http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/hyokkaaja-iskee-kuin-nukut-lahes-jokainen-android-laite-vaarassa-3326668
Parempi ostaa Microsoft kännykkä
Android laitteet vaarassa,hyökkääjä iskee öisin!
18
125
Vastaukset
- 787878787
Kannyman! Nyt heti selittämään miksi lollipop vuotaa! Sehän piti olla varma, ja ainoastaan sitä vanhemmat versiot (esimerkiksi kitkat) on turvaton.
Nyt heti alat selittää meille!- Lksvnsvhacha
Myös varpusen kommentit kiinnostaa.
- 6110
Lksvnsvhacha kirjoitti:
Myös varpusen kommentit kiinnostaa.
Sehän on yksi ja sama tissiposki kusipää.
- eiolluvaikeearvata
Kannattaa tosiaan mittiä Windows 10 asentamista Androidin tilalle.
Kun se nyt saadaan toimivaksi.
http://www.puhelinvertailu.com/uutiset/2015/03/18/microsoft-android-vaihto-windows-10-xiaomi - Kalliiksituleeomistaaand
CNN kanavan kakkos uutinen tänään: 950 miljoonaa Android puhelinta pystytään hakkeroimaan pelkällä teksiviestillä eikä viestiä tarvitse edes avata.Riittää siis kun hakkeri tietää puhelin numerosi.
Israelilaiset hakkerit mursivat kokeeksi CNN toimittajan Android puhelimen lähettämällä siihen tekstiviestin.Toimittaja ei tiennyt mitään kun hakkerit kuvasivat hänen puhelimellaan toimittajien kokouksen Yhdysvalloissa Israelista käsin.Kamera siis kuvasi videota ja äänitti kaikki puheet puhelimen omistajan tietämättä tästä mitään.Lähetyksessä oli myös hakkerien aitoa video materiaalia salakuvaamisesta.
Bugin korjaaminen on vaikeata koska Google ei itse valmista kuin murto osan android puhelimista ja käyttöjärjestelmä versioita on niin paljon.Jokaisen Android puhelimen valmistajan täytyy erikseen korjata bugi mikä vie paljon aikaa.Monille korjaus tuleekin liian myöhään.
Pelottavaa on myös se että tästä haittaohjelmasta ei jää mitään jälkiä puhelimeen, näin ollen hakkerit saavat mellastaa rauhassa jäämättä koskaan kiinni.- kylläniitäkunälykone
CNN uutisesta:
https://www.youtube.com/watch?v=KQmXCyVh7U0
Rauhallisesti katsotaan, tällaiset yleensä kestävät päivän pari...
- samppaaman
tais olla 5.1 versioon asti. aina näissä älyluureis jotain..
- eipahahommaei
ei paha ongelma..
- ettänäinvapunen
Ei tosiaan paha vaikka 950 miljoonaa puhelinta mahdollista murtaa!
- onkimaansiitä
Juu ei ole ei. Trolleille se toki on paha:D
Ja miten onkivavat liittyy taas tähän? En ymmärrä..
- LumiassaOnTurvaa
Vanhemmat android mallit eivät todennäköisesti tule koskaan saamaan korjauspäivityksiä joten jos omistat vuoden tai pari vanhan Android puhelimen heitä se heti roskiin tai kytke ainakin mms viestit pois käytöstä jos uskallat käyttää niitä tai osta heti Microsoft Lumia puhelin tilalle.
http://www.puhelinvertailu.com/uutiset/2015/07/28/lahes-kaikista-android-laitteista-loytyi-vakava-aukko-tama-on-ainoa-tapa-suojautua- Lastemhommaa
Palikoita saa ilmaiseksi.. mutta eivät aikuiset niillä leiki.
- huonohomma
Ainakin kun tulee puhelimen vaihto ajankohtaiseksi niin kannattaa harkita Windous phone puhelinta tai iPhone luuria.Alkaa nuissa android laitteissa ilmetä nimittäin aika paljon tietoturvariskejä.
- nsaeikuvassamukana
Eiväthän Windows ja Iphone ole ainoita muita vaihtoehtoja, niitähän on Sailfish ja Ubuntukin, joilla kaiken lisäksi ei yhteyttä Amerikkaan. Vähän outoa Windows tyrkyttämistä.
- markkinoinnitpois
Katsoitko ensimmäisen vastauksen artikkeliin?
Esim. "Myös esim. Cm 12/12.1 versioihin tämä on paikattu pari viikkoa sitten." - Eivätmyyhyvin
huonohomma kirjoitti:
Ainakin kun tulee puhelimen vaihto ajankohtaiseksi niin kannattaa harkita Windous phone puhelinta tai iPhone luuria.Alkaa nuissa android laitteissa ilmetä nimittäin aika paljon tietoturvariskejä.
Mutta kun Windows luureissa on ne lasten palikat.
- vaaraon
Aina on vaara.
- CyanogenModUbuntu
Öisin iskee aina tämä järjetön haikeus. vaninjalatte.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2464041Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822006- 1411481
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37940- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8857J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62780