Lukekaapa Raamatusta mikä oli ero viisailla ja tyhmillä neitseillä. Viisailla oli lamppu ja öljyastia, mutta tyhmillä oli vain lamppu.
Kanisterin kanssa oli niin vaikea kulkea ettei sitä viitsinyt mukaan ottaa. Kolhii polvia ja on raskas. Kyllähän yljän tulemaan riittää lampussa oleva öljy!
Olisiko se öljyastia Jumalan valtakunta, josta me kaadetaan (tai meille kaadetaan) lisää uskon öljyä lamppuun, että se palaisi? Tyhmät ei tarvitse öljyastiaa armoneuvoineen.
Tulee vaan joskus tällä palstalla mieleen tällaista.
Sitten perään oma psalmi.
Olen joutunut olemaan työmatkoilla ulkomailla. Hotelleissa on tietenkin TV. Aluksi jaksoi pitää värkin koskematta, mutta sitten urheilun ja muun varjolla alkoi aukoa sitä. Pätkät piteni ja piteni ja aina etsi uusua ja uusia kanavia. Väkivaltaa, erotiikkaa, kaikkea Raamatun vastaista lähes koko ajan. Siellä kadotuksen rotkon kynnyksellä oli loppujen lopuksi raskaat oltavat. Minäkö uskovainen. Liha himoitsi koko ajan lisää ja lisää. Uskon lamppu suitsi sammumaisillaan. Onko enää tällaisella syntisellä oikeutta armoon. Jumalan kiitos! Kaiken on saanut uskoa anteeksi. Tämän jälkeen olen laittanut kädet kyynärpäitä myöten ristiin, että siionissa ymmärretään oikein TV ja elokuva-asiat. Että minäkin pääsisin kerran Taivaaseen.
Kanisterin kanssa oli niin vaikea kulkea ettei sitä viitsinyt mukaan ottaa. Kolhii polvia ja on raskas. Kyllähän yljän tulemaan riittää lampussa oleva öljy!
Olisiko se öljyastia Jumalan valtakunta, josta me kaadetaan (tai meille kaadetaan) lisää uskon öljyä lamppuun, että se palaisi? Tyhmät ei tarvitse öljyastiaa armoneuvoineen.
Tulee vaan joskus tällä palstalla mieleen tällaista.
Sitten perään oma psalmi.
Olen joutunut olemaan työmatkoilla ulkomailla. Hotelleissa on tietenkin TV. Aluksi jaksoi pitää värkin koskematta, mutta sitten urheilun ja muun varjolla alkoi aukoa sitä. Pätkät piteni ja piteni ja aina etsi uusua ja uusia kanavia. Väkivaltaa, erotiikkaa, kaikkea Raamatun vastaista lähes koko ajan. Siellä kadotuksen rotkon kynnyksellä oli loppujen lopuksi raskaat oltavat. Minäkö uskovainen. Liha himoitsi koko ajan lisää ja lisää. Uskon lamppu suitsi sammumaisillaan. Onko enää tällaisella syntisellä oikeutta armoon. Jumalan kiitos! Kaiken on saanut uskoa anteeksi. Tämän jälkeen olen laittanut kädet kyynärpäitä myöten ristiin, että siionissa ymmärretään oikein TV ja elokuva-asiat. Että minäkin pääsisin kerran Taivaaseen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Kyllä on hyvä vertaus tuo viisaat ja tyhmät neitseet. Miksi niitä tyhmiä käskettiin hakemaan niiltä jotka myyvät? Ketkä sitä myyvät?
Itselläni on ihan samoja kokemuksia televisiosta. Ei tarvi olla kummonen tilaisuus kun siihen kaukosäätimeen tarttuu ja siitäpä sitten lähetään. Ja seurauksena paha mieli.
Itselläni on internetistä ollut samanlaisia kiusauksia, kyllä vielä sielunvihollinen kiusaa jatkossakin, sen uskon. Jumala antakoon voimaa, tätä olen monesti rukoillut! Mutta ennen kaikkea olen saanut uskoa virheet anteeksi.
Videot, TV, tietokonepelit ym. ---->VIIHDE
Aika tarkkana niiden kanssa saa olla ja valvoa ettei sielunvihollinen saa kuormattua syntiä tunnolle.
Jos tekemättä jättämisillä tai tekemisillä perii taivaan valtakunnan, niin kyllä Kristus on silloin turhaan kuollut sen ihmisen kohdalla.
He puhuvat uskosta mutta tarkoittavat sillä kuitenkin tekoja. Tämä on sattuvasti sanottu.
