Muslimin syömän lihan täytyy olla halal-teurastettua. Tässä siitä malliesimerkki.
http://mvlehti.net/2015/07/29/tasta-se-kebabin-valmistus-alkaa-video-k-18/
http://mvlehti.net/2015/07/29/tasta-se-kebabin-valmistus-alkaa-video-k-18/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Muslimit sairaita.
Kun näitä ääriliikkeitä alkoi syntyä ( eläinaktivistit jne. ) minä arvasin että ennen pitkään liian kiihkeät tunteet puolesta ja vastaan aiheuttavat ongelmia. Nyt eläinfundamentalistit vastustavat jyrkästi monikulttuurisuutta ja uskonnonvapautta. Rasismi nostaa siis päätään näissäkin piireissä. Kiitos tompalle kun todisti asiani.
Tässä teurastuksessa ei ole mitään vikaa, eläin kuolee yhtäkivuttomasti kun muillakin menetelmillä.
Video ei toiminut, mutta selvittelin asiaa. Miten luulet eläimiä ennen teurastetun esim. Suomessa? Meinaatko, että ihan sähkshokkia annettiin vaikkapa 1800-luvun alussa?
Tuo teutastustapa on osa ihmisen historiaa, eikä sille kukaan voi mitään. Jos se olisi aikanaan kielletty, emme olisi täällä kirjoittelemassa näitä tekstejä.
Pointtisi ymmärrä, siis mikä kaiken takana on, mutta pysy asiassa ja selvitä ennen kuin kirjoitat.
Ai että jänteet pätkitään poikki ennen ku kurkku viilletään auki? Ei todellakaan tarpeellista jos elikko on kiinni ja varmasti jumalattoman kivuliasta. Ja luuletko ettei pulttipistooliin vaadittavaa teknologiaa ole levinny ählymaihin?
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1303 vastusta moskeijaa!
.Oikea tapa teurastaa eläin on että sydän pumppaa veren pois ,eikä sitä jää lihaan.Viher eläin aktivistit kummallisia,hyväksyvät aportin joka on murha jossa tapetaan ihmisen alku kohtuun.Änkyröivät kaikkia vastaan muutenkin esim,miina kysymys, miinat on halpa tapa puolustautua ja samalla viholliselle pelote.Ei suomeen moskeijoita ,eivät anna pykätä omaan maahansa kirkkoja ,tai kristittyjen rukous huoneita.Vainon alla ovat kristityt,muslimi maissa.
Aborttia ei saa tehdä mutta maamiinoja saa kylvää. Miinat sitten tappavat ja silppovat valtavan määrän viattomia ihmisiä ja usein lapsia. Tietenkin kaiken muun saa tappaa paitsi alkion.
Entäpä suomen joulukinkkujen kalttaus elävältä?
perustelut,linkkiä asiaan?
Mistä tollasta paskaa oot kuullu?
Ihan sama miltä eläimestä tuntuu kuollessaan. Lihan maku ja mehevyys ratkaisee. Painukaa kasvissyöjät ja eläintennussijat vittuun Suomesta.
Älkää unohtako, että juutalaisten kosher-teurastus on täysin samanlainen. Se tuntuu monilta unohtuvan kun vaahdotaan halal-teurastuksesta (ja molemmat on mielestäni väärin. eli eläin tainnutettava ensin)
Ei tappamisesta oikein nättiä saa vaikka kuinka toimisi. Olen ollut teurastamolla töissä, eikä se eläinten käsittely nätiltä näytä vaikka ne sähköä saavatkin. Jos sitä nyt oikein haluaa vastustaa, niin kannattaa alkaa kasvissyöjäksi.
kyllä, paras keino säästää eläinten henkiä on yksinkertaisesti olla syömättä niitä!!!
te vitun porkkananpurijat unohdatte vain sen, että ihmisillä tulee aina olemaan nälkä. jos rupeat persehomoksi, niin ei maailmasta ainakaan parempi paikka tule. pointti oli se, että kyllä me muut silti eläimiä tapetaan, jos nälkä iskee. liha on myös helvetin hyvää. se aika mikä tällä murikalla pysytään hengissä, ennenkuin olosuhteet muuttuvat elämälle mahdottomaksi kannattaa hieman myös nauttia elämästä ja lihan mausta.