Onkohan pakoputki mennyt poikki vai miksi rikiputki (muovikuorinen) lämpenee todella kuumaksi ja on jo vaalentunut selvästi, ilmeisesti korkeesta lämpeenemisestä johtuen. Vesi tuntuisi kiertävän normaalisti. Mutta pakokaasuja ei mielestäni tule potkurin keskiöstä enää.. ei ainakaan pienellä kaasulla. Vedenpinnan yläpuolella olevasta pakoputkesta tulee kaasuja mutta ei sieltäkään mielestäni niin kovalla paineella millä kuuluisi..
lisäksi veteen tulee aina välillä öljykalvo.. ei ainakaan moottorin omat öljyt ole hävinneet mihinkään eikä peräöljytkään..? oliskohan se raakaa bensaa sitten tms.. hmm
40hp mercury 4T 2002
Rikiputki lämpenee kunnolla
13
2005
Vastaukset
- Nuuskippa
Sitä moottorin öljyä, haiseeko bensalle.
Joissain nelareissa menee bensat öljytilaan, ja öljytikku voi näyttää samaa tasoa, vaikka öljyä lappautuukin ulos.
Outoa se rikin kuumeneminen, kuumuuko koko koneen nuppi, jolloin termostaatti sökö.- merccuurylampee
Kiertäiskö vesi normaalisti jos termari rikki? ainakin merkkisuihku tulee ja pytyt ei tunnu liian kuumilta käteen(lisäksi tarkistin että siellä varmasti kiertää vesi)
Onko näissä muuten jäähdytystä tuolla pakoputkelle.. eli kuuluisko sieltäkin tulla vettä? - VaikeaSanoa
Vedenkierto voi olla jostain kohtaa tukossa, vaikka merkkisuihku toimiikin. Kun vesikanavat polveilevat kannen ja pakosarjan kanavissa.
Ota kuitenkin termostaatti kokonaan pois kannesta , ja seuraa tilannetta ajaessa, jatkuuko kuumeneminen.
Samalla voit keittää termaria kattilassa, ja tarkistaa, että avautuuko se juuri ennen, kun vesi kiehuu.
Onhan se mahdollista, jos vesipumpun siivet on tuhoutunut, niin just jaksaa yhellä siivellä merkkisuihku toimia, mutta paikkojen kuumetessa höyrynpaine estää pakopuolen jäähdytyksen, jolloin on irrotettava koko alapää, ja kunnostettava koko pumppu.
Ennenvanahaan kesti vesipumpun siivet vähintään kaks sukupolvea, vaikka moottorit roikkui jäissä, ja ne vain toimi.
Mutta näillä vuosikymmenillä on kuminlaatu aivan järjettömän kehnoa, jotai vetelää muovia, joka ei kumin hajuistakaan. - aineetonparemmat
Ennenvanhaan perämoottori oli suvulle niin arvokas hankinta, ettei perämoottoria testamentattu suvun tyhjäpäisimmälle jäsenelle, jolla ei ollut halujakaan ottaa selville saati kuunnella, miten suvun arvokas perintöperämoottori laitetaan talvitelalle ja otetaan talvitelalta. Joskus perämoottori oli pakko testamentata suvun tyhjäpäisimmälle jäsenelle, koska tyhjäpäinen jäsen oli ainut, jolle mitään muutakaan saattoi testamentata. Suvun tyhjäpäinen, onnellinen perintöperämoottorin omistaja nykäisi seuraavana keväänä perintöperämoottorin käyntiin ja ihmetteli, miksi vesi ei kierrä.
- Teuvoo
Kuumuuko ?
(Kuumeneeko) - 2342423
Joo eipä oo itellääkä tullu koskaan vaihettua vesipumppua perämoottoriin.. eipä mulla tosin ole ollutkaan kun 2000luvun alun koneita uusimmatkin. Jotkut tuntuvat vaihtavan joka kevät.. mikähän järki siinäkin on. Mulla on yks 89vuoden jammu 30hp 2t missä on vielä alkuperänen siipiratas, hyvin pelaa!
- hummat
Ihmetyttää tuo >muovinen rikiputki< ?
Eikös rikiputki ny sentää metallivalua luulisi olevan ?
Mahdollisesti voi lohkon pakopuolen tiiviste vuotaa, jos rikiputki kuumenee.
Pakokaasuja tulee aina, kun kone käy, ei ne minnekkään katoa.
Pakokaasut on johdettu omaa kanavaa pitkin potkurin keskiöön - aloittajataalla
Tarkoitin siis niitä muovikuoria, tuntuu polttavan kuumilta ne. Täytynee varmaan nostaa ylös ja tutkia tarkemmin..
- 4711
mercuryissä ollut ongelmana pakoputken rikkipalaminen, eli näin sinulle on nyt ilmeisesti käynnyt.
- mörkö1234
Ota muovikuoret auki ja korjaa puhkipalanut kohta rikiputkessa Plastic Paddingin kemiallisella metallilla. 60 hv mörön vakiovika, ja ammattilaisten (asiakasta tiedottaen) suosima korjausmetodi. Helppo ja halpa konsti saada pata kuntoon, ja ainoa järkevän hintainen.
- hehehehHOHO
Jos tuo on totta merkuista , niin ei voi muuta kuin nauraa-jota koetan peitellä, poispäin tirskumista aivastuksilla peitellen :))
ja jamahatkin syövät pakopuoltaan, ja laakereitaan öljyn puutteessa,- kun näläkä kurnii.Ompa niissä halkeillu kaasuttimiakin ihan itekseen. ja sellaisia on vouhottaneet testivoittajiksi:))
- 3stroke
Kyllä siinä on taatusti syöpynyt rikiputki puhki,vieläpä noissa syöpyy laipasta niin että menee ylä ja ala osat uusiks.
Osat maksaa vähän yli tonnin.
Nuo nelari mercut tuntuu syöpyvän nopeimmin,hyvänä kakkosena suzuki(eli myös johnson ja evinrude).
Toki voit korjata plastikpattinkilla,mutta vie se sitte samantien liikkeeseen vaihtoon.
Seuraavaksi menee öljypohja puhki,tulee öljyt pihalle tai sitte päästää vedet öljyn sekaan ja sitte siittä koneesta ei enää kalua tule. - 64632634
Annan kyseisen padan liikkeeseen vaihdossa, siinä sitä jolleen on lottovoitto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302255
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu261968Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti121509Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett121347Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis701231- 951066
- 17987
- 88913
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon17800Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks115752