Autuus tulee vain uskomalla Kristuksen vanhurskaus omaksi vanhurskaudekseen. Ihminen Kastetaan Kristukseen uskossa. Uskon kautta me voimme pelastua, emme mitenkään muutoin.
Sillä:
Joh. 3:11 Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: me puhumme, mitä tiedämme, ja todistamme, mitä olemme nähneet, ettekä te ota vastaan meidän todistustamme.
Joh. 3:12 Jos ette usko, kun minä puhun teille maallisista, kuinka te uskoisitte, jos minä puhun teille taivaallisista?
Joh. 3:13 Ei kukaan ole noussut ylös taivaaseen, paitsi hän, joka taivaasta tuli alas, Ihmisen Poika, joka on taivaassa.
Joh. 3:14 Ja niinkuin Mooses ylensi käärmeen erämaassa, niin pitää Ihmisen Poika ylennettämän,
Joh. 3:15 että jokaisella, joka häneen uskoo, olisi iankaikkinen elämä.
Joh. 3:16 Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.
Kristus on maksanut kerralla kaikki maailman synnit maailman alusta sen loppuun asti. Mutta se on sitten eri asia kuinka ankaruudella lakihenkeen kasvatettu Mooseksenuskoinen jaksaa antaa itselleen synnit anteeksi. Kristuksesta ei syntien anteeksiantamus ole kiinni.
Mafiosokin pääsee taivaaseen jos hän uskoo Kristuksen tähden kaikki syntinsä anteeksi. Ryöväri ristillä oli nauloilla kiinni voimatta tehdä mitään autuutensa eteen. Hän tunnusti syntinsä ja uskoi Kristuksen sanan, siinä kaikki.
Vanhoilliset eivät kuitenkaan tunnusta todellisia syntejään, nimittäin omaa vanhurskauttaan, hengellistä ylpeyttään ja toisten kristittyjen tuomitsemista helvettiin. Kaikki nämä ovat erittäin raskaita syntejä ja raakaa hengellistä väkivaltaa verrattuna vaikkapa johonkin urheiluun.
Ja lopeta joutava "siion" puhe yhdistyksestäsi, se ei todellakaan ole mikään siion vaan joukko hyvin omavanhurskaita ja ylpeitä ihmisiä.
Toki heidän joukossaan on paljon myös Jeesukseen uskovia, sitä en epäile, mutta heidän virallinen opetuksensa on hyvin suurelta osin silkkaa omaa vanhurskautta isien perinnäissääntöjen noudattamisen muodossa. Ydinasia uskonvanhurskaus on heiltä paljolti hukassa.
Jumala vanhurskauttaa syntisen yksin uskosta, yksin armosta, yksin Kristuksen tähden. Piste.
"Jumala vanhurskauttaa syntisen yksin uskosta, yksin armosta, yksin Kristuksen tähden. Piste."
Olen täsmälleen samaa mieltä tässä asiassa. Ja näin meillä opetetaan.
Arvaapa koenko, että jokin minun tekoni kelpaisi Jumalan edessä? Kun katson itseäni, näen pelkkää mustaa saastaisuutta. Mutta kun katson Kristuksen pukua, näen lumivalkoista. Ei siis parannuksen teko, ei anteeksi pyytäminen, ei ristin kantaminen, ei himojen ristiinnaulitseminen, eikä mikään mukaan teko autuuta minua. Vaan ainoastaan usko Jeesuksen sovitustyöhön.
Kyllä paljon on keskusteltu esimerkiksi siitä, että rippi ei meitä autuuta. Se on ainoastaan väline, jolla päästään pahasta omasta tunnosta. Näin on helpompi uskoa ja katsoa Kristukseen.
Joten kun luulet tekeväsi oikein kirjoittamalla kuten edellä, niin usko minua, asia ei ole kuten luulet.
Jota ei kenenkään saisi jättää tekemättä on parannus
Koska parannuksen saarnan vastaanottaja ottaa vastaan itse Kristuksen
Tämä usko sitten kelpaa viimeisenä päivänä
Mutta niin sinä kuitenkin muita opetat.
Uskon sen, ettet sinä tiedä itsekään mitä opetat.
Rehellinenhän sinä kuitenkin olet.
Ai, kuvittelin että sanoin jotain tuohon kommenttiin "yksin armosta...".
No, en tiedä miten sen sanoisi, mutta aika outoa että väität minun opettaneen tekovanhurskautta.
Jatkan kuitenkin itsetutkiskelua ja Raamatun lukemista sekä keskusteluja muiden uskovaisten kanssa. Jos olen rehellinen, huomaan kyllä jos tekovanhurskautta opetetaan/opetan.
Mutta sen verran sanon vielä, että en löydä yhtään tekoa, joka minua vanhurskauttaisi. Uskokin on omalta puolelta heikkoa ja huonoa. Vähän väliä epäilee. Mutta kun se uskokin minussa on Jumalan työ niin eipä siitä pääse kerskaamaan.
Omalla parannuksellasi sinä tulet vain hyväksi. Siis tulet pelokkaaksi paniikkihäiriöiseksi araksi häpeäväksi Jumalan armosta epäileväksi epävarmaksi ja ylpeäksi oman vanurskauden palvelijaksi.
Mutta joka YKSIN uskolla Kristuksen armon lahjana omistaa, hän on täysin varma pelastuksestaan. Hän on iloinen ja vapaa. Sillä siellä missä Herran Henki on siellä on VAPAUS.
Minä tämän tiedän, sillä olen itse asunut molemmissa valtakunnissa. Nyt Kristus asuu minussa ja >minä asun Kristuksessa, HÄN on koko Jumalan valtakunta täydellisenä. Aamen hallelujaa!
Kiitos Jeesus sinun rakkaudestasi minua kohtaan.
Mitä on oma parannus? Eikö juuri sitä, että sanotaan että minä rupean nyt uskomaan. Miten kukaan voi uskoa ellei a)Jumala ensin vedä b)särje sydäntä lain alla ja pelota c)johdata uskovaisten luokse, jotka saarnaavat kaikki synnit anteeksi hätääntyneelle d)vapauta evankeliumilla kaikista synneistä
Tämä mielestäni ei ole oma parannus, kun kaikki on Jumalan työtä.
Jumala sinua nuori veljeni siunatkoo ja oikealle tielle johtakoon. Älä enää etsi9 se on tässä ja nyt Jumalan valtakunta on sinua lähellä. Usko tässä ja nyt kaikki sinun verituskeat syntisi anteeksi, aina lapsuudesta asti. Tämän minä Jumalan palvelijana sinulle vielä todistan Herramme Jeesuksen Pyhässä nimessä ja hänen maahan vuotanessa kalliissa sovintoveressään.
Se veri on tänäänkin rakkaudesta lämmintä. Ei ole Golgatan kylmä kallio saanut sitä jäähdyttää. Jumalan rakkaus on kaikki voittava voima. Myöskin synnin ja kuoleman Jumalan rakkaus on voittanut Herrassamme Jeesuksessa Kristuksessa. Kristuksen Pyhä veri on voimallinen lämmittämään sinunkin sydämesi veljeni. Ja on voimallinen vahvistamaan sinua kalliimmassa uskossasi, aina iankaikkisuuteen asti. Kun se uskolla nyt omistat, niin sen todellisesti silloin omistat. Kristuksen vanhurskaus on silloin sinun. Uskotko veljeni?
Olethan Jeesukseen Kritukseen jo kastettu mies. Usko nyt turvattuna ja lohdutettuna veljeni.
...evankeliumin Kristuksesta jonka nimessä ja veressä sinulla on syntiesi anteeksiantamus.
Autuus on siis uskossa Kristukseen, ei uskossa anteeksiantamusta julistyaviin ihmisiin.
Me Kristukseen uskovat emme julista ihmistä ja heidän julistustaan, vaan julistamme Kristusta ja vanhurskautta HÄNESSÄ, (hänen nimessään ja veressään) ihmisille.
Minä en siis julista sinulle itseäni jonain kristuksena ja syntiesi anteeksiantajana, vaan julistan sinulle Jeesusta Kristusta Jumalan Sanaa, joka pelastaa sinut synnin ja kuoleman vallasta, nimensä ja Pyhän verensä kautta.
Asian oikein
Mutta onko syntisi saarnattu anteeksi Jumalanvaltakunnasta?
kalliisti uskomassa. en etsi vaan olen jo päässyt sisälle Jumalan valtakuntaan. Tarkoitin itsetutkiskelulla sitä, että meidän on tietysti hyvä tutkia itseämme ja oppiamme, ja koetella Raamatun valossa.
Sait ilmeisesti käsityksen että olen vielä syntien kuormaa kantava.
Minulla on kai harvinaisen huono ulosanti kun tulee vähän väliä väärinkäsityksiä.:)
näin olen aina ymmärtänyt. ei ole vielä ollut mielessä uskoa toiseen ihmiseen. Paitsi tietysti Jeesuksen Kristukseen, joka oli ihminen ja Jumala.
Yksin Kristus ei riitä, vaan täytyy mennä Rauhanyhdistykselle tai löytää joku vl, joka saarnaa synnit anteeksi.
Synnit on annettu JO anteeksi. Synnit on sovitettu Golgatalla jo 2000 vuotta sitten. Jokainen synti. Se tulee ottaa vaan uskolla vastaan. Kristus on tehnyt jo kaiken puolestamme.
Joka USKOO häneen, pelastuu.
Rauhanyhdistys ei ole Jumalan valtakunta.
ehkäpä kuitenkin Jumala ajaa synnin hädässä olevan uskovaisten luo.
on paljon esimerkkejä siitä, kuinka ihminen tulee seuroihin päätöksellä tehdä parannus. ei vain ole onnistunut. eli summa summarum...jos Jumala ei anna voimaa, ei voi tehdä parannusta.
Tilanteessa, jossa synnin hätää kärsivä ihminen menee uskovaisten luo, ei tällä kärsivällä tule mieleenkään tehdä tästä uskovaisten luo menosta Jumalan edessä kelpaavaa tekoa.
Sanoohan Jeesus, etsikää ensin Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskauttansa...vai opettikohan Jeesuskin tekovanhurskautta?
Raamatun mukainen usko löytyy Jumalanvaltakunnasta
jossa jeesus on ovena
Jos muualta saarnataan samaa evankeljumia se on kauhistus ja saattaa vain syventää sydämmen paatumusta ja sellainen ihminen elää väärässä rauhassa luullen tekevänsä oikein
kyllä varmasti Jumala ajaa synnin hädässä olevaa usein uskovaisten luo, seurakuntaan. Tuo seurakunta voi tosin olla muukin seurakunta kuin vl-liike.
Mutta Jumala on hyvin voinut synnyttää uskon tuon ihmisen sydämeen Sanansa välityksellä jo ilman toisen uskovaisen vaikutusta. Tästäkin on paljon paljon esimerkkejä. Samaa Sanaa se on julistettu sana kuin kirjoitettukin -ja siinä sanassa on aina Jumalan pyhä voima. Jumala Pyhän Henkensä avulla synnyttää uskoa tuon sanan kautta, oli se sitten kirjoitettua tai julistettua sanaa.
Jos taas VAADITAAN, että täytyy tehdä sitä ja tätä ennen kuin usko on todellinen, niin silloin ollaan hakoteillä. Siinä voidaan syyllistyä Jumalan pilkkaan, jos väitetään, ettei toinen ole uskomassa, vaikka hän niin sanoo ja vaikka ITSE JUMALA on synnyttänyt uskon.
Raamattu EI vaadi, että AINOA tapa tulla uskoon on toisen ihmisen kautta, vaikka usein julistettu sana saakin aikaan muutoksen.
on suppea, yksioikoinen ja väärä.
Sillä pönkitetään vaan omaa oikeellisuutta ja omavanhurskautta. Käsityksenne on niin yksioikoinen, että se melkein huvitta:) Kannattaa lukea Raamattua, mitä siellä Jumalan valtakunnasta sanotaan.
Itse asiassa Raamatusta saa hyvin ristiriitaistakin tietoa Jumalan valtakunnasta. Toisaalta Jeesus sanoo usein, että Jumalan valtakunta on vasta murtautumassa maailmaan. Toisaalta taas, että se on jo teidän keskellänne, ja että se on HÄNESSÄ.
Se ei suinkaan tarkoita jotain maallista, selvärajaista herätysliikettä kätyisessä Suomenmaassa:) Eikä tässä auta mitkään selittelyt siperian mummoista, lapsista tai kehitysvammaisista, jotka saattavat myös uskoa kuten te.
Siihen kuuluu jokaikisen kristillisen liikkeen jäsenet, jotka uskovat Jeesukseen Vapahtajanaan -ja jotka luonnollisesti tällöin myös tahtovat elää Jumalan tahdon mukaan.
Muuta EI TARVITA.
ihmiset voi puhua niinkuin kokevat sen.Mutta ei ehkä aina osaa ilmaista asioita oikein vaikka oikein uskoo. Me olemme erilaisia ja koemme asiat erilailla.
"Siihen kuuluu jokaikisen kristillisen liikkeen jäsenet, jotka uskovat Jeesukseen Vapahtajanaan -ja jotka luonnollisesti tällöin myös tahtovat elää Jumalan tahdon mukaan."
ihmisjärjelle
Mutta jumala on niin ankara että vaatii nöyrtymään parannukseen
ja parannus voidaan tehdä ainoastaan pyhänhengen kautta joka on jo ennen uskoon autetuilla
Parannuksessa ihminen näkee sitten Jumalan lempeän katseen
eikä pysy kristuksen opissa sillä ei ole Jumalaa. Jeesuksen oppiin kuuluu saarna "Jumalan valtakunta on lähestynyt, tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi"
Itse Jeesus ilmestyi Saulus Tarsolaiselle Damaskon tiellä. Oli niin kirkasta, että mies vaipui sokeana maahan. Miksi Jeesus ei vanhurskauttanut Saulusta siinä paikassa? Siksi, että se ei olisi ollut Jeesuksen itsensä opetuksen, eikä Jumalan tahdon mukaista. Hänelle vain annettiin ohjeet mitä tulee tehdä. Mene Suoran kadun varrelle, siellä on Ananias, joka saarnaa sinulle evankeliumin. No mitäs tässä muistelen, laitetaan suora lainaus tähän.
Apt/9.
Sauluksen kääntyminen
Saulus kohtaa Herran 9:1-9
1. Mutta Saulus puuskui yhä uhkaa ja murhaa
Herran opetuslapsia vastaan ja meni ylimmäisen
papin luo
2. ja pyysi häneltä kirjeitä Damaskon
synagoogille, että keitä hän vain löytäisi sen tien
vaeltajia, miehiä tai naisia, ne hän saisi tuoda
sidottuina Jerusalemiin.
3. Ja kun hän oli matkalla, tapahtui hänen
lähestyessään Damaskoa, että yhtäkkiä valo
taivaasta leimahti hänen ympärillänsä;
4. ja hän kaatui maahan ja kuuli äänen, joka
sanoi hänelle: "Saul, Saul, miksi vainoat minua?"
5. Hän sanoi: "Kuka olet, herra?" Hän vastasi:
"Minä olen Jeesus, jota sinä vainoat.
6. Mutta nouse ja mene kaupunkiin, niin sinulle
sanotaan, mitä sinun pitää tekemän."
7. Ja miehet, jotka matkustivat hänen kanssansa,
seisoivat mykistyneinä: he kuulivat kyllä äänen,
mutta eivät ketään nähneet.
8. Niin Saulus nousi maasta; mutta kun hän avasi
silmänsä, ei hän nähnyt mitään, vaan he taluttivat
häntä kädestä ja veivät hänet Damaskoon.
9. Ja hän oli kolme päivää näkemätönnä, ei
syönyt eikä juonut.
Ananias 9:10-19
10. Ja Damaskossa oli eräs opetuslapsi, nimeltä
Ananias. Hänelle Herra sanoi näyssä: "Ananias!"
Hän vastasi: "Katso, tässä olen, Herra".
11. Niin Herra sanoi hänelle: "Nouse ja mene
sille kadulle, jota sanotaan Suoraksi kaduksi, ja
kysy Juudaan talosta Saulus nimistä tarsolaista
miestä. Sillä katso, hän rukoilee;
12. ja hän on nähnyt näyssä miehen, Ananias
nimisen, tulevan sisälle ja panevan kätensä hänen
päällensä, että hän saisi näkönsä jälleen."
13. Mutta Ananias vastasi: "Herra, minä olen
monelta kuullut siitä miehestä, kuinka paljon
pahaa hän on tehnyt sinun pyhillesi
Jerusalemissa;
14. ja täälläkin hänellä on ylipapeilta valtuus
vangita kaikki, jotka sinun nimeäsi avuksi
huutavat".
15. Mutta Herra sanoi hänelle: "Mene; sillä hän
on minulle valittu ase, kantamaan minun nimeäni
pakanain ja kuningasten ja Israelin lasten eteen.
16. Sillä minä tahdon näyttää hänelle, kuinka
paljon hänen pitää kärsimän minun nimeni
tähden."
17. Niin Ananias meni ja astui huoneeseen, pani
molemmat kätensä hänen päälleen ja sanoi:
"Veljeni Saul, Herra lähetti minut - Jeesus, joka
ilmestyi sinulle tiellä, jota tulit - että saisit näkösi
jälleen ja tulisit täytetyksi Pyhällä Hengellä".
18. Ja heti putosivat hänen silmistään ikäänkuin
suomukset, ja hän sai näkönsä ja nousi ja otti
kasteen.
Näin Jumala vanhurskauttaa syntisen ihmisen vielä tänäkin päivänä yksin armosta yksin uskosta yksin Kristuksen ansion tähden.
