Lopullinen Windows 10 ISO-image ladattavissa

puhdasasennusParas

Tästä löytyy 29.7.2015 julkaistun Windows 10 ISO-imaget 32 ja 64bit aito alkuperäinen lataus linkki.
https://www.microsoft.com/FI-FI/windows

Heti samana päivä 29.7.2015 , aivan heti?
Niin heti kun joku ystävällinen laittaa sen sinne esille.
Kiitos! sinulle! :)

ps. kello on 0:34 , jo pual tuntia mennyt eikä missään vielä näy ISO imagea ? ;)

20

1036

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asennusmedia
    • muistakaass

      Mutta Creation toolilla tehdessä täytyy muistaa että myös se vanha aktivointi koodi on tallella. Asennus vaiheessa siis sen millä ko, windows on ennenkin aktivoitu.

      • automaattinen_aktivointi

        Se ei hyväksy 7 tai 8 avaimia. Sen sijaan pitää valita "skip" avainkyselyihin, ellei ole hankkinut win10 avainta/tuotetunnuskorttia. Aktivointi ei toimi jos siihen laittaa jonkun geneerisen avaimen.

        Päivityksen jälkeen tosin voi tehdä puhtaan asennuksen ja formatoida kovalevyn, ja kymppi aktivoituu automaattisesti, kun valitsee "skip".
        USB-tikulta voi tehdä myös sen päivitysasennuksen ja sen jälkeen puhtaan asennuksen.


    • puhdasasennusParas

      Kiitos kaikille vastaajille , olittepa te nopeita :)
      Löytyi jo suomenkielinen, kiitos kaikille vastaajille , nyt pitää ilmeisesti ensin päivitys asentaa jotta aktivoiti tunnus menee koneen tiedostoihinja Microsoft palvelimille. Vasta sen jälkeen tehdä puhdasasennus. Luin keskustelun läpi monilla on päivitys kaatunut. Nyt kirjoitan mobiilista joten en tiedä miten pöytäkone päivittyy?
      https://www.microsoft.com/fi-fi/software-download/windows10ISO
      Ladatkaa ja tehkää varmuuden vuoksi Win7 tai Win8 tai Win8.1 asenuslevy varalle jos jokin menee pieleen.

      toivottavasti ne löytyy näistä linkeistä?
      https://www.microsoft.com/fi-fi/software-download/windows7ISO
      https://www.microsoft.com/fi-fi/software-download/windows8ISO
      https://www.microsoft.com/fi-fi/software-download/windows8.1ISO

    • puhdasasennusParas

      Kaatuiko Windows 10 -päivitys virhekoodiin 80240020? Näin korjaat
      Julkaistu 29.7.2015 11:32
      http://www.mbnet.fi/artikkeli/tietokoneet/kaatuiko_windows_10_paivitys_virhekoodiin_80240020_nain_korjaat
      Jotkut käyttäjät ovat saaneet virhekoodin 80240020 Windows 10 -päivityksen yhteydessä.

      Kaikilla käyttäjillä uuden Windows 10:n päivitys ei ole mennyt täysin putkeen, vaan asennus on keskeytynyt virhekoodiin 80240020. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että Windows 10 -päivityksen latauksessa on tapahtunut virhe.

      Se voidaan korjata seuraavalla tavalla:

      Windows tallentaa kaikki lataamansa päivitykset C:\Windows\SoftwareDistribution\Download -kansioon. Mene siis kyseiseen kansioon Resurssienhallinnan kautta ja poista kaikki tiedostot. Helpoiten tämä onnistuu näppäinyhdistelmällä shift delete, mikä poistaa tiedostot siirtämättä niitä Roskakoriin.

      Tämän jälkeen käynnistä komentokehote (pikanäppäin win r cmd) järjestelmänvalvojan oikeuksilla (klikkaa kuvaketta hiiren oikealla painikkeella ja valitse "käynnistä järjestelmänvalvojana").

      Komentokehotteessa anna komento wuauclt.exe /updatenow

      Päivitysprosessin pitäisi käynnistyä, ja Windows Updaten ladata Windows 10 -päivitys uudelleen.

      Vinkin tarjosi Reddit-käyttäjä Losemind.

      lähde;
      http://www.ampparit.com/microsoft

      • ei_toimi

        Tuolla Reddit-keskustelussahan sanotaan näin:
        "Just got off the phone with microsoft support. They confirmed to me the reason everyone is getting the 80240020 error is because windows is trying to install the update but it's time blocked until tomorrow."

        Eli mbnet on ihan väärästä viestistä ottanut toimimattoman ohjeen. Jos mbnetin ohjetta noudattaa, win10 päivitys ladataan uudelleen ja sen jälkeen tulee taas sama virhe. Ihan toimimaton ohje. Kellonajan siirtäminen huomiseen sen sijaan on auttanut joillakin redditin lukijoilla.


    • optiosanktio1

      Asensin W10 testilevynä toimivaan W8.1
      Lataustiedot tuosta > https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10 (nyt näyttää että on tullut myös suomenkielinen lataussivi)
      Englantia ymmärtämättömnä päivitys on nyt tehty ja pikaisen katsauksen jälkeen näkymät samanlaiset kuin 8.1 joitakin asioita haettava taas eri paikoista kuten oli w7 > w8 siirryttäessä.
      Asennus vei aikaa ja muutaman kerran meni sormi suuhun kun näytti että kaikki alkaa uudelleen alusta mutta lopulta jatkoi siitä mihien oli edellis kerralla päästy.

