Onko hallitus toimintakykyinen?

Berg_Svendahl

RKP:n eduskuntaryhmä vaatii perussuomalaisten puheenjohtajalta, ulkoministeri Timo Soinilta selkeää kannanottoa puolueen kansanedustajan Olli Immosen ulostuloon monikulturismista. Lisäksi puolue haluaa, että muut hallituspuolueet kertovat, onko Suomen hallitus yhä toimintakykyinen.

Immonen kertoi Facebookissa ”haaveilevansa vahvasta valtiosta, joka voittaisi tämän painajaisen nimeltä monikulturismi”. Soini kertoi Ilta-Sanomille eilen Kiikoisissa Immosen unohtaneen ”ryhmäsolidaarisuuden”. Sen tarkemmin hän ei kantaansa täsmentänyt, vaan totesi, ettei Immonen tai kukaan muukaan aseta hänelle agendoja.

RKP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Anna-Maja Henriksson tuomitsee Immosen näkemyksen ja katsoo, että Soinin kanta asiassa jäi yhä epäselväksi.

– Luulisi Soinia huolettavan hänen ja hänen puolueensa maine. RKP:n eduskuntaryhmä peräänkuuluttaa Soinilta selväsanaisuutta. Haluamme tietää, ottaako hän Suomen ulkoministerinä etäisyyttä Immosen viestin sisällöstä vai ei.

– Lisäksi RKP:n eduskuntaryhmä vaatii, että pääministeri Sipilä (kesk.) ja valtiovarainministeri Stubb (kok.) antavat vastauksen siihen, miten perussuomalaisten epäselvä kanta vaikuttaa hallituksen toimintakykyyn.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mamukustannuksetjulki

      Rkp:tä harmittaa, kun ei päässyt hallitukseen. Ei hallitus Immosen takia kaadu, joten teidän meuhkaamisenne on säälittävää oppositioteatteria.

      • Ruots_säätiöt---

        .

        "Ovatko ruots säätiöt kauaa enää toimintakykyisiä ilman liimatukkia hallituksessa?????"


    • AlexUbergood

      Angela Merkel Saksasta on sanonut, että monikulttuurinen yhteiskunta Saksassa on epäonnistunut. David Cameron on samaa mieltä UK: n tilanteesta. Kukaan ei puhunut sanaakaan Euroopan johtavista politiikoista.

      Persujen peruskansanedustaja näyttää muodostuvan Euroopan suurimmaksi poliittiseksi tekijäksi, kun hänen yölliset ajatuksensa saa joukot liikkeelle. Periaatteessa keino on vanha Päivi Lipponen oli järjestämässä vastaavaa marssia, kun mamut polttivat oman pizzeriansa.. Joukossa tyhmyys tiivistyy on vanha sanonta.

      Olli järjesti konsertin Helsingin keskustaan. Fiksu veto Persuilla ei olisi PR tilaisuuteen rahat riittäneet.
      Mielenosoittajilta olisi pitänyt vielä kerätä rahaa Tom of Finland patsaaseen.

    • Tiedoksi

      Hallitus on pitkästä aikaa poikkeuksellisen toimintakykyinen, kun eräs etuilupuolue on vihdoin saatu oppositioon! RKP alituiset vaatimukset, korruptio ja bulvaanit aiheuttivat hankaluuksia hallitusten toiminnalle. Nyt on selkeä kolmen suuren hallitus ilman takiaispuolueita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      57
      4408
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      95
      3675
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      102
      3292
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    5. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      17
      1869
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1108
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      81
      783
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      44
      781
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      103
      780
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      22
      754
    Aihe