Venäjän syönti, USAN tuhopolitiikkaa

ahnehtia

Usa on hävittänyt toimivia kulttuureja Lähi-idässä ja Afrikassa. Nyt kiristele natokoirilla saartoa Venäjälle. On typerää touhua, ainakin Euroopan kannalta. Kyse on tietenkin valasta, eli rahasta. Jenkit laskee, että Europan kauppa Venäjän kanssa on niiltä pois. Sai Merkelin juoksemaan narussaan,. EU retku tekemään Ukrainatyperyyden. Pakolaisvirrat Afrikasta on jenkkien syytä.

12

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näino

      Rahasta ja markkinoistahan tässä on kysymys, ja USA:n tarpeesta varmistaa ylivaltansa. Valtava Venäjän maa ja sen luonnonvarat pitäisi saada USA:n yritysjättien käyttöön, niin kuin kävi Etelä-Amerikassa.

      • meillevaan

        Näinhän piti hävittää kulttuurit Afrikassa, mitkä ei myötämielisiä riistolle, ja rahan lapioinnille jenkeille!


    • Meuhkaajat

      Suomessakin kita ammollaan natokiima apinat meuhkaa jenkikoirien puolesta!

    • ninel2010

      Mitähän kulttuureja tarkoitat? Afriassa ja Lähi-idässä.

      Afrikasta tulee mieleen Arabien harjoittaman orjakaupan lopettaminen. Kun Islm levisi Pohjois-Afrikkaan alkoi välimerellä kauppalaivojen ryöstely. Laivat ja lasti myytiin hyvään hintaan ja aluksen miehistöt ja matkustajat päätyivät orjiksi. Eurooppalaisia kaupattiin orjamarkkinoilla yli miljoona. Ja jopa tuplasti enemmän sai surmansa puolustautuessaan kaappaajia vastaan.

      Yhdysvaltoihin ostettiin arabien kaappaamia orjia laivallasteittain, mutta lopulta monet Kristityt alkoivat kritisoida orjakauppaa. Orjakaupan lopettamisen vuoksi käytiin jopa verinen sisällissota. Ja lopulta USAn laivastotuhosi Afrikalaiset orjakauppapaikat. Moni orjakaupalla hyvin voinu arabi varmaan piti julmana hyvän elinkeinon ja orjan metsästyskulttuurin tuhoamista. Sitäkö tarkoitit.

    • tuloerojuopa

      TTIP-vapaakauppasopimus, EU ym. tähtäävät yhteen maailmanhallintoon, jota johdetaan USA:sta rikkaan eliitin ja suuryritysten toimesta, kyseessä on globaali riistokapitalismi ja imperialismin laajin ilmenemä. Tämä tarkoittaa jättimäistä tuloerojen kasvua ja orjapalkkatyötä miljardeille ihmisille, sekä läntisten hyvinvointivaltioiden alasajoa ja oikeiston ajamaa yövartijavaltiota https://fi.wikipedia.org/wiki/Yövartijavaltio joka suojelee vain rikkaiden omaisuutta ja turvallisuutta. Järjestelmä vaatii myös massiivisten valvonta- ja urkintarakenteiden luomista (tyyliin NSA) jotta muuten pakolliset vallankumoukset estetään tunnistamalla poliittiset uhkatekijät ajoissa, ja manipuloimalla tai poistamalla heidät. Tämä pitää moraalittoman supereliitin vallassa Rooman valtakunnan ja kuningaskuntien tapaan. Sirkushuveina tarjotaan sotia, jotka tietenkin myös rikastuttavat eliittiä.
      Jo nyt bussilastillinen -alle 100 maailman rikkainta omistaa varallisuutta enemmän kuin maailman köyhempi puolisko eli 3,5 miljardia ihmistä. Rikkaiden veronkierron ja poliitikkojen mahdollistaman "verosuunnittelun" takia varallisuuden keskittyminen kiihtyy koko ajan ja tuloerot kasvavat. Köyhät köyhtyvät ja rikkaat rikastuvat. Raha ei synny tyhjästä, joten se revitään muiden selkänahasta alipalkkauksella ja suoranaisella orjatyöllä. Rikkaat eivät siis ansaitse kaikkea koska ovat niin ahkeria, he varastavat omaisuudet, koska ovat äärettömän ahneita. Kohtuullisuus on kadonnut itsekkyyttä korostavassa oikeistolaisessa ilmapiirissä.

      • Jönas77

        USA on hävittänyt diktatuureja Lähi-Idästä ja Pohjois-Afrikasta. Hyvä niin.


      • outo_näkökulma
        Jönas77 kirjoitti:

        USA on hävittänyt diktatuureja Lähi-Idästä ja Pohjois-Afrikasta. Hyvä niin.

        Mitä Gaddafin tai Husseinin tilalle on tullut, vakauttako???


      • mikäpässi
        Jönas77 kirjoitti:

        USA on hävittänyt diktatuureja Lähi-Idästä ja Pohjois-Afrikasta. Hyvä niin.

        Saanut sekasorron ja kaaoksen Irakiin ja Libyaan. sekö hyvä?


    • pahan_meininki

      Venäjä ja Kiina ovat pahimmat esteet USA:n johtamalle maailmanhallitukselle joka luo maailmanlaajuiset standardit eliitin verohelpotuksille ja riistäjien halpatyövoimalle. Imperialismia pahimmillaan. TTIP on askel maailmanhallitukseen jossa rikkaat rikastuu ja köyhät köyhtyy.

    • narussa

      Eurooppa jo Merkelin johdolla täysin jenkkien narussa. Suomi rähmällään, oi kokoomus ja pressa!

    • ryhtiin

      Suomi syödään mieroon, jos meidän länteen rähmällään oleva johto ei ryhdistäytdy!

    • kirjastonkoneela

      Tälläkin palstalla nämä sossunloiset kirjaston koneella uhoo Venäjä vihaa tajuamatta, millä raha niiden loisimiseen saadaan! Typerintä on tuhota Venäjäsuhteita!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2173
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      37
      1771
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      1511
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      236
      1276
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      62
      1260
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1088
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      1013
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      987
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      692
    Aihe