Golf, DSG7-automaattivaihteiston käyttö

Golffikuski

Ostin uuden auton, VW Golf VI (-10), 1.8 TSI, 118kW, jossa DSG7-automaattivaihteisto. Itse en ole eläessäni ennen tätä kokeillut automaattivaihteista autoa (kuukauden sisällä tehtyjä koeajoja lukuunottamatta) ja helppoahan se on, kun tottuu, ettei tarvitse vaihteita vaihdella. Nyt tuli kuitenkin eteen asia, joka aiheuttaa päänvaivaa, ja toivoisin, että joku osaisi minua tietämätöntä valistaa.

Golffissa on siis S-vaihde (eli sport-vaihde), kysymykseni kuuluukin, että jos ajelen tavallisesti D-vaihteella, ja tulee tilanne, että haluaisin esim. ohittaa toisen auton, niin voinko laittaa vauhdissa D-vaihteelta S-vaihteelle, jotta ohitus sujuisi sutjakkaammin vai pitääkö auto aina olla pysähdyksissä ennenkuin vaihteen siirtää toiseen kohtaan?

8

11283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hhgyhffhjjk

      Voi vaihtaa vauhdissa.

    • Toyotax2

      Voit vaihtaa vauhdissa d-vaihteelta s-vaihteelle ja takaisin.

      Voit myös ajella ihan muuten vain s-vaihteella ihan niin pitkään kuin haluat, se pitää kierrokset jossain 2500..3000 välissä, joka on ihan normaalia ;)

    • Golffikuski

      Kiitos vastauksista! :)

    • uusipoloilija

      Kun et kerran ole automaatteja aiemmin käyttänyt... Voit myös tehdä niin, että ohitukseen lähtiessäsi polkaiset kaasupoljinta nopeasti ja syvään. Tällöin automaatti vaihtaa kerralla monta pykälää alaspäin, esimerkiksi seiskalta suoraan neloselle. Tämä ns. kick-down-toiminto toimii tietysti myös S-asennossa.

    • Oli_samanmoinen

      D ja S eivät ole vaihteita vaan vaihteiston kaksi vaihtoehtoista ohjelmaa. Samat 7 vaihdetta ovat käytössä, olipa valittuna kumpi ohjelma tahansa. D-asennossa vaihtamiset tapahtuvat pienemmillä moottorin käyntinopeuksilla, S-ohjelma päästää moottorin kiertämään ”isommilla kierroksilla”, jolloin tehoa saadaan enemmän mutta polttoainettakin kuluu reippaammin.

      Vaihtamiset D- ja S-ohjelmien välillä saa suorittaa huoletta ”lennossa”.

      Luovuin pari viikkoa sitten samanmoisesta ajopelistä (Golf TSI 118 kW DSG7), jota pidin vajaat 7 vuoden ja noin 100 tkm:n verran. En tuntenut tarvetta käyttää S-asentoa kuin muutaman kerran kokeilumielessä. Auto kulki mielestäni riittävän rivakasti D-asennossakin ja ohituksiinkin löytyi puhtia kun vain survaisi pedaalin määrätietoisesti lattiaan.

      Silloin tällöin olen käyttänyt hyväkseni DSG-laatikon suomaa mahdollisuutta valita vaihteet manuaalisesti. Näin erityisesti pitkissä, jyrkissä alamäissä (lähinnä ulkomailla). Moottorijarrutusvaikutus ei 1,4-litraisella pikkumoottorilla ole tosin kummoinenkaan, joten varsinaista jarrutusta joutuu käyttämään vielä lisäksi.

      Pois luovuttamista edeltävänä päivänä ajoin 650 km:n taipaleen, josta melkein neljäsosa moottoritietä. Ajotietokone ilmoitti auton kuluttaneen 6,3 l/100 km. Mielestäni ihan kohtuullinen lukema niinkin suorituskykyiselle autolle,

      Uudessa autossani on samoin 7-lovinen automaatti, mutta perinteistä, momentinmuuntimella varustettua tyyppiä. Manuaaliin ei ollut paluuta, kun automaatin mukavuuteen oli DSG:n myötä ehtinyt tottua.

      • taasvaleVW

        Miten mahollista ettäkesti dsg 100tkm?


      • Oli_samanmoinen
        taasvaleVW kirjoitti:

        Miten mahollista ettäkesti dsg 100tkm?

        Totta puhuen _auto_ kesti tuon 100 tkm, mutta jäi arvoitukseksi, olisiko tämä _laatikko_ kestänyt samaa. Alkuperäinen vaihtui uuteen jossakin 40–50 tkm:n välillä, joten tämä toinen loota ei ehtinyt olla minulla käytössä edes kuuttakymmentä tonnia.

        Toivottavasti palvelee uutta omistajaansa moitteitta! Ovathan nuo joillakuilla kestäneet jopa useamman satatonnisen...

        Kuulopuheiden mukaan 6-vaihteinen märkäkytkiminen (Borg & Warner?) on ollut ongelmattomampi kuin 7-vaihteinen kuivakytkiminen (LuK?). Menepä ja tiedäpä häntä. Ainakin tuo 6-vaihteinen on mitoitettu suuremmalle vääntömomentille kuin 7-vaihteinen. Minulla ensimmäisen DSG-yksilön ongelmat eivät kuitenkaan liittyneet mekaaniseen kestävyyteen vaan vaihteiston ohjauselektroniikan toimintahäiriöihin.


    • Anonyymi

      Miten vaidan s takaisin d:lle?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe