Kerron vain että äitini sairastui Parkinsoniin noin 10 vuotta sitten (on nyt 78 v). Ensin luultiin Lewynkappaletaudiksi mutta sittemmin että "tod näk Parkinson (?)". Muistan vaan jo lapsena että hänen ulosteensa oli aina erityisen pahan hajuista joten luulen sen liittyvän asiaan josta on nyt kirjoitettukin eli suolisto / aivot yhteyteen! Ei mulla muuta :)
Suolistosta lähtenyt (?)
3
281
Vastaukset
- deevitasmiinia
Aina se paska haisee ja varsinkin toisen paska.
Vuonna 2010 Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tutkimuksen mukaan D-vitamiinin puutoksella havaittiin olevan yhteyttä myös Parkinsonin tautiin. D-vitamiinin puute on yhdistetty parkinsonin tautiin lukuisissa eri tutkimuksissa. D-vitamiinin yhteydestä Parkinsoniin tautiin on ollut viitteitä jo aiemminkin.
Tämän vuoksi useat asiantuntijat ovat ruvenneet kannattamaan nykyisten saantisuositusten nostoa.
Miksi tätä ei ole jo tehty?
Mikään lääketehdas tai mukaan instanssi ei voi tienata D3-vitamiinilla rahaa, eikä niillä siten ole myöskään mielenkiintoa suorittaa aiheesta tutkimuksia. Kyseessä ei ole mikään salaliittoteoria, vaan liiketoimintaa koskeva perusasia. Sama pätee moniin muihinkin tehokkaisiin hoitoihin, joita ei voi patentoida.
D-vitamiini on lukuisille elintoiminnoille välttämätön hormoni. D-vitamiinin puutteella on todettu yhteys luukatoon, syöpiin, diabetekseen, autoimmuunisairauksiin, hermoston rappeumatauteihin, verenkiertosairauksiin, infektioihin, lihaskatoon ja iäkkäiden kaatumisiin. D-vitamiinin puutos on masentuneilla yleisempää. Melkoisen kunnioituksen ansaitseva vitamiini siis on kyseessä.
Ihminen on suunniteltu elämään auringossa, ei pimeässä. Ihmiskunta on kehittynyt Afrikan oloissa, jossa auringon valon ansiosta veren D-vitamiinipitoisuus eli seerumin kalsidiolipitoisuus (S-D-25) on ollut vähintään 100 nmol/l.
Riittävä D-vitamiinin saanti vaikuttaa myös suoliston bakteerikantaan.
Pekka Puskan johtama THL on tehnyt valtavan karhunpalveluksen kansanterveydelle ja -taloudelle vastustamalla vitamiinien ja muiden ravintolisien käyttöä. Pelkästään D-vitamiinin riittävä saanti säästäisi terveydenhuollon kuluissa arviolta 2,5 miljardia euroa vuodessa. Summa on lähes yhtä suuri kuin valtion puolustusmenot (2,7 mrd).
Suomessa kaikki potee D-vitamiinin puutosta kohdusta hautaan, jos ei syö sitä purkista RIITTÄVÄSTI, joka tarkoittaa 50-150 µg/vrk läpi vuoden ja läpi elämän.
D-vitamiinin puutos lisää riskiä sairastua lukuisiin eri sairauksiin. Toki tarvitsee muutenkin syödä kunnon ruokaa eikä elää leivällä ja margariinilla. Nykyinen virallinen D-vitamiinin suositus ja saanti ruuasta riittää ehkäisemään vastasyntyneillä riisitaudin, ei muuta. Kiitoskukkasen sairastumisestaan voi lähettää THL:ään.
D-vitamiinin lähde ihmiselle on aurinko. Suomessa auringonvaloa on riittävästi D-vitamiinin valmistukseen vain toukokuun alusta elokuun loppuun eli kun UVB-indeksi on vähintään 3, kello 10-16 välisenä aikana vähintään kädet ja jalat paljaina 30 minuuttia päivittäin. Joskus lähes koko kesä on niin pilvinen, kylmä tai sateinen, että pelkästään auringosta on vaikea saada riittävästi D-vitamiinia. Talvella UVB-indeksi on nolla.
Ruuan merkitys D-vitamiinin lähteenä on vähäinen. Suomalainen saa hyvästäkin ruokavaliosta (runsaasti kalaa ja suositusten määrän vitaminoituja maitotaloustuotteita) alle 10 µg D-vitamiinia päivää kohti, jonka tiedetään riittävän alle 1 vuotiaalle riisitaudin estoon. Muille tämä määrä on liian vähän.
Parkinson’s disease (PD) is a progressive neurodegenerative disorder primarily affecting middle-aged and elderly individuals. Keeping optimum vitamin D levels may reduce the risk of Parkinson's disease as you age.
LÄHTEET:
http://www.parkinsoninfo.fi/parkinsonin-tauti/d-vitamiinin-puutos-saattaa-jopa-kolminkertaistaa-parkisonin-taudin-riskin
http://www.sciencedaily.com/releases/2014/01/140116190206.htm
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=news&id=1769
http://www.vitamindwiki.com/tiki-index.php?page_id=484
http://www.vitamindwiki.com/tiki-browse_categories.php?parentId=67&sort_mode=created_desc
http://www.studio55.fi/irtiarjesta/article/-aitini-parkinsonin-tauti-parani-vitamiineilla-/135966
http://www.vitamindcouncil.org/blog/vitamin-d-supplementation-and-outdoor-work-reduces-the-risk-of-parkinsons-disease-according-to-new-study/ - jvc2015
Joo mutta tarkoitan että TODELLA HÄIJYLTÄ! Ei kenenkään paska haise niin pahalta (ainakaan en ole ikinä haistanut) että vessaan ei voinut mennä ainakaan tuntiin! Isän ja siskon paska tuoksui ruusulta siihen verrattuna joten kyllä väitän jonkun "superbakteerin" riehuneen suolistossa!
- Saavutukset
> Pekka Puskan johtama THL on tehnyt valtavan karhunpalveluksen kansanterveydelle ja -taloudelle vastustamalla vitamiinien ja muiden ravintolisien käyttöä. Pelkästään D-vitamiinin riittävä saanti säästäisi terveydenhuollon kuluissa arviolta 2,5 miljardia euroa vuodessa. Summa on lähes yhtä suuri kuin valtion puolustusmenot (2,7 mrd)...
Mutta kun sitä Puskan toimintaa mainostetaan aivan päin vastaisista saavutuksista.
Mm. se kuuluisa Pohjois-Karjala projekti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.704908Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.113339Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j192584Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.561663- 471556
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441326- 941292
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2171047Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.71975IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra51875