En ole ulostanut viikkoon

epätoivooinen

Mitä voi enää tehdä jos ei saa ulostettua kakkaa ulos? :(

Olen kokeillut laxoberonon,peräruiskeen,,movicol. En ole kakannut yhtään yli viikkoon,vaikka.normaalisti käyn päivittäin.
Syön paljon kasviksia, luumuja olen syönyt joka päivä nyt,pellvansiemeniä,kaikkea kokeillut mutta ei. :( Juon PALJON vettä.

Vatsani on sellainen että reagoi herkästi kaikkeen. Kärsin viikko sitten kovista vatsakivuista,jonk jälkeen ummetus alkoi. Lääkärissä olen tavannut monta kertaa,mutta siellä vaan suositeltiin lisää ummetuslääkettä,vaikka ne ei tunnun enää auttavan. :( Kokeita tehty myös,ei mitään. Mitä voin enää tehdä, pelottaa tämä ummetus näin kauan... Niin ja liikun myös päivittäin paljon. Auttakaa!

5

3430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Repatee

      Peräruiske vaan. Jos ei lähde apteekin peräruiskeilla, niin vettä sinne tarpeex isolla ruutalla et lähtee tulemaan.

      • Rampatti

        Peräruiskepussiin vettä ja siitä suorittamaan. Itsellä sama vaiva aika ajoin ja tuo kyllä auttaa. Ei tosin kannata lähteä kovin kauaksi vessasta. Lääkärissä on ihan turha ravata, jos ei asu Hesan lähellä. Itse käytän homeopaattisia tuotteita, apteekin kierrän kaukaa.


    • Meir

      Minulla maha myös kovalla eikä mitään tapahdu vaikka laitankin vettä sisään. Oisko tässä tilanteessa enää muuta vaihtoehtoa ku kääntyä terveyskeskuksen puoleen jos siellä suorittavat peräsuoöihuuhtelun. ? ?

    • ohikuljeksija

      En osaa sanoa, että mikä auttaa asiaan, mutta voisin teoreettisesti ajatella, että mikä tuon aiheuttaa. Siellä on jonkinlainen tulppa ruoasta. Se ei voi oikein tulla muuten, kun että jokin ainesosa massautuu ja tiivistyy.
      Ehkä useimmin syödä vähemmän ja monipuolisesti. Idea siis se, että tukosta ei synny.
      Minun vatsani alkaa aina toimimaan, kun tulee nippu laskuja :)

      Mutta, lääkäriin yhteys, jos tuntuu tukalalta. Siksi ne lääkärit saa rahaa meidän verovaroista, että auttavat ihmisiä.

    • homma-etenee

      Jos on paha ummetus (huom ei suolitukos) se ratkesi itsellä näin eikä kannata laksoja ottaa joista tulee vaan vatsakrampit:

      1. Aamulla lactuloosaa ja lasi vettä heti kun herää. Ekoina päivinä se maksimiannos, sitten ylläpitoannos

      2. Ei liikaa kuitua ja pellavansiemeniä jos suolisto on tukossa. Se vaan tukkii suoliston. Eli ei ylettömästi leipää, riisiä, hedelmiä ja vihanneksia vaan pikkuannoksia.

      3. Nestettä tarpeeksi ja riittävästi rasvaa

      4. Kuivatut luumut veteen turvotettuna vaikkapa yön yli (n.5kpl)(ja sen veden juonti) on hyvä luonnon ummetuslääke

      5. Ei paljon maitotuotteita, juustoja yms, ne pahentaa ummetusta. Varoa ummettavia ruoka-aineita. Ruoka kevyttä ja helposti sulavaa

      6. Esim vesimeloni nestepitoisuudessaan ja kiivit on hyvää ravintoa jos vatsa tukossa ja turvonnut olo mulla.

      7. Kävelyä. Vatsaa voi kevyesti hieroa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      64
      3202
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      24
      2978
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      51
      2872
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2678
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2568
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2540
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2311
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2198
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2088
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2082
    Aihe