Windows 10 ennuste

Tämänkaltaista voi olla tulossa: http://keskustelu.suomi24.fi/t/13717425#comment-80089218

Uskon, että Microsoftilla on nerokas tapa hävittää legacyt uusien koneiden/ uudempien asennusimageiden yhteydessä, mutta tarjoaa silti keinon asentaa vuosikausia vanhoja ohjelmia, edelleen jatkuvasti päivitettävään Windows 10:n.

Tälle on viitteitä siitä miten Microsoft on aiemmin toiminut. DirectX 9:ä ei ole päivitetty viiteen vuoteen turva-aukoista ja bugeista mutta matalan tason rajapinnat on pidetty yhteensopivana. Samoin tehtiin .NET 1.0 ja 1.1:n kanssa ja ne asentuu mukisematta Windows 7:n.

Eli, Microsoftin rajapintoja päivitetään turva-aukoista 10v. Ja jokainen rajapinta pidetään se 10v asennettavissa uuteen Windows 10 imageen vaikka eivät päivittäisi turva-aukoista ja bugeista. Tällä tavalla jopa 20v vanha ohjelma saadaan toimimaan jatkossa Windows 10:ssä jos asennusimage on 10v ikäinen ja tietokone yhteensopiva. .NET:llä voidaan saada pidempi aika kun .NET 3.5 on yhteensopiva 2.0:n kanssa ja 4.5 on yhteensopiva 4.0:n kanssa. DirectX:ssä on kaksi julkaisua taaksepäinyhteensopivuutta, eli DirectX 10 ja uudemmat toimivat todella pitkään koska 12 on uusin.

Varmuudella tiedän Visual C 2005, DirectX 9:n ja .NET 2.0:n olevan yhteensopivia Windows 10:n ekan virallisen imagen kanssa, joten melkoisen suurella varmuudella ne saa toimimaan yhteensopivissa tietokoneissa 10v tulevaisuuteen ja .NET 2.0 pidempään, kunhan Windows 10 asennetaan tuosta imagesta.

4

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oppiikohan

      Oli kokeilussa Win 10 ja tein sellaisen huomion että Crome selaimella ei voinut suoraa nettisivulta maalata siniseksi ja tulostaa suoraan jotain tekstiä, vaan piti tallentaa ja sieltä tulostaa, lieköhän tuo pysyvä vai muuttuuko lopullisessa versiossa. Tuo Edge tuntui alkuun ainakin vähän kököltä mutta kai siihenkin oppii ajan kanssa, näin vanhana ukkona vain tahtoo kaikki uusi vähän kestää omaksua.

      • Edge_on_hyvä

        Itse pidän Edge-selaimen yksinkertaisuudesta ja keveydestä ilman turhia härpäkkeitä. Tulee ihan mieleen Phoenix selain, joka oli huippuhyvä, mutta siitä edelleen kehitetty firefox on surkeaa bloatwarea. Alunperinhän Phoenix kehitettiin vastaiskuksi bloatiksi painuneelle Mozilla-selaimelle.


      • Ei siinä Windowsissa mitään Chromea kannata käyttää. Edge vaan, MS Office 365 tai http://home.office.com ja jne. sovelluskaupasta lisää. Se Windows 10 ja Microsoftin palvelut kun ovat jatkuvasti päivittyviä niin niihin on varsin turvallista sitoutua ja niiden päivitys on sellaista häviävän pientä muutosta ettei mitään rajua tee. Ei tule siis mitään pitkää omaksumisaikaa.

        Jos jostain syystä haluaa käyttää Chromea ja Googlen palveluita/sovelluksia (Docs, Sheets, Drive jne.) niin eiköhän sitten ole se Android oikea käyttöjärjestelmä.


      • Edge_on_hyvä kirjoitti:

        Itse pidän Edge-selaimen yksinkertaisuudesta ja keveydestä ilman turhia härpäkkeitä. Tulee ihan mieleen Phoenix selain, joka oli huippuhyvä, mutta siitä edelleen kehitetty firefox on surkeaa bloatwarea. Alunperinhän Phoenix kehitettiin vastaiskuksi bloatiksi painuneelle Mozilla-selaimelle.

        Ei Firefox ole mikään erityisen bloatti. Ei ole mikään pakko asentaa lisäosia. Kirjoitan tätä viestiä Debian 8 Iceweaselillä mikä on uudelleenbrändätty Firefox 31 ESR jota Debian porukka ylläpitää itse kun Mozilla haluaa muutella omaa.

        Tässä koneessa on 512Mt muistia tietokone on 11v ikäinen ja toimii sujuvasti, vaikka on Flash lisättynä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      154
      13535
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      74
      9804
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      99
      9172
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8159
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6783
    6. 150
      6195
    7. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      72
      4308
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3415
    9. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      39
      3407
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      401
      1300
    Aihe