Minkälaisia lamppuja te käytätte tuliliskojen altaissanne? Oon jostaki saanu sellasen kuvan, että tuliliskot ei hirvittävästi pidä kirkkaasta valosta. Onkohan tossa jotain perää vai oonko keksiny ihan omasta päästäni? :) Voi hyvinki olla.. Olisi kuitenkin kiva jos kasvitki pysyis hengissä, en ole niihin tekokasveihin niin tykästyny. Onko akvaarioon tarkotetut kasvilamput liian kirkkaita? Jos sillä kirkkaudella nyt on niin väliä..
tuliliskojen lampusta
1
182
Vastaukset
- Zuuls
Sanotaan, että tuo kirkkaus ei ole tosiaankaan välttämätöntä, mutta ei ne eläimet siihen kuolekkaan. Varsinki, jos laitat runsaasti pintakasvia kellumaan pinnalle (luo hämärää), jos kirkkaus on mielestäsi kovin suuri.
Itselläni näillä on aina ollut putki ja ei mitään ongelmia ja nyt on 2 putkea, kun 2-putkivalaisinkotelo, kun muuttivat isompaan altaaseen ja pintakasvia, kun on paljon niin ei haittaa yhtään ainakaan näiden menoa tuo valoisuus.
Eihän tulari oikeasti "tarvitse" valoa, mutta en ole huomannut putkien vaikuttavan huonostikkaan. Oikeastihan nämä saavat sen valon minkä luonnossa saavat ja se ei ole järin suuri, mutta kotioloissa tämä ns. päivä ja yö luodaan vain valolla - kuten kaloillekkin, jotka eivät tarvitsisi putkea vaan kasvit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1693205
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541849Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471789Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591664- 771574
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3401491Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811349The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201268- 1581122
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251105