Tarkoitus on vaihtaa keittiön 35 vuotta vanha parketti (15 mm) laminaattiin. Korkeus pitäisi saada suhtkoht samaksi kuin nykyisellä parketilla. Voiko laittaa esim. kuivan betonilattian päälle höyrynsulkumuovin, 3,2 mm:n kovalevyn, 3 mm:n Tuplex-alusmateriaalin (tai vastaavan) ja sitten 8 mm:n laminaatin (yhteensä lähes 15 mm)?
Mitä laminaatin alle jotta korkeus 15 mm?
6
322
Vastaukset
- älä_vaihda
Laita uusi parketti, älä mitään kopisevaa laminaattia. Eikö vanhaa parkettia voi enää hioa, vanhoissa parketeissa on yleensä reilusti hiomisvaraa.
- örkkilä12
Joo itekkin suosittelisin hiontaa ja lakkausta mutta jos ei onnistu niin näin. Pohjalle tartuntaprimeri ja päälle esim. vetonit 3100 (2-10mm)niin pääset juuri haluamallesi tasolle....
- remppamies1
Laatoita kun on keittiön lattiasta kyse, voittaa nuo muut neuvot ja on hyvä.
- 1-1-1
Mulla vuosia ollut laminaatti eikä mitään kopinoita. Tietysti, jos talous on vaikeuksissa eikä mattoja ole varaa juuri nyt hankkia niin sitten noita muita konsteja.
Betonin päälle ei mitään eristystä vain kyprokki, solumuovi ja laminaatti. Siellä betonin alla voi olla jo kosteutta eristävä kerros ja tulee kaksoiskerros. - dfvggtyh
Vähä laastia alle ja 30x30 laatat siihen, väriksi vaikka mustan harmaat.
- Kylmäjalka
Laita parketti tai kunnosta vanha, jos mahdollista. Entäs lautalattia?
Laminaatti on kylmä ja usein kopiseva.
Laatta on kylma ja ruma, vaikkakin muodikas. Mustaa tai harmaata suosii tämå nykyinen hautaustoimistosisustaminen, pitää olla "kantti kertaa harmaa" joka paikassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762173Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe371771Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi121511Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2361276Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu621260Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161088Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv621013- 60987
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103692