Toinen esimerkki Korneliuksesta
1. Ja Kesareassa oli mies, nimeltä Kornelius,
sadanpäämies niin kutsutussa italialaisessa
sotaväenosastossa.
2. Hän oli hurskas ja Jumalaa pelkääväinen,
niinkuin koko hänen perhekuntansakin, ja antoi
paljon almuja kansalle ja rukoili alati Jumalaa.
3. Hän näki selvästi näyssä, noin yhdeksännellä
hetkellä päivästä, Jumalan enkelin, joka tuli
sisään hänen tykönsä ja sanoi hänelle:
"Kornelius!"
4. Tämä loi katseensa häneen ja sanoi
peljästyneenä: "Mikä on, Herra?" Enkeli sanoi
hänelle: "Sinun rukouksesi ja almusi ovat tulleet
muistoon Jumalan edessä.
5. Niin lähetä nyt miehiä Joppeen noutamaan
eräs Simon, jota myös Pietariksi kutsutaan;
6. hän majailee nahkuri Simonin luona, jonka
talo on meren rannalla."
7. Ja kun enkeli, joka Korneliusta puhutteli, oli
mennyt pois, kutsui tämä kaksi palvelijaansa ja
hurskaan sotamiehen uskollisimpiensa joukosta
8. ja kertoi heille kaikki ja lähetti heidät
Joppeen.
Pietarin näky 10:9-23
9. Ja seuraavana päivänä, kun he olivat matkalla
ja lähestyivät kaupunkia, nousi Pietari noin
kuudennen hetken vaiheilla katolle rukoilemaan.
10. Ja hänen tuli nälkä, ja hän halusi ruokaa.
Mutta sitä valmistettaessa hän joutui hurmoksiin.
11. Ja hän näki taivaan avoinna ja tulevan alas
astian, ikäänkuin suuren liinavaatteen, joka
neljästä kulmastaan laskettiin maahan.
12. Ja siinä oli kaikkinaisia maan nelijalkaisia ja
matelijoita ja taivaan lintuja.
13. Ja tuli ääni, joka sanoi hänelle: "Nouse,
Pietari, teurasta ja syö".
14. Mutta Pietari sanoi: "En suinkaan, Herra;
sillä en minä ole ikinä syönyt mitään epäpyhää
enkä saastaista".
15. Ja taas ääni sanoi hänelle toistamiseen:
"Minkä Jumala on puhdistanut, sitä älä sinä sano
epäpyhäksi".
16. Tämä tapahtui kolme kertaa; sitten astia
otettiin kohta ylös taivaaseen.
17. Ja kun Pietari oli epätietoinen siitä, mitä
hänen näkemänsä näky mahtoi merkitä, niin
katso, ne miehet, jotka Kornelius oli lähettänyt ja
jotka kyselemällä olivat löytäneet Simonin talon,
seisoivat portilla
18. ja tiedustelivat kuuluvalla äänellä, majailiko
siellä Simon, jota myös Pietariksi kutsuttiin.
19. Kun Pietari yhä mietti tuota näkyä, sanoi
Henki hänelle: "Katso, kaksi miestä etsii sinua;
20. niin nouse nyt, astu alas ja mene arvelematta
heidän kanssaan, sillä minä olen heidät
lähettänyt".
21. Niin Pietari meni alas miesten tykö ja sanoi:
"Katso, minä olen se, jota te etsitte; mitä varten
te olette tulleet?"
22. He sanoivat: "Sadanpäämies Kornelius,
hurskas ja Jumalaa pelkääväinen mies, josta
koko Juudan kansa todistaa hyvää, on pyhältä
enkeliltä ilmestyksessä saanut käskyn haettaa
sinut kotiinsa ja kuulla, mitä sinulla on
sanottavaa".
23. Niin hän kutsui heidät sisään ja piti heitä
vierainansa.
Pietari lähtee Kesareaan 10:23-33
Seuraavana päivänä Pietari nousi ja lähti heidän
kanssaan, ja muutamat veljet Joppesta seurasivat
hänen mukanaan.
24. Ja sen jälkeisenä päivänä he saapuivat
Kesareaan; ja Kornelius odotti heitä ja oli
kutsunut koolle sukulaisensa ja lähimmät
ystävänsä.
25. Ja kun Pietari oli astumassa sisään, meni
Kornelius häntä vastaan, lankesi hänen
jalkojensa juureen ja kumartui maahan.
26. Mutta Pietari nosti hänet ylös sanoen:
"Nouse; minäkin olen ihminen".
27. Ja puhellen hänen kanssaan hän meni sisään
ja tapasi monta koolla.
28. Ja hän sanoi heille: "Te tiedätte, että on
luvatonta juutalaisen miehen seurustella
vierasheimoisen kanssa tai mennä hänen
tykönsä; mutta minulle Jumala on osoittanut,
etten saa sanoa ketään ihmistä epäpyhäksi enkä
saastaiseksi.
29. Sentähden minä vastaansanomatta tulinkin,
kun minua noudettiin. Ja nyt minä kysyn: mitä
varten te olette minut noutaneet?"
30. Ja Kornelius sanoi: "Neljä päivää sitten, juuri
tähän aikaan päivästä, minä kotonani rukoilin
tällä yhdeksännellä hetkellä, ja katso, edessäni
seisoi mies loistavissa vaatteissa
31. ja sanoi: 'Kornelius, sinun rukouksesi on
kuultu, ja sinun almusi ovat tulleet muistoon
Jumalan edessä.
32. Niin lähetä nyt Joppeen ja kutsu tykösi
Simon, jota myös Pietariksi kutsutaan; hän
majailee nahkuri Simonin talossa meren rannalla.'
33. Sentähden minä lähetin heti sinulle sanan, ja
sinä teit hyvin, kun tulit. Nyt olemme siis tässä
kaikki Jumalan edessä, kuullaksemme kaiken,
mitä Herra on käskenyt sinun puhua."
Pietari Korneliuksen kodissa 10:34-48
34. Niin Pietari avasi suunsa ja sanoi: "Nyt minä
totisesti käsitän, ettei Jumala katso henkilöön,
35. vaan että jokaisessa kansassa se, joka häntä
pelkää ja tekee vanhurskautta, on hänelle
otollinen.
36. Sen sanan, jonka hän lähetti Israelin lapsille,
julistaen evankeliumia rauhasta Jeesuksessa
Kristuksessa, joka on kaikkien Herra,
37. sen sanan, joka lähtien Galileasta on levinnyt
koko Juudeaan, sen kasteen jälkeen, jota
Johannes saarnasi, sen te tiedätte;
38. te tiedätte, kuinka Jumala Pyhällä Hengellä
ja voimalla oli voidellut Jeesuksen Nasaretilaisen,
hänet, joka vaelsi ympäri ja teki hyvää ja paransi
kaikki perkeleen valtaan joutuneet; sillä Jumala
oli hänen kanssansa.
39. Ja me olemme kaiken sen todistajat, mitä
hän teki juutalaisten maassa ja Jerusalemissa; ja
hänet he ripustivat puuhun ja tappoivat.
40. Hänet Jumala herätti kolmantena päivänä ja
antoi hänen ilmestyä,
41. ei kaikelle kansalle, vaan Jumalan ennen
valitsemille todistajille, meille, jotka söimme ja
joimme hänen kanssaan sen jälkeen, kuin hän oli
kuolleista noussut.
42. Ja hän käski meidän saarnata kansalle ja
todistaa, että hän on se, jonka Jumala on
asettanut elävien ja kuolleitten tuomariksi.
43. Hänestä kaikki profeetat todistavat, että
jokainen, joka uskoo häneen, saa synnit anteeksi
hänen nimensä kautta."
44. Kun Pietari vielä näitä puhui, tuli Pyhä Henki
kaikkien päälle, jotka puheen kuulivat.
45. Ja kaikki ne uskovaiset, jotka olivat
ympärileikatut ja olivat tulleet Pietarin mukana,
hämmästyivät sitä, että Pyhän Hengen lahja
vuodatettiin pakanoihinkin,
46. sillä he kuulivat heidän puhuvan kielillä ja
ylistävän Jumalaa. Silloin Pietari vastasi:
47. "Ei kaiketi kukaan voi kieltää kastamasta
vedellä näitä, jotka ovat saaneet Pyhän Hengen
niinkuin mekin?"
48. Ja hän käski kastaa heidät Jeesuksen
Kristuksen nimeen. Silloin he pyysivät häntä
viipymään siellä muutamia päiviä.
Et puhu Raamatunmukaisesti. vl-pöntöstä kuultua;)
Pyhä Henki on tietysti oleellinen asia. Mutta se on sitten eri asia, täytyykö Pyhän Hengen kulkea toisen uskovaisen kätten päällepanemisen kautta.
Olen aikaisemminkin yrittänyt herätellä keskustelua tästä asiasta, mutta vastauksia en ole saanut.
Sota-aikana kirjeitse saarnattiin evankeliumia rintamalla oleville sotilaille, usein heidän kotiväkensä huolehti näin pojistaan. Kirjeen kulku kesti monesti jopa viikkoja ennenkuin se saavutti vastaanottajan. Onko siis kirjeitse saarnattu synninpäästö pätevä?
