Kukaan meidän tuvasta ei halunnut AUK:iin

kenraalimajuri

Olin haminassa n. v1983 jääkäri JK1...

Kukaan meidän tuvasta ei ollut niintyhmä,että olisi halunnut AUK:iin..

Mä pääsin yhden kaverin suosituksesta hevosmieheksi...olin sentään nähnyt hevosen..ennen pääsykokeita.

Haminassa Alikersantit ja kokelaat olivat ihan pönttöjä !!
Ja vierailevat kadetit olivat ne vasta pönttöjä

Yksi mukava ja viksu Luutnantti oli silloin haminassa..taisi olla Anttila nimeltään...
Komppanian päällikkö kapteeni oli ihan sotahullu ja pönttö..kunpaen muista nimeä...?
Minusta tuli hevosmies...evp kenraali

4

220

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alikeisari-

      tarina ei kerro joutuiko joku pakolla AUKkiin.

    • Timeisthemany

      Minä en lähtenyt Auk:n.Nyt viiskymppisenä sotilasarvo on Alikersantti jäi aikaa harrastuksille 3kk:tta.

    • SeOnNytPerinnetupa

      "Kukaan meidän tuvasta ei halunnut AUK:iin"

      Kyllä se huomattiin. Vieläkin se teidän tupa tunnetaan tyhmistupana. Sinne laitetaan keskitetysti kaikki kumipäät. Olikohan niin jo teidän kohdallanne? Merkit viittaa...

    • TotuusOnToinen

      Aikaan alikessuna ollessani tilanne oli samanlainen, juuri kukaan alokkaista ei kertonut porukan kuullen haluavansa aukkiin.

      Ja kuinkas ollakaan, kun valintojen aika tuli niin niitä haluttomasti suhtautuvia ei sitten löytynyt taaskaan juuri yhtään mutta tämä ilmeni vasta henkilökohtaisessa haastattelussa missä muut eivät olleet kuulemassa.

      Silloin pohdittiin asiaa ja kummallisena pidettiin. Veikkaisin että kyseessä oli epävarmuus ja pelko siitä että mikäli ennalta kertoo halukkuutensa ja ei tulekaan valituksi, voi piiloutua sen taakse että väitti kieltäytyneensä ja välttyy pilkalta.

      Avaajalle sen verran ettet voi tietää mitä ne tupakaverit ihan oikeasti ovat aukki-haluistaan sanoneet. Kokemani pohjalta veikkaan että teistä vaan ei tullut yksikään valituksi, kuten tuossa joku hiukan arvailikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      50
      967
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      727
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe