Elä Soini kuten olet opettanut

Kotikasvatettu

Paasannut oppositiosta monia vuosia.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mahakasvaa

      Soini siirtyy kohta lihomaan lisää rasvaselle ministerineläkkeelle!

    • Supliikkimiehet

      Ex-pomojen loikka Portugaliin sekoitti pakan - Suomi pyristelee eroon kohutusta verosopimuksesta

      Helsingin Sanomat kertoi tänään Keskon entisen pääjohtajan Matti Halmesmäen, Rautaruukin entisen toimitusjohtajan Sakari Tammisen ja Nokian Renkaiden entisen toimitusjohtajan Kim Granin siirtäneen kotipaikkansa kevään aikana Portugaliin.

      Suomi ei saa verottaa Portugaliin maksettavia eläkkeitä, jotka ovat kertyneet työsuhteesta yksityiseen yritykseen. Portugalilla on oikeus verottaa maassa asuvien eläkkeitä, mutta käytännössä se on jättänyt tämän oikeuden käyttämättä. Maahan muuttavilla suomalaisilla on siis mahdollisuus saada eläkkeensä puhtaana käteen.

      Samaan aikaan pääministeri Juha Sipilä (kesk) kannustaa työmarkkinajärjestöjä yhteiskuntasopimukseen, jonka tavoitteena on parantaa Suomen kilpailukykyä. Keinoiksi on ehdotettu muun muassa työajan pidentämistä ja monivuotista nollalinjaa palkankorotuksissa.

      Neuvotteluista on povattu erittäin vaikeita, ja viime aikojen uutiset johtajien palkkioiden kasvusta ja nyt mahdollisesta veropakolaisuudesta tulevatkin työmarkkinajärjestöjen mukaan hankalaan saumaan.

      "Eihän tämä nyt tietenkään neuvotteluilmapiiriä paranna", SAK:n työelämäasioiden johtaja Saana Siekkinen sanoo Talouselämälle.

      Myös Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Jussi Järventaus katsoo uutisen olevan yhteiskuntasopimusneuvottelujen kannalta kiusallinen.

      "Suomessa on sellainen tilanne, että varsinkin vastuullisessa asemassa olevien ja siinä olleiden pitäisi osoittaa erityistä kohtuutta ja maltillisuutta etujen suhteen, että sikäli tämä on ilmapiirin kannalta huono ja huonoon ajankohtaan osuva."

      Suomi on pyrkinyt uusimaan verosopimusta Portugalin kanssa jo vuodesta 2013 lähtien, finanssineuvos Antero Toivainen valtiovarainministeriön kansainvälisen verotuksen yksiköstä kertoo. Toinen neuvottelukierros käytiin viime toukokuussa, kolmas on vielä edessä.
      "Yritetään nyt löytää varmaan syksyn aikana ratkaisu suuntaan tai toiseen", Toivainen sanoo.

      Voisiko sopimuksen irtisanominen tulla kyseeseen, jos Portugali ei suostu Suomen muutosehdotuksiin?

      "Se on kysymys, johon pitää ottaa korkeammalla tasolla poliittisesti kantaa, ja eduskuntahan sen loppujen lopuksi päättää", Toivainen sanoo. Sopimuksen irtisanominen edellyttää eduskunnan lupaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      143
      3485
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1980
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      70
      1925
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      134
      976
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe