Tapasin kesällä saaristossa puuvene-ammattilaisen. Siinä muun jutustelun lomassa tuli sitten puhetta eri termeistä ja nimikkeistä. Venesepän mielestä poranterää ei ole olemassakaan, vaan se on nimeltään "pora" ja sitä pyörittää porakone. Tämä on tietysti hyttysen paska Itämeressä ja pääasia on, että saa oikeaan paikkaan oikeanlaisen reiän.
Pora, terä ja porakone
PorAri
81062
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Voi se pora olla terässä, jos se ei ole tylsä! Tai sitten terä on porassa, kun se ei ole muuallakaan ;)
Mutta vaikka poranteristä paljon puhutaan niin kyllä se on oikeammin pora.
Niin se vaan on: porakone pyörittää terää.
Siis poraa.
Tarvitset vielä
Mitan jolla mittaat terän ja ruuvin kierteen pohjan
Palan saippuaa ruuvi uppoaa helpommin
Upotusterän kartiokantaruuveille
Teippiä
Pari puristinta kappaleen kiinnittämisen
Käytä haponkestäviä. Messinkiruuvit on hentoja.
Jos asennat kansihelaa niin käytä sikaflexiä
välissä.
ennekuin kukaan oli koneista mitään kuullutkaan.
Poran toinen pää on terävämpi kuin toinen,
joten voihan sitä harrastelija poran teräksikin
kutsua.
Takavuosina, kun porauskoneita ei ollut, pora oli intekroitu vääntimeen, sanottiin tuota laitosta poraksi tai jopa veivariksi.
Nykyisin kauppojen hyllyissä markkinoidaan porakoneita ja näihin kiinnitettäviä poria.
Että venesepän muotoilemat nimet tuntuisi oikeilta.
Useimmat meistä kuitenkin menee ostamaan poranteriä ja kaupassa asia ymmärretään.
Isäni oli sitä ikäluokkaa, että konepajaoppinsa oli saanut ennne sotia. Hän puhui nävertimistä, temmeistä, söörnäreistä ja takoi hammarilla.
Jääporien kohdalla puhumme sitten kairista.
" jääkaira " ja näihin useimpiin malleihin voi rikseen hankkia vaihtoterän, jospa nyt puhuttaisiin poranterästä " kairanterästä "
Tästä aiheesta olis mielenkiintoista tehdä ihan tutkielma, mutta täytyy kiirehtiä poraamaan.
Joo, mutta menepä pyytämään rautakaupan pojalta poraa, niin saat porakoneen etkä terää. Kyllä poranterä on vakiintunut termi sille härvelille, joka kiinnitetään porakoneen etuosassa olevaan istukkaan, olipa se uutta Boschin standardia tai vanhaa karatyyppiä.
Moi ja hyvää joulua.
Sellainen vanhanaikainen poran väännin, siis manuaalinen = käsikäyttöinen vääntökahvasydeemi, on edelleen täysin paikallaan veneen rakennuksessa.
Siihen kun laittaa päähän ruuvinväännin kärjen, niin akkukoneet jäävät toiseksi - tuollaisen vääntimen päässä kun yleensä on pyörivä nuppi, johon nojata ( tässä tapauksessa n. 120 kg massalla) , niin eipähän kärki lähde hyppimään ruuvin kannassa , ja ranteestä lähtee momenttia sen verran että taatusti riittää. Omassa ukilta perityssä vääntimessä kun on vielä räikkäkin, niin sillä pääsee vääntämään ahtaammassakin paikassa.