?
onko käyttö kokemuksia?
meinasin ostaa navmanin mutta kysyn nyt eka jos teilt sais hyviä vinkkejä...koneen ostoon.
onko käyttö kokemuksia?
meinasin ostaa navmanin mutta kysyn nyt eka jos teilt sais hyviä vinkkejä...koneen ostoon.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Mulla oli uusi värillinen Navman 5500 sisäisellä antennilla lainassa kesälomareissulla. Ei vaan toiminut kovinkaan luotettavasti, hukkasi vähän väliä sijainnin.
Onneksi oli varmuusvälineenä kartat ja vanha kunnon 6 vuotias Garmin.
Sijainnin löytäminen kestikin sitten tosi kauan, parhaimmillaan matkalla viroon oli sijainti Navmanilla pari tuntia hakusassa. Garmin sensijaan tiesi paikkansa kokoajan.
Molemmat oli kiinni purjeveneen laipiossa ulkona. En tiedä toimisiko tuo Navman paremmin ulkoisella antennilla, tämän kokemuksen jälkeen en tahdo sitä kyllä kokeillakaan.
Itse hankkisin plotteriksi luultavasti Raymarinen, ovat laituriparlamentin mukaan olleet purjeveneessä toimivia.
No onhan selvää, että oli sitten sisäinen tai ulkoinen antenni, niin sijainti pitää olla sellainen, ettei mitään saa olla edessä. Vehje pitää laittaa katolle. Silloin toimii.
Purjeveneessä on kuitenkin purje, puomi ja masto, jotka saattaa joskus olla satelliittien edessä, oli sitten sisäinen tai ulkoinen antenni. Navman 5500i ei toiminut siis ulkona, jossa yllämainitut esteet aina ajoittain olivat satelliittien tiellä.
Garmin GPS toimi luotettavasti aivan samassa paikassa, ja toimii vielä jopa l-muoviveneen sisällä. Vertasin siis vain kyseisten laitteiden toimintaa täsmälleen samassa paikkassa.
sattuipa pari päivää sitten ulkomaisesta julkaisusta silmään, että raymarinelta tulee uusi e-sarja. ulkoisesti ja ominaisuuksiltaan vaikuttaa muuten c-sarjalta, mutta pystyy kytkemään useamman sarjan verkkoon, joten saa ulos ja sisälle rinnakkaisnäytöt.
tuossa c-sarjassa on vähän mietityttänyt juuri se ettei siihen saa repeateri-näyttöä.
onko jollain arvon palstaa lukevista kokemusta c-sarjasta? tarkoitus olisi rakentaa ehkä tulevasta e-sarjasta plotteri/tutkajärjestelmä veneeseen.
orja näytön. itsellä nimittäin on samat näytöt karttapöydällä ja ulkona.
riittääkö c-sarjassa yksi karttakortti, vai tarvitaanko niitä kaksi. tarviiko tutkapiuha haaroittaa ja saako haaroittajan jostain ostettua?
tottakai riittää mahdollisuus on käyttää kahta korttia saman aikaisesti, ei siis mikään pakko käyttää.
Tutkaa ei tarvitse haaroittaa jos piuha sopii suoraan plotteriin/tutka näyttöön, eli käytännössä raytheonin oma tutka käy suoraan toki maston juureen tarvitsee tehdä liitos.
jos mulla on sisällä ja ulkona c-sarjan näyttö ja esimerkiksi sisällä olevassa on xl3 karttakortti, niin millaisen piuhan tarvin laitteiden väliin että voin käyttää niin tutkaa kuin plotteria olin sitten sisällä tai ulkona?
Tervehdys
Luulen että parhaan tiedon laitteen johdotuksesta saa maahantuojalta. Soita Nav Systemsiin ja kysy kuinka homma hoituu. Saat varmasti vastauksen kaikkiin kysymyksiisi.
Ovat muuten erittäin hyviä ja helppokäyttöisiä laitteita. Uskallan suositella.
siis sisällä olevan ja ulkonaolevan näyttöjen väliin, kuten jos sinulla on muita hsb2 sarjan laitteita ne saat kaikki yhdistettyä plottereihin. itsellä juuri näin.
nyt tiedän mitä pyydän "joulupukilta"
itselläni on garmin gpsmap 2010c ollut yhden kesän ja olen kyllä tosi tyytyväinen tähän.Kun ostaa ruotsista koneen kartat niin saa vähän halvemmalla
Ja enkkulasta saa jopa -50& alella. Ja kun on EU maa niin samat edut/takuut ym. on sillä vehkeellä huoltoineen.