Paavalikin kirjoitti kirjeitä ja kehoitti lukjoitaan uskomaan Jeesuksen sovitustyö kohdalleen. Jos kuulijat uskoivat, vaikka saivat Paavalinkirjeen vasta viikkojen kuluttua, niin oliko se pätevä?
Jos nykyihminen lukee samoja Paavalin kirjeitä ja uskoo sen sanan, niin onko se pätevä? Paavalilla oli Pyhä Henki ja hänen julistuksensa uskonut ihminen saa sen häneltä.
Siis äänellinen evankeliumi toisen uskovaisen suusta kuultuna on ok, mutta ei välttämätön edellytys eikä suinkaan ainoa keino, millä Jumala Pyhän Henkensä kautta vaikuttaa.
sydämmestää uskoa haluaa myös kulkea siinä joukossa jotka sinua auttoi
"salli minun ensin käydä hautaamassa isäni.
14:27 Ja joka ei kanna ristiänsä ja seuraa minua, se ei voi olla minun opetuslapseni"
17:15 Mutta yksi heistä, kun näki olevansa parannettu, palasi takaisin ja ylisti Jumalaa suurella äänellä
Tässä kaksi erilaista uskon hedelmää
"Onko siis kirjeitse saarnattu synninpäästö pätevä?"
Vilpitön parannuksen tekijä haluaa kuulla siunauksen konkreettisesti
mutta kirjeessä kirjoitettu kehoitus ja lupa uskomiseen vahvistaa varmasti jo uskossa olevan uskoa
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000005792363
Käytkö kommentoimassa?
Sitten itse kommentoisin näitä tässä antamiasi raamatun kohtia: MIssään näissä EI lausuta päästösanoja: "Jeesuksen nimessä ja veressä saat syntisi anteeksi", eikä missää näissä kohdissa kukaan pyydä syntejään anteeksi. Sillä tavallahan vl:ksi tänä päivänä tullaan.
ajattelen itsekin.
"Koska parannuksen saarnan vastaanottaja ottaa vastaan itse Kristuksen"
palvova ihminen. Käänny tuolta hengettömältä ja kuivalta mieron tieltä aitoon Kristuksen tuntemiseen.
"Raamatun mukainen usko löytyy Jumalanvaltakunnasta
jossa jeesus on ovena"
tarkoitat tuossa Jumalan valtakunnalla yksinomaan vanhoillislestadiolaisuutta, niin olet perkeleen viestinviejä tällä palstalla.
palstalle niitä harhaoppeja, joita sinulle on saarnattu rauhanyhdistyksellä.
Tee parannus!
>>>
Vilpitön parannuksen tekijä haluaa kuulla siunauksen konkreettisesti
mutta kirjeessä kirjoitettu kehoitus ja lupa uskomiseen vahvistaa varmasti jo uskossa olevan uskoa
" jos se parannuksentekijä ei päse lähtemään minnekään, on esimerkiksi sodassa määrättynä tietylle paikalle. Ei voi lähteä rintamakarkuriksi."
Jumala kuulee rukouksen
ja auttaa armolähteelle jos ei ole jo hylännyt
"Ja toisaalta, Paavalin kirjeitten lukija voi olla kaukana vl-uskovaisista. El-, Rauhan Sana ja Uusheräys ovat kaikki samaa juurta, niissä ei ole käytännössä mitään eroa, jos kulku ohjautuu heidän joukkoihinsa, niin mitä sitten?"
Sieltä saatetaan ohjata joukkoon jolla on synninpäästö(joskus tapahtuu) tai jos ihminen ei tunne isänkotia ei se osaa ehkä synninpäästöä pyytääkkään vaan se saattaa tyytyä tavaraan jota on tarjolla ja rakentaa elämäänsä niihin
Esim.
-Etsivä on jo hyvässä tilassa koska tunto on herkkä
-Moninaiset hyvät työt
-Äänekäs ja hurskasteleva Jumalan palvelu
ym.
kannata kenenkään puoltaa, työntää se synnin myrkkyä niin tuutin täydeltä.
Vanhat ovat joskus sanoneet televisiosta. Se on pirunsilmä. Hyvin osuvasti todellakin sanottu.
omaa psalmia kerrakseen!!
riittää näitä TV-uskovaisia ja korvakoru-uskovaisia, joilla on omavanhurskauden öljyä mitä kaataa sekä omaan että jälkikasvunsa astioihin.