Vaikka kuinka täydellinen usko

Vaikka usko olisi kuinka oikean tuntuista, mutta niin kauan kun sen oppiin sisältyy käsitys siitä, että vain se on ainoa oikea usko (ja muut uskovaiset ovat väärässä), on se mitätön. Sillä sellaista, eikä sen suuntaistakaan Raamatussa ole, eikä Jeesus opettanut. Ja eihän kukaan voi tietää toisista, miten kukin henkilötasolla uskoo. Sellainen ajattelu vain kuvaa, että yhteisö omine oppeineen on ainoa merkityksellinen asia uskonyhteydessä. Sellainen oppi on pienestä ihmisestä, joka yrittää tehdä itsestään ja uskostaan suurta omin toimin.

Juuri tämä ajatus johdatti minut pois-
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hepr. 13:9
Älkää antako monenlaisten ja vieraiden oppien itseänne vietellä; sillä on hyvä, että sydän saa vahvistusta armosta eikä ruuista, joista ne, jotka niitä menoja ovat noudattaneet, eivät ole mitään hyötyneet.

Äänestä
  • Katsotko kenelle tuo kirja on kirjoitettu?

    Lestadiolaisillekko?

    Ei, vaan hebrealaisille ja kirjoittajana nainen.

    Äänestä

Hyvä avaus.

Kaikki Raamattua tuntevat tietävät, että vl-herätysliikkeen opit ovat jyrkässä ristiriidassa Jumalan sanan ja Raamatun opetusten kanssa.

Ehkäpä nykyisten vl-oppien syntyyn on vaikuttanut mittaamaton OMAVANHURSKAUS ja halu nousta sekä Jumalan (syntien anteeksianto) että muiden uskovaisten yläpuolelle.

Mitä tästä suoranaisesta JUMALANPILKASTA, Jumalan voiman aliarvioimisesta sekä muiden uskovaisten halveksimisesta on seurauksena?

Kerran se selviää VAIN ME -vanhoillislestadiolaisille.

Äänestä
  • huono vastaus.

    Äänestä

Minä kyllä tykkäsin tai oikeastaan rakastin naapurin emäntää lapsuudessani. Hän oli minulle hyvä vaikka olikin jokin vanhoillislestadiolainen näin jälkikäteen mietittynä. Hyvä oli naapurissa olla vaikka isäntä kuria porukalleen pitikin, ehkä vieraskoreus ..n

Äänestä
  • Ei se porukaan kuuluminen välttämättä tee ihmisestä huonoa tai pahaa. Kaikki heistäkään ei lauo päin naamaa uskovansa, että olet matkalla he...iin. Mutta niin he uskovat. Ihan mukavia ihmisiä siellä joukosta löytyy. Mutta ajattelutapa ja oppi on kyllä aivan erikoinen, varsinkin kun se kuulemma perustuu tarkasti raamattuun.

    Äänestä

Kun puhutaan vain uskosta, se ei johda yhtään mihinkään, muuta kun siihen, että se on oikea, vaikka vain johtajat tietävät mikä se on, eli busines.
Se toimii ja on oikein, heille.

eesus kyllä opetti selvästi;
oh. 14:6
Jeesus vastasi: "Minä olen tie, totuus ja elämä. Ei kukaan pääse Isän luo muuten kuin minun kauttani.
Tämän tajuaminen ja lähteminen seuraamaan Häntä on kaikkia uskoja suurempi, SE PELASTAA.

Tätä ei SRK pysty lupaamaan.
Eli oikea usko pelastumiseen on Kristinusko.
Jeesus on Herra, on alkuperäinen uskontunnustus.
Kes.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oppivamma kirjoitti:

Vaikka usko olisi kuinka oikean tuntuista, mutta niin kauan kun sen oppiin sisältyy käsitys siitä, että vain se on ainoa oikea usko (ja muut uskovaiset ovat väärässä), on se mitätön. Sillä sellaista, eikä sen suuntaistakaan Raamatussa ole, eikä Jeesus opettanut. Ja eihän kukaan voi tietää toisista, miten kukin henkilötasolla uskoo. Sellainen ajattelu vain kuvaa, että yhteisö omine oppeineen on ainoa merkityksellinen asia uskonyhteydessä. Sellainen oppi on pienestä ihmisestä, joka yrittää tehdä itsestään ja uskostaan suurta omin toimin.

Juuri tämä ajatus johdatti minut pois-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu