Perssut mokuttaa:Perssut sanoutuvat irti immosesta

Oenonen

Terho sanoi Lännen Medialle puhelimitse, ettei Immosen kirjoitus edusta perussuomalaisten eduskuntaryhmän ajattelua tai puolueen linjaan millään tavalla.

– Se (kirjoitus) ei edusta sitä miltään osin. Sehän on päivän selvästi hänen oma päivityksensä ja edustaa vain häntä itseään.

http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/sampo-terho-immosen-kirjoitus-oli-ylilyonti-tahan-tullaan-viela-palaamaan/703062/

Immonen on rivikansanedustaja, joka katsoi asiaa taas hänelle tyypillisesti omasta näkökulmastaan ja unohti ryhmäsolidaarisuuden. En minä lähde niitä erittelemään. Meillä on ryhmän puheenjohtaja kertonut, miten tämä asia etenee ryhmäkokouksissa. Kyllä minä luulen, että se Immonen harjataan siellä ihan huolella.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1437972756440.html

Perussuomalaisten Packalén ja Saarakkala valmiita harkitsemaan Immosen erottamista

http://www.hs.fi/politiikka/a1437960509058

Meille viestisi aukeaa ääriajatteluna, eikä tarvitse olla vainoharhainen, jos mielessä käyvät neljän vuoden takaiset tapahtumat Norjassa. Kirjoittamasi manifesti kuulostaa korvaani aika sotaisalta ja paatoksessaan erään nimeltä mainitsemattoman norjalaisen terroristin retoriikalta, Packalén kirjoittaa.

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/94146-tom-packalenilta-avoin-kirje-olli-immoselle-lopputulos-kammottava

"Ryhmäkokous päättää siitä, mitä arvokkaan valtionhoitajapuolueen – eli hallituspuolueen – kansanedustajan sopii Facebookissa päivittää", Terho sanoo.

Terho sanoo Immosen näkemysten olevan "puolueen kannalta haitallisia".

Perussuomalaisten kansanedustaja Maria Tolppanen kommentoi tapausta lyhyesti Twitterissä: "Nyt on pakko sanoa, että huh, huh. Ei Olli, EI!"

http://www.hs.fi/politiikka/a1437874323982

Perussuomalaisten entisen puheenjohtajan Raimo Vistbackan mielestä varoitus tai määräaikainen erottaminen eduskuntaryhmästä voisivat olla sopivia rangaistuksia, monikulttuurisuutta vastustaneella Facebook-päivityksellään, kohun aiheuttaneelle Olli Immoselle.

http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/vistbacka-määräaikainen-erottaminen-tai-varoitus-mahdollisia-vaihtoehtoja-immoselle-1.1878078

On tarpeen keskustella, voivatko edustajat tehdä näin vapaasti tämänkaltaisia voimakkaita ulostuloja. Erottaminen on yksi vaihtoehto, mutta en voi siitä suoralta kädeltä sanoa. Vaihtoehdoista keskustellaan vasta ryhmäkokouksessa.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015072620091042_uu.shtml

Haluaisinkin nyt kysyäpalstaperssuilta: kääntyikö puolueen takki ja kuinka paljon vituttaa? XD

16

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oenonen

      Otataanpa tämä ylös

      • halla-ahotalks

        Häntä ihmetytti, mikä Immosen kirjoituksessa "närästyttää" ja hänen mielestään kenellekään ei pitäisi tulla yllätyksenä, että Immonen tarkastelee monikulttuurisuutta kriittisin silmin. Halla-aho moitti myös puoluetovereitaan siitä, että he ovat median välityksellä kritisoineet Immosen toimintaa.

        - Vastaavia tilanteita on nähty ennenkin. Joillekin tulee kiusaus lähteä keräilemään irtopisteitä ja ryhtyä kivittämään myrskynsilmään joutuneita kollegoita. Tämä ei ole minun mielestäni järkevää ja siitä tulisi pidättäytyä. Kriittinen keskustelu tulisi käydä ryhmän sisällä kasvotusten, eikä median välityksellä ymmärtäen, että media ei todellakaan ole meidän ystävämme.


    • Kohta on Suomi terrorismia tukevien maihden listalla... Sekö on Persujen agenda? Ei hyvää päivää Persut!

      Toisaalta Immonen on samalla linjalla Persujen maahanmuuttomanifestin kanssa, joten jos Immosta rangaistaan, kääntyy Persuilla takki ja kyseisellä paperilla voi tämän jälkeen pyyhkäistä perärööriä.

    • Hallaahon-äänestäjä7
      • mielisairaanhoitaja

        Tuossa yllä on kirjoittajana pepepe hän on mielenvikainen joka käyttää myös nimimerkkiä kysyjä ja doutshepag ja sellaisia lyhyitä sairaan aivon luomia viestejä

        pepepen kirjottamiin ketjuihin ei pidä vastata se vain kiihottaa sairasta mieltä lisää


      • Antipersux
        mielisairaanhoitaja kirjoitti:

        Tuossa yllä on kirjoittajana pepepe hän on mielenvikainen joka käyttää myös nimimerkkiä kysyjä ja doutshepag ja sellaisia lyhyitä sairaan aivon luomia viestejä

        pepepen kirjottamiin ketjuihin ei pidä vastata se vain kiihottaa sairasta mieltä lisää

        Tämähän se juuri kertoo myös että palstan pölhöpersuilla ei ole mitään käsitystä siitä miten demokraattinen yhteiskunta toimii. Jos joku arvostelee heitä, niin se on merkki mielenvikaisuudesta.

        Saman "dignoosin" saavat myös persujen nykyinen johtoporukka, joka sekin on sanoutunut irti Immosen lausunnoista. Näin ollen persuja siis johtaa "mielisairaanhoitajan" mukaan mielenvikainen porukka.


    • Antipersux

      Siis tämä palsta on näiden pölhöpersujen ykkösfoorumi. Samalainen riekkuminen käytiin James Hirvisaaren kohdalla. Että James on hyvä jätkä ja että eihän hän voinut tietää miten ja mihin suuntaan kukin viittelöi. Ynnä tietysti että James ja persut vain hyötyvät kohusta.

      Nyt sitten Oulun suuri "ajattelija" Immonen vääntää oman aivopierun. Taas sama ruliassi. Eihän Immonen mitään väärää ole tehnyt. Että kyseessähän on vain puolueen linja kirkastaminen. Että eihän persut nyt mitään rasisteja ole, vaikka negrut pitäisikin heti miten palauttaa Afrikkaan.

      Tässä tilanteessa on aivan turha esittää että persujen johto sanoutuu irti Immosen "lausunnoista". Se valuu pois kuin vesi hanhen selästä. Palstan pölhöpersujen on aivan mahdotonta hahmottaa että tälläinen homma ei nyt vain käy. Ei varsinkaan kun persut ovat vielä hallituspuolue,

      • Soisoiseli

        Näinhän se on. Nämä pölhöt täällä ovat luoneet omassa päässään kuvitelman siitä, minkälainen puolue persut on, ja pitävät kynsin hampain kiinni tästä harhakuvastaan, vaikka todellisuus osoittaisi ihan muuta. Todellisuudessahan persuissa on jokunen rahan- tai vallanhimoinen pyrkyri ja oman edun tavoittelija, joitakuita hyväuskoisia, jotka ihan tosissaan yrittävät parantaa yhteiskuntaa, ja sitten on tämä iso mullilauma mölisemässä kuin jalkapallohuligaanit katsomossa ymmärtämättä ollenkaan miten heitä vedätetään. Varsinaista aatetta, laajaa yhteiskuntanäkemystä, persuilla ei tunnu olevan lainkaan.


      • tuntemattomatsotilaat
        Soisoiseli kirjoitti:

        Näinhän se on. Nämä pölhöt täällä ovat luoneet omassa päässään kuvitelman siitä, minkälainen puolue persut on, ja pitävät kynsin hampain kiinni tästä harhakuvastaan, vaikka todellisuus osoittaisi ihan muuta. Todellisuudessahan persuissa on jokunen rahan- tai vallanhimoinen pyrkyri ja oman edun tavoittelija, joitakuita hyväuskoisia, jotka ihan tosissaan yrittävät parantaa yhteiskuntaa, ja sitten on tämä iso mullilauma mölisemässä kuin jalkapallohuligaanit katsomossa ymmärtämättä ollenkaan miten heitä vedätetään. Varsinaista aatetta, laajaa yhteiskuntanäkemystä, persuilla ei tunnu olevan lainkaan.

        >> Todellisuudessahan persuissa on jokunen rahan- tai vallanhimoinen pyrkyri ja oman edun tavoittelija, joitakuita hyväuskoisia, jotka ihan tosissaan yrittävät parantaa yhteiskuntaa, ja sitten on tämä iso mullilauma mölisemässä kuin jalkapallohuligaanit katsomossa ymmärtämättä ollenkaan miten heitä vedätetään.

        Juuri näin.


    • mielisairaanhoitaja

      antakaa pepepe vastailla tällä tavala itselleen mielenvikaiseen ei saa tarttua
      koska se kiihottaa sairaita aivoja mihin vain

      • PsykiatrinenSh

        Pelottaako noin paljon, että puolueesi vajoaa takaisin sellaiseksi parin prosentin mitättömyydeksi, jollainen se on ollutkin? Ei tarvitse pelätä, itse asiassa sinun pitäisi olla siitä iloinen. Puolueesi on aiheuttanut niin paljon kaunaa ja eripuraa suomalaisten välille, että jokaisen pitäisi iloita sen hajoamisesta, niin oikeiston kuin vasemmiston.


      • 820

        Jopa Turkkila sanoi, että Suomi on ollut viimeiset viisi päivää paskana erään persun takia.


      • TeräsPersu
        820 kirjoitti:

        Jopa Turkkila sanoi, että Suomi on ollut viimeiset viisi päivää paskana erään persun takia.

        Turkkila onkin hyysääjäsuvakki! Ulos persuista moinen hippi! Immonen on teräsmies ja kuuluu persujen johtoon! Sivarihomot ulos persuista!


    • Oenonen

      Perssuilta ei taaskaan yhtään asiallista aloitukseen liittyvää vastausta. Yllätys...

    • mielisairaanhoitaja

      Kannattaa
      antaa pepepe n vastailla tällä tavalla itselleen hän on se tokaisumielenvikainen häirikkö eli mielenvikaiseen ei saa tarttua

      koska sille huomionosoitus kiihottaa sairaita aivoja mihin vain

      • Oenonen

        Sinähän sen tiiät. Omasta kokemuksestasi...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2284
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      39
      1809
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1596
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      1308
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      63
      1305
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1113
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      1058
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      62
      1018
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      743
    Aihe