Itselläni on ollut heinäkuun -04 alusta eli 2 -3 kk tämä sisäisellä antennilla varustettu Raychart 435. En tiedä rinnakkaiskynkentämahdollisuuksista, mutta en osaa olla kuin tyytyväinen toimintaan. Ei jättänyt ainakaan tämä aikana pulaan. Hyvä laatuinen näyttö. Helppo siirtää veneestä toiseen. http://www.navsystems.fi/product_info.php?cPath=42_21_29&products_id=38
Itse olen katsellut myös tuota 435:ta... Onko laitteesi sis. vai ulk. antennilla?
Sisäisellä antennilla ilmeisesti, onko laite upotettu purkkarin laipioon vai telineasennettu. Tuo malli voitti muuten DN:n testin.
Voidaan varmaan asentaa sekä että. Ajattelin laittaa jalkaan...
Saakohan sitä mistään EU-alueelta järkevään hintaan?
Sisäisellä antennilla. Laitteen voi ainakin liittää autopilottiin ja muihin Raymarin mittareihin ja ne voivat käskyttää toisiaan sellaisen "Seatalk" (??) kielen avulla. Älä kysy miten en ole vielä ehtinyt opiskella
Olen asentanut sen väliaikaisesti oman telineensä avulla istumalaatikon etuosan penkkiin yhdellä ruuvilla. Tarkoitukseni olisi kiinnittää se jonkimmoisen nivelvarren päähän, että voi vetää sen helposti lukuetäisyydelle kun on pinnassa kiinni ja taas työntää sen sivuun kun tulee operaatioita köysien kanssa. Olen myös haaveillut samanlaisen nivelen varassa olevasta tasosta,jonne voisi suojan alle sijoittaa merikortin. Tason kortteineen voisi työntää helposti vaikka pystyyn veneen laidalle niin se ettei veisi kovin paljon tilaa silloin, kun sitä tarvitaan. Onko kenelläkään tietoa olisiko tämmöistä myytävänä. Näin sellaisen ohimenevässä veneessä viime kesämä Maariahaminan reissulla. Se helpottaisi vallankin yksin purjehtimista. Plotteri ja kortti voisivat olla samassa varressa.
itse olen ihaillut moisten laitteiden hintaa jenkeissä, mutta jostain syystä tilaus tuntuu epämielyttävältä.
eu-alueen hintoja verrattuani tulin siihen tulokseen, että marinea on kohtuullisen hintainen kappa.
Ostin laitteen Englanista 700 puntaa, visalta men i vähän yli 1000 euroa
Tuliko paljon postikuluja, vai haitko itse...
Miten olet kokenut tämän Raymarinen käyttämän kartta-aineiston - Navionics Goldin? Onko se luotettavan tuntuinen ja ajantasalla? Onko merkinnät selkeitä yms.? Miten kartta-data on alueellisesti jaettu? Mitä se maksaa? Kiitos tiedoista.
oheisessa linkissä esimerkki instrumenttien sijoittelusta.
http://kotisivu.mtv3.fi/tap/sailing/Tayana/photos.html
Olen toistaiseksi ainakin tyytyväinen. Mielestäni niiden tarkkuus on sama kuin karttalehtien. Paketissa tuli koko rannikko Kemistä Pietariin Ahvenanmaa mukana. Olen käyttänyt vain Kustavi - Maarianhamina - Turku aluetta, joka ainakin on samalla kartalla. Muistaakseni se ylettyy Kaskisiin asti pohjoisessa. Kaikkiaan ne on 4-5 karttatiedostossa, joka pitää ladata kun tulee alueella. En ole kovin kokenut, mutta mielestäni ne on ihan ok.
Viime kesältä:
Ainakin Turku-Hki väliltä löytyi paljon virheitä karttapohjasta. Kartta ei tuntenut uusimpia reittejä ja monet viitat kardinaaleja kun uudessa sinipohjaisessa kartassa lateraaleja. Nämä vielä ihan ymmärrettäviä päivitysongelmia, mutta löysin monia suoria virheitä kuten pohjoisviitan paikalla eteläviitta yms.
Tämä on jo todella uskomatonta ja vaarallista huonossa kelissä. Ja jos kolahtaa, ei karttatoimittaja ole vastuussa...
... kun tuossa edellä kyselin kartta-aineistojen luotettavuudesta. Putoaa pohja koko hommalta, jos aineistoon ei voi luottaa! Kiitos kommentistasi. Mitä karttadataa muuten käytit?
Se oli Navionics Gold, Kaskinen-Åland-Inkoo -alue
Puhuin samasta kartasta. En ole itse huomannut virheitä, mutta olen melko kokematon ja käytän koko ajan karttaa miltei enemmän. Plotterista tunnun vaan tarkistavan että olen tulkinnut karttasijainnin oikein. Tosin silloin olisi virheitäkin pitänyt huomata helpommin. Kiitos varoituksesta nyt pitää asia ottaa vakavasti.