      Nyt testaillaan ja tutustutaan kannattaako päivittää vakiokäytössä oleva W7 ja toimiiko nyt kaikki entiset laitteet (tulostin mm) sekä tarpeelliset ohjelmat.

      • optiosanktio1

        Nyt asennettu tikulle https://www.microsoft.com/fi-fi/software-download/windows10ISO josta päivitin W7 64-bit version toiselle testilevylle.
        Päivitysasennus sujui ongelmitta. Aktivointi koodiksi näytti tulevan sama kuin W8.1 päivityksessäkin, sitä ihmettelin...!!

        Tarekoittaako tuo > http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/ala-tee-tata-virhetta-windows-10-asennuksessa-3326850 sitä että jos nyt asentaisin puhtaalle pöydälle tämän kovalevyn niin pitääkö käyttää aktivointiin vanhaa avainta vai sitä mikä tuli päivityksen yhteydessä, en oikeiun ymmärtänyt mitä tuossa linkissä tarkoitettiin


    • puhdasasennusParas

      LUKEKAA TÄMÄ PUHDAS ASENNUS UUTINEN ENNEN PUHDASTA ASENNUSTA.
      PÄIVITTÄKÄÄ ENSIN WINDOWS 10 VERSIOON NORMAALISTA PÄIVITYKSESTÄ VERSIOON.
      SEN JÄLKEEN OTTAKAA UUSI WINDOWS 10 TUOTETUNNUS AKTIVOINTIKOODI TALTEEN. TÄMÄN JÄLKEEN VOI TEHDÄ PUHDASASENNUKSEN JOS EI YLIKIRJOITAEN FORMATOI KOKO KIINTOLEVYÄ. NÄIN YMMÄRSIN UUTISET. Kiintolevyn alustus ei ole formatointia, vaikka se tehdään asennuksen alussa. Kiintolevyn ylikirjoitus on oikea formatointia.
      http://www.itviikko.fi/uutiset/2015/07/29/tyhjennatko-koneen-ennen-windows-10--paivitysta-vaara-vaanii/20159572/7

      http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/ala-tee-tata-virhetta-windows-10-asennuksessa-3326850

      • Tuo alustusasia on nimenomaisesti juuri toisin päin.

        KIINTOLEVYN ALUSTUS = FORMATOINTI. Tämä tyhjentää KOKO kiintolevyn jättämättä sinne mitään.

        Uuden Windowsin voi myös asentaa vanhan päälle ILMAN FORMATOINTIA, eli YLIKIRJOITTAA jolloin levylle voi jäädä joitain vanhoja kansioita/tiedostoja.


      • puhdas_asennus

        Pelkkä formatointi ei riitä. Ensin pitää myös poistaa kaikki osiot ja piilotetutkin osiot joita kymppi luo.


      • puhdas_asennus kirjoitti:

        Pelkkä formatointi ei riitä. Ensin pitää myös poistaa kaikki osiot ja piilotetutkin osiot joita kymppi luo.

        En tiedä oletko koomikko, trolli vai mikä, mutta viesti on täyttä beeässää.


    • montatuntiamennyjo

      Tuo virhekooodi on aika yleinen. Melkeinpä kaikilla mitä tiedän...

      Minulla on win7 kone ja paperilapulla sen tuotetunnus. Muistitikku alustettuna. Aikaa tämä ilta. Windows 10 asennusohjelma tikulle latautumassa hyvää vauhtia.

      Saa nähdä kuinka käy. Pitäisi olla helppoa ja tajuttavaa.

    • Montatuntiamennyjo

      Tuo media creation tool asensi minulle kympin. Täh? En tarvinnut mitään usbtikkua?!? Eikä tarvinnut tuotetunnuksia kirjoitella. Tässäkö tämä nyt on? Mikä lisenssi minulla nyt on. Siis?

      • optiosanktio1

        Se asentaa aina tuotetunnuksen VK7JG............3V66T, ainakin minulla tuli kahdeen asennikseen tuo sama...!!!!
        Tuo on kai jonkinlainen "haamu" tunnus, ilmeisesti tunnus pitää vaihtaa koneen omaan tunnukseen jotta jatkossa toimis oikein.

        Viisaammat voisivat kommentoida miten on?????


      • optiosanktio1

        Testattu.... ei onnistunut vaihto koneen mukana tulleeseen tunnukseen, eikä uudelleen aennuksessa hyväksy kumpaakaan...???!! teinköhän itse jonkin virheen??? Testaukset jatkuvat.


      • puhdasasennus
        optiosanktio1 kirjoitti:

        Se asentaa aina tuotetunnuksen VK7JG............3V66T, ainakin minulla tuli kahdeen asennikseen tuo sama...!!!!
        Tuo on kai jonkinlainen "haamu" tunnus, ilmeisesti tunnus pitää vaihtaa koneen omaan tunnukseen jotta jatkossa toimis oikein.

        Viisaammat voisivat kommentoida miten on?????

        Ei hyväksynyt kasin tunnusta vaikka se on aito. Piti aktivoida tuolla VK7JG............3V66T tunnuksella. Se löytyi koneelta (etsin sen ohjelmalla).


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      24
      5650
    2. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      162
      4172
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      14
      3717
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      68
      3133
    5. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      3013
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      90
      2987
    7. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      157
      2696
    8. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      30
      2695
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1795
    10. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      123
      1717
    Aihe